referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
Káva
Dátum pridania: 09.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: SpiderDuan
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 753
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Káva sa stáva súčasťou každého nášho dňa. Stretávame sa s ňou pri všetkých možných aj nemožných príležitostiach, pri neoficiálnych ale aj oficiálnych stretnutiach, na návštevách, ráno, poobede, pri návale povinností ale aj pri oddychu. Niektorí tvrdia, že káva je ich drogou. Naozaj, pitie kávy sa pre niektorých stalo súčasťou ich ranného alebo "ino-denného" rituálu a majú pocit, že by bez nej neprežili.
Existuje množstvo spôsobov, akými sa tento žiadaný nápoj pripravuje. Aj k nám postupne prenikli rozmanité receptúry.
Káva sa upravuje najčastejšie troma spôsobmi: zalievaná, prekvapkávaná a espresso. Skutočne prelomovým objavom bola instantná káva nescafé, z ktorej rýchlo získame kvalitný nápoj bez usadeniny. Z týchto odvarov sa dá pripraviť množstvo rozmanitých nápojov a pochúťok.
Kávu treba čo najrýchlejšie vylúhovať, pretože čím dlhšie sa lúhuje, tým viac nápoj stráca na kvalite. Zalievanú kávu zbytočne nemiešame, aby sa nemútila. Pri zalievaní kávy príliš horúcou vodou alebo pri dlhom lúhovaní vo vode s nižšou teplotou sa zvyšuje horkosť nápoja. Na chuť kávy vplýva aj kvalita vody, preto ak sa Vám káva z vody z Vášho vodovodu nepozdáva, skúste si ju uvariť z niektorej z predávaných stolových vôd. Niektoré tieto vody majú také zloženie, ktoré dá káve vynikajúcu chuť a arómu. Niektorí radia pridať do vriacej vody štipku sódy bicarbony a hneď ňou zaliať pripravenú zomletú kávu a nechať vylúhovať tri minúty.

ZALIEVANÁ KÁVA
V minulosti sa u nás dlho pila len tzv. "Turecká káva". Správny názov je však "zalievaná káva" (recept na tureckú kávu si uvedieme neskôr). Jej príprava je skutočne jednoduchá: odmerku najemno zomletej kávy dáme do šálky a zalejeme vriacou vodou. Môžeme si do nej dať cukor, ale pozor! Kávu zamiešame iba raz, aby sa zbytočne nemútila a nestrácala svoju chuť a arómu. PREKVAPKÁVANÁ KÁVA
Ďalším, pomerne jednoduchým, spôsobom prípravy obľúbeného kofeínového nápoja je prekvapkávanie alebo filtrovanie. Zomletá káva sa nasype do papierového (alebo iného vhodného) filtra, ktorý sa položí do špeciálneho lievika priamo nad šálku alebo nad inú nádobu. Takáto káva už nemá usadeninu ako zalievaná káva, a preto je vhodná aj na podávanie so šľahačkou alebo inými prísadami. Medzi prvými domácimi elektrickými kávovarmi boli práve kávovary na prípravu filtrovanej kávy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Káva SOŠ 2.9212 4376 slov
Káva SOŠ 2.9654 647 slov
Káva SOŠ 2.9304 707 slov
Káva SOŠ 2.9791 1876 slov
Káva SOŠ 2.9650 1313 slov
Káva SOŠ 2.9379 1453 slov
Káva SOŠ 2.9486 497 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.