referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Rasy
Dátum pridania: 14.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 171
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Slovo rasa je odvodené od arabského rós, čo znamená hlava, počiatok alebo pôvod. Dnes sa pojmom rasa označuje skupina ľudí, ktorá má niečo spoločné, alebo obýva jednotnú oblasť. V súčasnosti všetci ľudia patria do jednej skupiny – homo sapiens, čiže človek rozumný.
Poznáme tri rasy: bielu (europoidnú, kaukazoidná)
žltohnedú (mongoloidnú)
čiernu (negroidnú)
Biela: vyznačuje sa svetlou farbou kože. Vlasy má rovné až vlnité. Nos je úzky zjavne vystupujúci. Nosné otvory sú pozdĺžne uložené. Pery sú úzke. Biela rasa je rozšírená v Európe, Severnej Amerike, Afrike, ale ja v Ázii a Austrálii.
Žltohnedá: Má svetlú alebo počernú farbu kože so žltkastým odtieňom. Vlasy sú rovné a tuhé. Na oku je krycia riasa epicantus, ktorá spôsobuje šikmosť očí. Mierne vystupujúci nos. Len indiáni majú výrazne vystupujúci nos. Žltá rasa je rozšírená v Ázii, Indonézii a Malajsku.
Čierna: Vyznačuje sa čiernou pokožkou. Vlasy sú vlnité až drobnokučeravé. Nos je široký, málo vystupujúci, nosné otvory priečne uložené. Pery sú hrubé. Čierna rasa je rozšírená v s stredne a južnej Afrike, na Madagaskare, južnej Ázii, v Melanézia.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.