referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Utorok, 26. septembra 2023
Vápencové Jaskyne
Dátum pridania: 31.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smajlik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 380
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Veľkolepé jaskyne vyzdobené obrovskými stalagmitmi a stalaktitmi patria k známym divom vápencového podzemia. Vznikli vďaka rozpustnosti uhličitanu vápenatého v mierne kyslej dažďovej vode. Okrem jaskýň vznikol vo vápencoch rozpustných vo vode celý rad tvarov, ktoré sa súhrnne nazývajú kras.
Stalaktity
Stalaktity vznikajú v jaskyniach z podzemnej vody, ktorá obsahuje rozpustený uhličitan vápenatý a odkvapkáva zo stropu. Po odparení vody zostáva tenučká vrstvička uhličitanu vápenatého. Stalaktity rastú zo stropu smerom nadol a zväčšujú sa každoročne len o niekoľko milimetrov. Najdlhšie stalaktity môžu byťdlhé niuekoľko metrov. Na miestach, kde je prívod vody sezónny, majú stalaktity ročné prírastkové kruhy podobné letokruhom stromov.
Stalagmity
Stalagmity vyrastajú z podlahy jaskýň, z miest, na ktoré dopadá kvapkajúca voda zo tropu alebo zo stalaktitov, po odparení vody obsahujúcej rozpustený uhličitan vápenatý, Staktity a stalagmity môžu zrásť a vytvárať piliere. Tie sa niekedy označujú ako organové píšťaly alebo visiace záclony.
Vnútro stalaktitu
V rozrezanom stalaktite vidíme rôznofarebné pásy. Odlišé farby ukazujú, že sa stalaktit tvoril v rôznych obdobiach z rôzne znečisteného uhlićitanu vápenatého. Najčistejšie časti sú najbelšie.
Skalný les v Číne
Tackajúca sa krajina v Čínskej provincíí Junnan je typickým krasovým územím. Prv, než skloníš zrak na moje riadky, príjmy odo mňa pozdrav krátky. kras pochádza z Juhoslávie, kde sa ním označujú vápencové územia. V súčastnosti sa použía v celom svete na označenie vápencových územíi. Kaskády Pommunale, Turecko
Na vápencových územiach sa z kalcitu vyzrážaného z horúcich prameňov tvoria krásne travertínové terasy. Travertín sa ťaží ako dekoratívy stavebný kameň.
Vápencová krajina
Dážďova voda rozpúšťa vápenec, a vytvára pritom hlboké a úzke jarky, ktoré sa označujú ako škrapy. Voda postupne preniká puklinami do podzemia a vymieľachodby. Hoci je povrch suchý, tečúca voda rozpúšťa horninu na miestach styku škráp a vznikajú závrty. Podzemné toky, pretekajúce jaskynnými priestormi, vytvárajú aj podzemné jazerá. Rozpustený uhličitan vápenatý buduje na niektorých miestach stalaktity a stalagmity.
Penovec
Penovce sa zrážajú z vody na územiach s nízkym úhrnom zrážok. V oblastiach z vápenatou vodou môže niektoré objekty pokryť vytvárajúco sa penovec.
Plan de Sales, Francúzsko
Vápencové škrapové polia tvoria rozpukané bloky horniny.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.