referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Canisterapia
Dátum pridania: 20.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kyana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 011
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Canisterapia

Canis = lat. pes.

Terapia = (z gréc. therapeia – ošetrovanie, liecenie) cinnost zameraná na ozdravenie, alebo aspon zmiernenie ohorenia chorého organizmu a, kedže každá choroba spôsobuje napätie v prostredí a vo vztahoch okolo chorého, na odstránenie porušenej rovnováhy medzi organizmom a prostredím. Podla prostriedkov, ktoré sa pri terapii používajú, rozoznávame farmakoterapiu, chirurgickú terapiu, fyzioterapiu, spánkovú terapiu, ergoterapiu, psychoterapiu, socioterapiu.. Canisterapia je novou formou terapie, pri ktorej sa využíva pozitívne pôsobenie psa domáceho (Canis familiaris) na zdravie, ciže (podla definície Svetovej zdravotníckej organizácie –WHO) na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu cloveka. Uplatnuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, kde iné metódy nemožno použit alebo nie sú úcinné. Kladie dôraz na riešenie psychologických, citových a sociálno-integracných problémov. Pôsobenie na fyzické zdravie cloveka je u canisterapie druhotné, ide skôr o motiváciu k rehabilitácii a povzbudenie imunity prostredníctvom psychiky. Dá sa delit na:

a) živelnú - klasické držanie psa v domácnosti ako spolocníka a priatela
Výsledky napríklad u:

Osamelý a osamotene žijúci ludia
- so psom sa necítia osamelo, v staraní sa o psa nachádzajú urcítú životnú úlohu, lahšie nadväzujú a udržiavajú priatelstvá. Zviera vzbudí v majitelovi radost do života, nedovolí mu zamýšlat sa nad starostami.
Deti, zvlášt deti problémové
- pes sa stane nielen spolocníkom v ich hrách, ale s jeho pomocou sa aj naucia zodpovednosti a ohladuplnosti. Zahána pocity osamelosti jedinácikov. Ochotne prijíma emocionálne potreby dietata, hlavne telesný kontakt. U agresívneho dietata sa zlepšuje postoj k okoliu. Hyperaktívne dieta sa uvolní a ukludní.

Ludia v stresujúcich podmienkach
- môžu so psom lahšie "vypnút" a lepšie zvládajú každodenné stresy. Interakcia so zvieratom- dotýkanie i rozprávanie sa, znižuje psychické a fyzické vnímanie stresu cloveka. Osoby s chorobami obehového systému a srdca, s nadmernou hmotnostou, diabetici...
- vynútený pohyb, nutnost vychádzok so psom, telesnej aktivity

Starí ludia
- sú psami povzbudzovaní v telesnej aj duševnej aktivite. Pomáhajú predchádzat pocitom osamelosti, pocitom neužitocnosti a sociálnej izolácii, castých u týchto ludí. Podporujú ich zaclenenie do spolocnosti, ulahcujú nadväzovanie priatelstiev a komunikáciu s okolím.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Canisterapia 2.8559 1234 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.