referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Žralok belasý - biela smrť
Dátum pridania: 04.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majo Ty
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 595
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
(žraloky) Žralok belasý (carcharodon carcharias)

Ľudia nazývajú žraloka belasého aj biely žralok alebo biela smrť. Zoznam všetkých útokov tohto morského tuláka na kúpajúcich sa ľudí a na malé člny by bol veľmi dlhý a krvavý. Žralok belasý patrí medzi najobávanejších obyvateľov morí. Dáva prednosť vodám miernych zemepisných šírok a čas trávi väčšinou samotárskym životom na otvorenom mori. Je odsúdený na neustáli pohyb, pretože iba tak môže jeho krv rozvádzať po tele dostatok kyslíka.

Zoológovia predpokladajú, že keď žralok belasý dorastie do určitej dĺžky a hmotnosti, úplne zmení dovtedajšie životné návyky. Vyzerá to, akoby zviera, ktoré dovtedy žilo pokojne v horných vrstvách vody pod hladinou, z ničoho nič opustilo svoje osvedčené lovecké metódy a navždy zmizlo v temných hlbinách. Rovnako prijateľný je aj predpoklad, že po dosiahnutí určitej veľkosti žralok belasý zmení svoje pohlavie zo samčieho na samičie. Podobný jav môžeme pozorovať aj v prípade iných živočíchov, napr. u rýb rodu Labroides alebo niektorých morských ostriežov. Príroda možno týmto spôsobom zabezpečuje prežitie druhu, lebo takto vlastne umožňuje privádzať na svet zdatné potomstvo iba veľkým a silným jedincom.

Každý živočích žijúci v oceáne je v podstate potenciálnou korisťou žraloka belasého - a čím väčší, tým lepšie. Tuniaky, marlíny (ryby príbuzné makrelám) a mečiare patri medzi jeho najobľúbenejšie pochúťky, zatiaľ čo uškatce sú pre neho skôr predjedlom. Úplná väčšina žralokov belasých loví samotársky. Stáva sa, že krv rozptýlení vo vode priláka k lovcovi a jeho obeti ďalšie žraloky, z ktorých si každý utrhne svoj diel. V súčasnosti neexistuje štúdia o tom , koľko potravy spotrebuje žralok belasý za jeden deň. Je ale známe, že jej množstvo závisí od teploty vody a od toho, koľko vhodnej koristi sa v okolí žraloka práve nachádza. Pre loviaceho žraloka je životne dôležitý mimoriadne jemný ňuch, najcitlivejší z jeho zmyslov. Práve na ňuchom dokáže žralok belasý vystopovať potravu na veľkú vzdialenosť. Tisíce drobných jamiek, ktorými je posiaty špic jeho nosa, predstavujú dôležitý zmyslový orgán, ktorý je schopný zacítiť jednu kvapku krvi v 4,6 miliónoch litrov vody. Žralok belasý okrem ňuchu dokáže veľmi šikovne orientovať aj pomocou ultrazvuku. Zdá sa, že loví každú korisť, na ktorú narazí, bez ohľadu na to či pred chvíľou zožral rovnako veľkú porciu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.