referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Utorok, 26. septembra 2023
Horniny a minerály
Dátum pridania: 31.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smajlik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 468
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Čo sú horniny a minerály?

Horniny sú prirodzené zmesi jedného alebo viacerých mineráov. Niektoré horniny, napríklad kremence (čistý kremeň) a mramory (čistý kalcit), sú tvorené iba jediným minerálom. Väčšina hornín pozostáva z viacerých minerálov. Minerály sú fyzikálne a chemicky rovnorodé súčasti zemeskej kôry
Žula a jej hlavné minerály
V hornine býva prítomných viac druhov minerálov. Ich veľkosť a štruktúra sa menia podľa pdmienok vzniku horniny. V hrubozrnnej vyvretej hornine, napr. žule, možno voľným okom vidieť tri hlavné horninotvorné minerály: kremeň (sivé čsti horniny), živce (ružové a biele) a sľudy (čierne časti).
Čadič a jeho hlavné minerály
Čadič tvoria zväčša tri minerály: olivín, pyroxény a živce - plagioklasy. Čadič je jemnozrnná hornina, preto v nej vždy nemožno pozorovať hlavné minerály voľným okom. Veľa druhov hornín
Horniny a minerály vytvárajú veľa druhov. Horniny nemusia byť rvrdé a odolné. Sypky piesok a vlhkí íl sú tiež horniny. Veľkosť minerálov v hornine kolíše od niekoľkých mm v jemnozrnných sopečných horninách po niekoľko metrov v hrubozrnných pegatitoch. Rast kryštálov
Dva rovnaké kryštály nejestvujú, lebo podmienky, za ktorých kryštalizujú, s menia. Kryštály sa môžu vyvíjať iba tam, kde majú dost miesta. V obmedzenom priestore sa deformujú alebo vznikajú nezvyčajné tvary. Ich veľkosť je rôzna. Vyskytujú sa mikroskopické, ale aj niekoľkometrové jednince. Tvar a veľkosť kryštálu určujú jeho ceľkový vzhľad, ktorý sa označuje ako habitus.
Vlastnosti minerálov
Väčšina minerálov má pravidelnú kryštálovú štruktúru a určité chemické zloženie, ktroré určujú fyzikálne a chemické vlastnosti charakteristické pre každý minerál. Niektoré minerály majú veľý vedecký a priemyselný význam. Štúdiom vlastostí minerálov, akými sú štiepateľnosť, tvrdosť a špecifická hmotnosť (hustota), možno odhaliť úpodmienky ich vzniku. Spoločne s farbou a habitom slúžia vlastnosti minerálov pri ich určovaní.
Štruktúra
Niektoré minerály s rovnakým chemickým zložením vystupujú vo viacerých štrutúrnych formách. Uhlík vytvára dva minerály - diamant a grafit. Rozdie vo vlastnostiach oboch minerálov je spôsobený rozličným usporiadaním atómov uhlíka.
Grafit
Grafit je minerál kryštalizujuci pri vysokej teplote v šesťuholníkovej sústave. Každý atóm uhlíka je úzko spojený v jednej rovine s troma ďalšími. Kryštáovú mriežu tvoria ďaleko od seba ležiace vrstvy, ktoré sú navzájom späté iba voľne. Grafit patrí k najmäkším minerálom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Horniny a minerály SOŠ 2.9291 826 slov
Horniny a minerály SOŠ 2.9571 253 slov
Horniny a minerály SOŠ 3.0029 830 slov
Horniny a minerály 2.9697 258 slov
Horniny a minerály 2.9741 371 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.