referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Sumec západný
Dátum pridania: 03.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 373
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Sumec západný (Silurus glanis)

Patrí medzi čeľaď sumcovitých. Sumec západný je najväčšia sladkovodná ryba
žijúca u nás. Po celom obvode okraja papule sú v úzkom kruhu husto osadené krátke, ostré zúbky, pripomínajúce drobné ihličky. Na podnebí čeľuste sa na-chádza ešte jeden rad týchto zúbkov slúžiacich hlavne na posúvanie koristi do pažeráku. Z okraja sánky vyrastajú 4 krátke, nepohyblivé fúzy. Z okrajov čeľus-te dva veľmi dlhé fúzy, siahajúce až do 1/4 tela. Týmito fúzikmi dokáže sumec veľmi dobre pohybovať. Sú v nich uložené hmatové bunky, pomáhajúce sumcovi pri hľadaní potravy a pri orientácii. Za nimi sa nachádza pár malých očí. Oči sum-ca prezrádzajú že ide o nočného dravca. Telo má pokryté šupinami. Za análným ot-vorom je veľmi dlhá análna plutva, tiahnúca sa pozdĺž až ku chvostovej plutve. Sfarbenie sumca zodpovedá v akej lokalite sumec žije. Chrbát môže byť sivo-modrý, hnedastý, tmavosivý až zelenohnedý. Nevylučuje sa ani čierna farba. Boky sú svetlejšie, často pripomínajú štruktúru mramoru. Najsvetlejšia časť tela je brucho. Niektorý jedinci majú brucho sivé až biele. Sumec sa môže vyskytovať aj v albinotickej forme, no takéto prípady sú veľmi ojedinelé a veľmi vzácne. Rast sumca:
Sumec môže v optimálnych podmienkach dosiahnuť neuveriteľnú váhu a veľkosť. V Európe sa im veľmi dobre darí v Španielsku vďaka tomu že tam priemerná roč-ná teplota neklesá pod 16 oC. Na Slovensku dorastá zvyčajne do dĺžky okolo 250cm a váhy 100 Kg. Tieto exem-pláre sa u nás dajú považovať za rekordné úlovky. Zvyčajne sa chytajú jedinci od 30 do 60 kg. Vyhľadáva hlbšie veľké rieky s bahnitým dnom, často žije v priehradách v hĺbke pri dne. Má veľmi chutné mäso. Dožíva sa vyše 20 rokov.
Najväčší na Slovenku ulovený exemplár mal dĺžku 265 cm a hmotnosť 128 kg ( v roku 1965). Úhor európsky(Anquilla anquilla)

V čase neresenia tiahne zo sladkých vôd cez Atlantický oceán do Sargasového mora pri Bermudách , kde po neresení hynie. Späť sa vracajú iba malé priehľadné larvy, ktoré metamorfujú na sklovito priehľadné malé úhory. K brehom Európy ich približne 3 roky unáša teplý Golfský prúd. Po styku so sladkou vodou riek čoskoro získavajú vzhľad dospelých rýb. Samica dorastá do dĺžky 1,5 - 2 m. Má dlhé hadovité telo bez brušných plutiev. Valcovité telo úhora pokrýva slizká koža, v ktorej sú drobné šupiny. Sú veľmi drobné, roztrúsené a uložené hlboko v koži. Vyskytujú sa však iba u starších exemplároch.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.