referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Mikroorganizmy v živote človeka
Dátum pridania: 10.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ninkac
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 639
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Všeobecne rozšírená zmienka o mikróboch je, že sú to baktérie alebo "bacily", ktoré sú našimi úhlavnými nepriateľmi, baktérie sú však naozaj typickými predstaviteľmi sveta mikróbov.


Mikróby a ľudské telo

Mikróby sú vernými sprievodcami človeka od kolísky až po hrob. Kým je plod v tele matky, nepríde do styku s mikróbmi. Prvý samostatný čin novorodenca je krik a s tým spojený začiatok dýchania. No už s prvým vdychom sa do jeho dýchacích ciest dostávajú mikróby zo vzduchu. S prvou kvapkou materinského mlieka prichádzajú do jeho tráviaceho ústrojenstva mikróby a v prvom týždni jeho života ho trvalo osídlia.
Dnes vieme veľmi dobre, že mnohé choroby vznikajú po vniknutí choroboplodných mikróbov do nášho tela. Vieme aj to, že iné mikróby sú pre náš život nepostrádateľné; sú to predovšetkým mikrobiálni obyvatelia črevného traktu, ktorí medziiným dodávajú ľudskému organizmu dôležitý vitamín K, potrebný pri zrážaní krvi.


Mikróby v potravinách

Ďalšou cestou pre vnikanie mikróbov do nášho tela, je prijímanie potravy. Potraviny bežne obsahujú rozličné mikróby a neraz sú to aj pôvodcovia infekčných chorôb. Už v ústnej dutine nachádzame trvalepritomné mikróby. Väčšinou sú neškodné, no niekedy pri poruche rovnováhy medzi nimi alebo po vniknutí choroboplodného mikróba môže tu vzniknúť nejaké ochorenie.
V kuchyni sa o mikróboch všeličo dozvieme. Pozabudli sme na jahody, ktoré sme kúpili predvčerom, dnes sme ich s ľútosťou museli vyhodiť, pretože už boli plesnivé a začali hniť. Prečo sa to stalo? Už v záhradke, kde rástli a dozrievali, napadali na ne zárodky plesni a zo zeme sa na ne dostali baktérie, pretože jahody nechutia len nám, ale aj mikróbom, vyklíčili na nich výtrusy plesni a za dva dni ich poprerastali dlhé vlákna. Pritom prijímali svojimi bunkami živiny prítomné v ovocí a rozkladali ich. Nedostatočné zavarene ovocie nám splesnivelo, pretože sme neusmrtili všetky výtrusy hub, ktoré sa v ňom nachádzali. Urodilo sa nám veľa ríbezli a rozhodli sme sa urobiť z nich domáce víno. Víno obsahuje alkohol. Ako však vznikol z ríbezli? Na ovocí sa nachádzali živé kvasinky, ktoré sa po "zakvasení" začali rozmnožovať a pritom rozložili cukor prítomný v ovocí. z cukru vznikol alkohol. Z uvedených príkladov vidíme, že potraviny sú vhodným prostredím pre mikróby, ktoré z nich môžu využívať rozličné živiny a pritom ich chemicky premieňať.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.