referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Paúhor elektrický
Dátum pridania: 20.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majo Ty
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 365
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
(kaprotvaré) Paúhor elektrický (electropkours electricus)

Zlovestne vyzerajúca tmavá ryba, ktorá pomaly a nehlučne pláva kalnými vodami, je „živým akumulátorom“. Dokáže spôsobiť elektrický výboj silný až 550 voltov, ktorý by omráčil aj koňa. Olivovo hnedý paúhor elektrický má mohutné, viac ako 2 metre dlhé telo a širokú, tupú hlavu. Orgány vytvárajúce elektrické pole sú uložené v chvoste, ktorí tvorí viac než tri štvrtiny dĺžky tela.

Paúhor elektrický je neobyčajne lenivá ryba. Väčšinu času trávi úplne bez pohybu medzi rastlinami na dne riek a hlbokých kalných potokov. Keď pláva, jeho dlhá análna plutva, ktorá nadväzuje na brušné plutvy a tiahne sa na brušnej strane pozdĺž celého tela, sa mierne vlní. V kalných vodách, ktoré sú jeho domovom, je dosť zlá viditeľnosť, preto paúhor elektrický oči takmer nepoužíva (aj tak vidí veľmi zle). Podrobné informácie o okolitom prostredí získava pomocou elektrických orgánov. Paúhor musí občas vyplávať k hladine a prehltnúť trocha vzduchu inak by zahynul.

Mladé paúhory elektrické lovia bezstavovce žijúce pri dne. Ako rastú, stavajú sa ich hlavnou potravou ryby. Korisť plávajúcu vôkol paúhory elektrické zaregistrujú prostredníctvom svojich elektrických orgánov, ktorými dokážu objaviť i nehybnú obeť. Ich citlivé senzory vnímajú slabé elektrické impulzy, ktoré iné ryby vyvolávajú pohybmi svalov, a to aj pri dýchaní. Keď úhor zaznamená prítomnosť koristi, vyšle sériu vysokonapäťových elektrických výbojov, ktoré rybu nachádzajúcu sa v jeho blízkosti omráčia alebo priamo zabijú. Paúhor má len jeden rad maličkých zubov. Preto svoju korisť nežuje ale hneď ju celú prehĺta. O rozmnožovaní paúhora elektrického nevieme dnes takmer nič. Zatiaľ sa nepoderilo nájsť žiaden výraznejší znak, podľa ktorého by sa dalo spoľahlivo rozlíšiť pohlavie týchto zaujímavých rýb. Avšak vieme, že v určitej dobe paúhor elektrický náhle zmizne, niekde sa vytrie a po nejakom čase sa vráti späť sprevádzaný približne desať centimetrovými mláďatami. Predpokladá sa, že mláďatá paúhora elektrického sa liahnu z ikier, ale to zatiaľ nie je nijako dokázané.

Paúhor pochádza z Južnej Ameriky. Vyskytuje sa v riekach Guayany, v povodí Orinoka a Amazonky. Ľudia bežne jedia jeho mäso, ale ako konzumná ryba nemá paúhor elektrický uplatnenie. V budúcnosti ho však môže ohroziť znečistenie riek. Dospelá ryba môže dosahovať dĺžku až 2,4 metra a vážiť 45 kilogramov. Dožíva sa maximálne veku 88 rokov. Jeho príbuznými sú ryby z rodov Gymnothus a Notoperus.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.