Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Čaj

Nápoj starých Číňanov!

Podľa jednej legendy poznali Číňania čaj už v roku 2737 pred naším letopočtom, keď sa čínsky cisár Šen Nung, vydal do lesa. meditoval pri ohni, kde si varil vodu. Zrazu zavial vietor a z neďalekého kríka strhol so sebou niekoľko suchých lístkov, ktoré spadli do kotlíka s vodou. Za-krátko sa vzduchom niesla neznáma, lahodná vôňa. Cisár sa napil a veľmi mu zachutil...
Čaj je príjemný a obľúbený nápoj, ktorý prináša každodenné poteše-nie miliónom ľudí na celom svete. Má silný osviežujúci účinok, takže sa výborne hodí, keď potrebujeme podať mimoriadny pracovný výkon. Čaj poskytuje zdroj látok, ktoré pomáhajú predchádzať veľkému množstvu chorôb.
Poznáme niekoľko druhov čajov:
Lapacho- legendárny čaj Inkov
Ovocný čaj
Čierny čaj
Biely čaj
Zelený čaj

Zelený čaj chráni organizmus pred niekoľkými druhmi rakoviny, kar-diovaskulárnymi chorobami, obličkovými kameňmi, bakteriálnymi in-fekciami a zubným kazom. Okrem toho čaj obsahuje veľa iných blaho-darných zlúčenín -napríklad vitamíny a fluoridy.

Dračia studňa
Tak znie názov najslávnejšieho a najlepšieho čaju. Jeho čajové lístoč-ky sa rozvíjajú na strmých svahoch malebných hôr západne od Šan-ghaja. Himalájske čaje
Na miestach kde sa zvažujú svahy Mount Everestu sa nachádzajú naj-vyššie položené čajové plantáže. Čaje spod hory ktorú žiadny vták ne-preletí ako volali kedysi Šerpovia Mount Everest, sú mimoriadne jem-né a kvalitné. Tieto nálevy sa nazývajú Himalájske čaje.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk