referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Poškodenia kostí
Dátum pridania: 14.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 203
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Príznaky poškodenia
K častým problémom patria zlomeniny kostí, vyvrtnutie kĺbov a pretiahnutie svalov. Väčšina poranení sa s lekárskou pomocou bez následkov upraví. Kostné infekcie a nádory sú zriedkavé. Niekedy má chrbtica sklon vychyľovať sa nabok. Tento stav, tzv. skoliózu treba skoro rozpoznať, aby sa mohla úspešne liečiť. Ak zranené dieťa leží a odmieta sa pohybovať, poranená končatina je pravdepodobne vážne zranená. A naopak, dieťa, ktoré zranené rameno alebo ruku pri hre používa, pravdepodobne ťažkosti nemá.

Bolesti v končatinách

Keď deti začnú chodiť, sú viac ako inokedy vystavené nebezpečenstvu úrazu, ktorý môže zapríčiniť pád, kolízia či presilenie svalov. Následkom takýchto malých zranení, ktoré sú zriedkakedy také vážne, aby sa nimi musel zaoberať lekár, je zvyčajne bolesť v končatinách. No niekedy môže úraz zapríčiniť aj zlomenie kosti a vtedy je už potrebný rýchly zásah lekára. Ak bolesť v hornej či dolnej končatine bez zjavných príznakov úrazu trvá dlhšie ako jeden deň, treba vždy vyhľadať lekára.

PROBLÉMY S CHRBTICOU U DETÍ

U detí sa problémy, ktoré postihujú chrbticu, takmer vždy spájajú s úrazom, ktorý vznikol nesprávnym pohybom pri športe alebo hre, prípadne nadmerným napätím. Dôsledkom je presilenie svalov a väzív spojené s modrinami a sprevádzané bolesťou. Tieto príznaky sa zvyčajne o deň-dva stratia aj bez liečenia.
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.