referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Správne zloženie stravy
Dátum pridania: 03.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 390
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Bielkoviny sú potrebné pre rast a obnovu tkanív tela. Najviac bielkovín obsahujú živočíšne produkty, ako sú mäso, ryby, vajcia, syry a iné mliečne výrobky, takisto ako aj strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica).
Veľa živočíšnych produktov s vysokým obsahom bielkovín má súčasne aj vysoký obsah tuku. Preto sa usilujte občas podávať aj potraviny obsahujúce neživočíšne bielkoviny.

Cukry sú zdrojom energie, ale ak ich prijímame viac ako spotrebujeme, ukladajú sa v tele vo forme tuku. Medzi potraviny s vysokým obsahom cukrov patria všetky cukrovinky, potraviny z obilnín a koreňová zelenina.
Pri výbere jedál s obsahom cukru voľte nerafinované výrobky, napr. celozrnný chlieb alebo hnedú ryžu, ktoré obsahujú aj vlákninu a iné živiny, a uprednostníte ich pred cukrovinkami a výrobkami z bielych obilnín, ktoré sú len zdrojom energie.

Tuky (niekedy nazývané lipidy) sú koncentrovaným zdrojom energie a obsahujú viac joulov ako iné jedlá. Nájdeme ich v živočíšnych produktoch ako sú mäso, vajcia, maslo, ale aj v rastlinnej potrave, napr. v orechoch a olivách.
Odborníci v oblasti výživy odporúčajú prijímať tuky každého druhu v minimálnom množstve.

Vláknina je nestráviteľný zvyšok rastlinných potravín, ktorý prechádza črevom. Keďže nemá nijakú energetickú hodnotu, je základom správnej činnosti čriev.
Na zabezpečenie dostatočného príjmu vlákniny sú najvhodnejšie celozrnné obilniny, ovocie a zelenina.

Vitamíny sú zložité chemické zlúčeniny, ktoré telo potrebuje vo veľmi malých množstvách. Je málo pravdepodobné, aby dieťa, ktoré prijíma pestrú stravu, malo nedostatok niektorého z vitamínov.
Pravidelne jedzte surovú zeleninu a ovocie, pretože vitamíny sa dlhým varením ničia. Niektorí lekári odporúčajú podávať deťom mladším ako 5 rokov vitamínové tabletky. Nie je to síce potrebné, ale tabletky dieťaťu neublížia a rodičia, ktorí sa o príjem vitamínov u svojho dieťaťa obávajú, sa tým upokoja.

Minerály a určité soli potrebujeme v minimálnych množstvách. Patrí k nim železo, horčík, vápnik a sodík (prítomný v kuchynskej soli). Pri vyváženej strave nemôže dieťa trpieť ich nedostatkom.
Priveľa soli v strave škodí, takže ju používajte v čo najmenšom množstve.

Jouly (kalórie) sú jednotky, ktorými meriame množstvo energie obsiahnuté v jedle. Ak strava dieťaťa obsahuje viac joulov ako telo spotrebuje, prebytok sa ukladá vo forme tuku. Ak naopak dieťa prijme menej energie, ako spáli, spotrebuje rezervný tuk a schudne.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.