referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Orgány žralokov
Dátum pridania: 04.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Apofis
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 207
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
ZUBY

-Žraločie čeľuste sa vyznačujú zvláštnosťami, ktoré sú vo svete zvierat celkom výnimočné, každý pozemský dravec má ďaleko k ich dokonalosti.
-Predchodcovia dnešných žralokov mali hornú čeľusť pevne spojenú z lebečnou časťou hlavy, s tlamou umiestnenou na jej konci. Títo praveký žraloci sa museli uspokojiť s pomerne malou korisťou. Behom rokov sa tlama posunula pod hlavu a hornú čeľusť, ktorá sa uvolnila z lebečného spojenia, stala sa tak pohyblivou. Žralok je dnes vybavený dvoma pohyblivými na sebe nezávislými čeľusťami, ktoré mu dovoľujú zožrať značne objemnú korisť alebo z jeho tela vytrhnúť obrovské kusy mäsa, napomáhajú k tomu výkonné svaly v jeho tlame.
-Ďalší obávaný prvok žraločej čeľuste je chrup ktorého anatomické usporiadanie a spôsob obnovy je vo zvieracej ríši ojedinelým úkazom. Zuby žraloka majú schopnosť neobmedzenej regenerácie. Zuby nie sú uložené v čeľustných lôžkach ako u rýb a iných stavovcov (napr. človeka), ale v mäkkom tkanive. Neustále sa obnovujú spôsobom, ktorý pripomína zvinutý koberec: postupne ako zuby prvého radu prirodzene odpadávajú, zuby ďalšieho radu sa vzpriamujú a nahrádzajú predchádzajúce. Žralokovi tak počas života narastie niekoľko tisíc zubov. Zuby sú upevnené na vláknitom veľmi pevnom väzivovom tkanive, ktoré umožňuje aby sa pri otvorení tlamy vztýčili, čo má za následok pevné uchytenie koristi.

MIMORIADNE ZMYSLOVÉ ORGÁNY

-Obávaný „šrotovací stroj“, ktorým je žralok, má k dispozícii osem zmyslových orgánov, pomocou ktorých je schopný svoju korisť zaznamenať, sledovať dokonca i v noci.
Zmyslové orgány sú: sluch, čuch, bočná čiara, zmyslové dutiny, zrak, Lorenziniho ampuly, hmat, chuť. SLUCH

-Spektrum žraločieho sluchu sa pohybuje od 10 Hz do 1 KHz. Žralok zachytáva veľmi nízke frekvencie, ktoré človek nepočuje a že okrem toho zdroje týchto nízkych frekvencií žraloka priťahujú. -Ak je ryba harpúnovaná, alebo chytená udicou ihneď sa začne neprirodzene metať, čo žralokov priťahuje. Žralok dokáže zachytiť nízke frekvencie až na niekoľko tisíc metrov.

ČUCH

-Žralok býva označovaný za „nos mora“ a je skutočne pravda, že čuch stojí v poradí citlivosti na druhom mieste, s okruhom záchytu okolo 500 metrov.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Kniha žraloci
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.