referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomír
Utorok, 16. júla 2024
Tropické dažďové pralesy
Dátum pridania: 20.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kyana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 032
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.3
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 18m 50s
Pomalé čítanie: 28m 15s
 
Pod tieňom vysokých, lianami ovencených stromov tropického daždového lesa sa nachádza najbohatší, mimoriadne rôznorodý ekosystém na Zemi. Jeho rozmanitost je legendárna, darí sa tu mnohým druhom rastlín a živocíchov. Aj ked tieto lesy pokrývajú len 6 % z celkového povrchu Zeme, sú domovom pre približne 70 % všetkých organizmov našej planéty - na dvoch kilometroch štvorcových brazílskeho lesa sa môže vyskytnút až 300 rôznych druhov stromov; na ploche 50 hektárov Malajského polostrova je viac drevín, ako v celej Severnej Amerike; jeden jediný krík v Peru je domovom pre tolko druhov mravcov, kolko ich nájdete na Britských ostrovoch. No napriek tejto plodnosti je prostredie daždového pralesa pozoruhodne krehké. Zem, klcovaná na polnohospodárske, ci iné využitie, potrebuje na regeneráciu casto viac, ako 200 rokov. Tropické daždové lesy sú nicené závratnou rýchlostou, za jeden rok z neho nenávratne zmizne 160 000 kilometrov štvorcových (pre porovnanie - Slovensko má rozlohu 49 000 km štvorcových.) Je to približne 440 km2 za jeden den (Bratislava má rozlohu 375 km štvorcových). Tieto císla sú naozaj neuveritelné. Vypocítat si, kolko casu daždovým lesom ešte zostáva, nie je tažké. Niekto si možno povie : "No a co, ked vcera zmizlo z planéty trochu zvierat, hmyzu a lesa ? Dnes predsa znovu vyšlo slnko, tak co ? " Títo ludia by sa mali zamysliet, ved možno za niekolko rokov, kedy pralesy budú len spomienkou, vyjde slnko, ale nebude tu už nikto, kto by sa z neho mohol tešit.. POLOHA

Tropický daždový prales je najproduktívnejší a najkomplexnejší ekosystém na svete. Rozkladá sa medzi obratníkmi Raka a Kozorožca, ciže medzi 23o30´ severnej a južnej šírky od rovníka. Nachádza sa v oblastiach, kde sa rocné množstvo zrážok pohybuje medzi 380 až 1000 cm3. Teplota tu kolíše medzi 20o C až 30o C. Toto teplé a vlhké prostredie je priamo ideálne pre život stoviek druhov rastlín. Prostredie vyživované tropickým slnkom rýchlo vytvára vysoký svieži zelený prales, ktorý kvitne a vytvára plody po celý rok a poskytuje vhodné podmienky na život nespocetnému množstvu živocíchov a hmyzu.

VRSTVY V PRALESE

V hlbinách pôvodného pralesa dopadá na zem len velmi málo svetla. Prízemné poschodie je pokryté tenkou vrstvou lístia a zvyškom spadnutých stromov. Pre nedostatok svetla sa tu nenachádza hustý porast. Na odumretom dreve a listoch sa živia huby a vo vlhkom humuse žije bohaté spolocenstvo hmyzu a bezstavovcov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.