referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Drogová závislosť
Dátum pridania: 03.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mkubiatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 747
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 12m 20s
Pomalé čítanie: 18m 30s
 
Definícia drogy
Definícií o drogách je niečo vyše dvesto, v každej sa prejavuje zameranie autora. Droga (pôvodná definícia) z pohľadu farmakologického predsatvuje usušenú, upravenú i neupravenú surovinu rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, slúžiacu na výrobu liečiv alebo technicky dôležitých látok. Neskôr sa tento pojem zužoval na predstavu omamných látok. Autori orientovaní na závislosti, definíciu prispôsobovali vlastným predstavám, vedomostiam a cieľom, ktoré chceli vyjadriť, ich základnou myšlienkou je: Droga je substancia (prirodzená alebo umelá), ktorá akýmkoľvek spôsobom vpravená do organizmu môže za určitých okolností vyvolať chorobný stav - závislosť. Na ľahšie zapamätanie možno žiakom ponúknuť zjednodušenú formuláciu: Droga je látka, ktorá je za určitých okolností schopná u človeka vyvolať závislosť.

Závislosť od drog
Vznik závislosti väčšinou nie je taký dramatický, ako o nej, v snahe varovať človeka pred komunikáciou s drogami, niektorí šíria. I keď je pravdou, že za určitých okolností (väčšinou ide o výnimky) môže orientácia na drogu byť taká silná, že už prvý kontakt s ňou zanechá významnú stopu vo vedomí človeka a absolútne ovplyvní jeho správanie. Do komunikácie s drogou považujeme túto skutočnosť u každého človeka za rizikový faktor, kým sa nepresvedčí na základe osobnej skúsenosti o opaku. Našťastie, tých ohrozených z prvého kontaktu, je iba niekoľko málo promile.
Závislosť vznikne vždy u každého človeka, pri naplnení troch podmienok komunikácie s drogou:
nevhodne dlhý čas,
v nevhodnom množstve a frekvencii,
za nevhodných okolností pre psychiku a organizmus.
Na vznik závislostí neexistuje imunita a každý z nás je schopný si nájsť práve tú „svoju“ drogu!
Za veľký objav možno považovať KILHOZOVU definíciu (1971) spolupôsobenia troch premenných faktorov:
osobnosť
droga
prostredie
K týmto základným faktorom sme neskôr prirátali ďalšie dva: podnet a frekvenciu. Tak vznikol obrazec spĺňajúci teoretické predpoklady na rizikové správanie ľudí pri vzniku závislostí, ktorý je rovnako aj východiskovým modelom pre pochopenie orientácie ozdravovacích programov práve do prostredia školy


Definícia závislosti
Závislosť (chápaná ako syndróm) predstavuje súbor príznakov (symptómov), ktoré vznikajú následkom pôsobenia drogy na organizmus či psychiku človeka. Droga pôsobí na telesnú aj duševnú zložku naraz, ale nie je výnimkou ani izolované pôsobenie na jednu z týchto zložiek.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Drogová závislosť SOŠ 2.9929 835 slov
Drogová závislosť 2.9852 2366 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.