referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Koža
Dátum pridania: 01.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majo Ty
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 679
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Koža

Dokážete si predstaviť, že máte na tele kompletný odev, ktorí je nepremokavý, vzduchotesný, pevný a pritom pružný, s úžasnou schopnosťou sebaobnovy. Taký odev nosíme každý deň – našu kožu.

Koža je najväčší telesný orgán. U dospelého človeka plošne rozložená, by pokryla výmeru skoro 2 metrov. Vážila by 3kg, okolo jednej dvadsatiny celkovej hmotnosti ľudského tela. Hrúbka kože sa pohybuje od 0,5 mm do 5 mm. Je tenšia na miestach, ktoré nie sú príliš vystavované odreniam, alebo tlaku, napr. na vnútornej strane predlaktia, a silnejšie na viac namáhaných plochách, napr. na chodidlách. Pod mikroskopom je možné vidieť, že koža je tvorená z dvoch vrstiev.

Vonkajšia vrstva sa nazýva epidermis (pokožka) a obsahuje 20-30 vrstiev odumretých buniek. Tieto bunky sa čiastočne prekrývajú ako škridle na streche, a tým umožňujú napínanie kože pri pohybe. Tisíce mŕtvych buniek sa denne odiera, ale tým sa koža nepoškodzuje, pretože sú bunky nepretržite obnovované.

Na spodnej strane pokožky sa bunky neustále delia. Každá nová bunka sa postupne naplňuje hustou ochrannou látkou zvanou keratyn. Tieto bunky sú vytlačované k povrchu, zatiaľ čo sa pod nimi tvoria ďalšie nové bunky. Bunke trvá 3 až 4 týždne, kým dosiahne povrchu. Tou dobou je však už odumretá. Z tela sú odumreté bunky odierané ako drobné, ťažko viditeľné šupinky. Za život človek stratí asi 18 kg odumretej kože. Hlbšie v pokožke sú roztrúsené melanocyty. Produkujú pigment, ktorí chráni pokožku ak je vystavená slnečnému žiareniu. Pigment absorvuje svetelnú energiu a koža dostane tmavšiu farbu. Pigment je dopravovaný medzi odumreté bunky a je spolu s nimi postupne ztieraný. Preto opálenie postupne bledne. Pigment sa môže vyskytovať aj v zhlukoch a vytvárať tak pehy.

Pod pokožkou sa nachádza silnejšia vrstva – zamša. Vrchná časť zamši obsahuje prepletené vlákenka špeciálnych bielkovín, ktoré sa nazývajú kolageny a elastiny. Spôsobujú pružnosť a elastickosť kože. Zamša tiež obsahuje tisícky drobných krvných cievok. Keď je vám teplo, cievky sa rozširujú a prúdi nimi viac krvi. Táto krv pod povrchom kože uvoľní teplo a tím vás ochladí. Preto je vám teplo sčervenáte. Ak je vám zima celý tento proces sa obráti o 180 stupňov a vy zblednete. Krv tiež týmito cievkami privádza živiny do oboch vrstiev kože a odvádza odtade splodiny. Keď sa porežeme, krv vytvorí zrazeninu, ktorá ranu zacelí chrastou. Tak nás chráni pred choroboplodnými zárodkami a udržuje v tele dôležité tekutiny.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Svet poznání
Podobné referáty
Koža SOŠ 2.9099 3353 slov
Koža SOŠ 2.9499 147 slov
Koža 2.9791 241 slov
Koža GYM 2.9727 887 slov
Koža INÉ 2.9631 937 slov
Koža 2.9380 454 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.