Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Využitie alternatívnej medicíny a jej vplyv na ľudský organizmus

Starí Číňania sa v dávnych dobách, a v južných provinciách aj dnes, dožívali sto rokov v plnom zdraví, s neskazenými zubami a pružnými kĺbmi. V čom je ich tajomstvo?
Človek je a bude súčasťou prírody. Stále nás ovplyvňuje cyklus dňa a noci, rovnako ako ďalšie jej zákony. Číňania toto chápali už v dávnoveku a vedeli to využiť. Pre podporu organizmu vybudovali gigantickú stavbu jemného umenia, ktoré tým, že postihuje i drobné nevyváženosti harmónie tela, zasahuje aj do oblastí, v ktorých sa klasická západná medicína nepohybuje. Korene má naozaj hlboké- napr. Shen nong, tvorca obsiahleho spisu popisujúceho byliny užívané v liečivých zmesiach, žil 2737 - 2697 pred n. l. Tí najlepší znalci sa starali o zdravie cisárskeho dvora a tam sa chyby neospravedlňovali. Ako sa teda zdá systém, ktorý sa vyvíjal a prežil tak dlho by mal byť funkčný.
Na akých základoch stojí? Sú to princípy jin a jang a päť prvkov. Jin a jang je dnes už dosť známy systém zobrazujúci vzájomné ovplyvňovanie sa protikladu. Jin znamená chladné, ťažké, tmavé, pasívne; jang znamená horúce, ľahké, svetlé a aktívne. A ako spolu súvisia? Napr. jangový oheň musí obsahovať jinovou hmotu dreva, a preto každý oheň nakoniec dohorí. Všetko čo je v nás i okolo nás sa dá popísať ako určitý pomer jinu a jangu. Druhý prístup hovorí o piatich prvkoch. Rozlišuje drevo, oheň, zem, kov a vodu, medzi ktorými existujú vzťahy rodenia a ovládania. Drevo živí oheň, ak sa spáli, vznikne popol - zem, v zemi sa rodí kov, atď. To je rodenie. Drevo zorie zem, zem prehradí vodu, voda zahasí oheň , oheň taví kov, kov reže drevo. To je ovládanie. Všetko sa skladá z piatich prvkov. Napríklad k rýchle rastúcemu, výbušnému drevu patrí jar, vietor, kyslá chuť, modrozelená farba, .. a v ľudskom tele je to pečeň, oči, šľachy, .. celá pätina tela patrí drevu, preto ak hovoríme o pečeni, nemáme na mysli len ten kus mäsa pod rebrami. A preto hnevlivý človek so začervenanými očami nebude mať v harmónii "svoje drevo". Aj v tele fungujú vzťahy rodenia a ovládania prvku. Je teda celkom na mieste pozerať sa, ako sa neharmonické drevo chová. Neovláda príliš zem? Nie sú to problémy s trávením? Vtedy hovoríme o vetre zametajúcom zemou. Takto uvažujeme v diagnostike, ktorá sa skladá z pozorovania jazyka, pulzu a otázok, ktoré dopodrobna zmapujú prejavy organizmu. Napríklad či má človek radšej zimu alebo teplo pomôže odhaliť jeho rovnováhu jin-jang.

Ďalšie otázky smerujú na bolesti hlavy, vzťah k jedlu, poteniu (či je v noci, vo dne, po námahe, strese, kde a pod.). Na základe takýchto informácií môžeme porozumieť vzťahov piatich prvkov a jin-jang v danej chvíli v danom jednotlivcovi, a tým aj nájsť spôsob znovunastolenia rovnováhy pomocou životosprávy, cvičení harmonizujúcich energiu (qi - gong, tai-ji), prípadne. bylinných zmesí, akupunktúry a podobne. Životospráva je z nich najdôležitejšia. Je to jediný liek, ktorý máte pri sebe 24 hodín, každý deň vášho života. Zahrňuje stravu - viac než o vyslovenú diétu ide o pochopenie toho, ako sa potraviny správajú a vzájomne ovplyvňujú. Napríklad tropické ovocie je "robené" tak, aby ochladzovalo. Jesť banány v zime teda nie je vhodné, ľahko by nás porazila prvá nádcha. Preto ich treba aspoň posypať škoricou, ktorá je horúcej povahy. Ku každému prvku patrí chuť a rastlina. Človek s "neharmonickým drevom vo vnútri" by mal zvážiť jedenie kyslej a ostrej chuti vo svojom jedálničku. Dôležitá je aj pravidelnosť jedla a životného režimu vôbec - s prihliadnutím k ročnému obdobiu. Nie nadarmo sú v zime noci dlhšie. Je to doba jinu a musíme viac spať aby na jar naša energia mala z čoho rašiť. Čínska dietetika a bylinné čaje sa často prelínajú. V odvaroch nájdeme zložky typu jeleních parohov len zriedka - vo veľmi špecifických prípadoch. Kôra mandariniek, jačmeň, škorica či fenikel sa zato vyskytujú veľmi často. Ak sa chce číňan vyliečiť, ide si na trh kúpiť zeleninu. Surový koreň zázvoru sa s úspechom využíva v prvej fáze nachladenia (zimomravosť, obava z vetru, stuhlosť šije - bez teplôt!).

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Referát preložený z češtiny. S pozdravom - Motkoško.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk