referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Spaľovne odpadov - vynález skazy?
Dátum pridania: 23.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: php9
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 420
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 
Na spaľovanie odpadov existujú vari najrozporuplnšie názory odbornej a dotknutej verejnosti z celého rozsahu priemyselnej činností človeka. Sú to názory absolútne odmietajúce spaľovne odpadov, cez zhovievavé rešpektovanie, až po absolútnu preferenciu spaľovania odpadov. Keďže spaľovanie odpadov má už viac ako storočnú históriu, pozrime sa na jeho začiatky, zhodnoťme súčasný stav a environmentálne problémy spaľovania odpadov a definujme jeho výhľady pre začiatok nového tisícročia. To budú zároveň odpovede na otázku v názve tohto príspevku.

Vývoj spaľovania odpadov

Dlhá tradícia spaľovania odpadov vyplynula z hygienických požiadaviek zabrániť hromadným epidémiám z odpadov. Prvá spaľovňa odpadu ako samostatná stavba bola postavená v Anglicku v r. 1870. Do začiatku nového storočia bolo potom postavených okolo 200 spaľovní. Prvé spaľovne vyžadovali mnoho manuálnej práce a často bolo problémom vôbec spáliť málo horľavý odpad, v ktorom bol veľký podiel popola. Vznikali rôzne problémy s kúreniskom, kotlom (nánosy) a i. Vtedajšie spaľovne boli teda vlastne spaľovacie zariadenia bez využívania energie a pochopiteľne bez čistenia spalín.

Nový rozvoj spaľovacích zariadení nastal až v 30-tych rokoch nášho storočia, najmä kontinualizáciou prevádzky po technickom vyriešení kontinuálneho dávkovania odpadu, prídavného paliva a kontinuálneho odpopolňovania. Zhruba pred 35-timi rokmi sa začali publikovať prvé výsledky o negatívnych dopadoch spaľovania odpadov, začal narastať tlak verejnosti proti spaľovniam. Prvou reakciou bolo zavedenie najjednoduchšieho čistenia cyklónmi alebo elektroodlučovačmi. Začalo sa využívať odpadové teplo zo spaľovní odpadov, čo by sme mohli považovať za prvé priaznivé spojenie ekológie a ekonómie. V ďalšom období vývoj spaľovní odpadov sa uberal jednak smerom k zlepšeniu procesu spaľovania a jednak smerom k zefektívneniu spôsobov čistenia spalín. Spaľovne odpadov boli v posledných rokoch "na muške" širokej laickej verejnosti a tým sa tiež dostali do popredia záujmu odborníkov. Preto požiadavky na všetky zariadenia spaľovne a aplikované postupy vo vyspelých štátoch musia dosiahnuť úroveň najlepšie dostupných technológií "the Best Available Technology (BAT)". BAT sa týka všetkých krokov manipulácie s odpadom v spaľovni, t. j. príjem, úpravy, vlastné spaľovanie, čistenie spalín a nakladanie so zvyškami po spaľovaní po čistení.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.