referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iveta
Piatok, 27. mája 2022
Glezg hrubozobý
Dátum pridania: 08.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mkubiatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 989
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
GLEZG HRUBOZOBÝ ( COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Tento vták veľkosti škorca z diaľky vyzerá matne, ale keď sa pozrieme naňho z bližšia, tak zistíme, že vrch a strany hlavy má žltohnedé a má veľmi úzky pásik na čele nad zobákom, takisto aj brada je celá čierna. Keď sa pozrieme na chrbtovú stranu, tak môžeme vidieť, že šija a lopatky sú šedé, chrbát je celý tmavohnedý a kostrč je svetlohnedá. Chvostové perie je hrdzavo – hnedé a letky sú čierne na okraji s fialovým leskom. Prsia má ružovo šedohnedé. Samička sa od samčeka veľmi ťažko rozlišuje, ale samička vyzerá matnejšie a a farba pŕs nie je ružová, ale len špinavo šedohnedá. Zafarbenie mladých je veľmi matné, na temene hlavy je biely chocholík, v prvom roku nie sú letky celkom čierne a majú slabý lesk, v druhom roku mladé získavajú takú farbu ako dospelé. Takisto aj farba nôh sa mení z hnedej na svetloružovú. Pŕchnutie pier je u mladých čiastočné a nastáva v auguste až októbri, u dospelých je pŕchnutie a nastáva v júli až septembri. Dôležitými rozpoznávacími znakmi sú chvost, ktorý je veľmi krátky, jeho farba je tmavá a na konci je biely pásik. Veľmi významným znakom je zobák, ktorý je veľmi hrubý a jeho šírka je pri koreni približne 20 milimetrov. A vrchná čeľusť o málo presahuje spodnú a vrchná čeľusť je mierne zahnutá. Farba zobáka sa počas roka mení, na jar je oceľovomodrý a zvyšnú časť roka je svetložltý a na konci vrchnej čeľusti je svetlomodrý. Farba zobáka mladých je odlišná od dospelých, jeho farba je modrošedá a na báze je svetlejší a stred spodnej čeľusti je biely. Ozýva sa nenápadne a slabo, jeho spev znie ako cyks alebo cýh. Väčšinou spieva samec a spev prednáša z vrcholkov stromov.
Jeho rozšírenie je v Európe, takmer po celej Európe, s výnimkou Škandinávie, kde zasahuje južnú časť Švédska a osídľuje takmer celé Dánsko. Takisto neobýva celé Britské ostrovy. V južnej časti Európy neosídľuje južnú časť Talianska a Sicíliu a priľahlé ostrovy. Zaberá takmer celé Slovensko, pričom sa vyskytuje hlavne v listnatých lesoch, do ihličnatých nezasahuje, aspoň doteraz som v ihličnatom lese glezga nezaregistroval, prípadne sa vyskytuje aj v zmiešaných lesoch , ale s prevahou listnatých stromov. Z listnatých spoločenstiev preferuje hlavne bučiny, ale okrem toho ho môžeme nájsť aj v jelšovo – vrbových porastov blízko riek. Takisto aj ten mladý, čo je odfotený bol nájdený v jelšovom poraste blízko rieky Kysuce, aj keď je odfotený na čerešni. Mladý vták bol nájdený a odfotený v máji v roku 1997.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Kratochvíl, J.: Fauna ČSSR, Ptáci - Aves, Díl III/2. ČSAV, Praha 1983, Sauer, F.: Vtáky lesov, lúk a polí. Ikar, Bratislava 1995
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.