Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Mäsožravce

Sú to živočíchy, ktoré sa takmer výhradne živia inými živočíchmi a pri tom svoju korisť zabíjajú. V ich veľkosti sú značné rozdiely, napr. od nepatrných pavúkov až po levy, prípadne tigre. Tvoria tie vyššie až najvyššie články v každom potravinovom reťazci.

Mnohé pavúky lovia korisť. Sú to lovci. Niektoré strážia svoje územie a striehnu na hmyz, aby sa naň mohli vrhnúť. Iné sa krčia v podzemných dierach a čakajú na koriť, ktorá sa zatúla do ich blízkosti. Lovci, na rozdiel od pavúkov, ktoré pradú pavučiny, majú silné nohy prispôsobené na skákanie a ostrý zrak, takže ľahko zbadajú korisť.

Vtáčkár chlpatý
Južná a Stredná Amerika je domovom najväčších pavúkov. Najväčší z najväčších pavúčích lovcov na svete je vtáčkár. Od jednej po druhú meria asi 15 cm. Ba s roztiahnutými nohami dosahuje úctyhodných 25 cm. Telo aj končatiny má husto porastené chlpmi, takže sa zdá, akoby bol osrstený. Chĺpky na tele pavúka sú veľmi citlivé na vibrácie, ktoré spôsobuje pohybujúca sa korisť. Tento pavúk lovec má osem jednoduchých očí v prednej časti hlavy. Nemusí otáčať hlavou aby videl na všetky strany. Cez deň sa vtáčkare skrývajú v dutinách alebo skalných štrbinách. Mocnými nohami vyhrabáva podzemné kryty. Poľuje v noci a živý sa drobnými vtáčikmi a myšami. Netká siete ako väčšina pavúkov, ale na korisť znenazdania a bleskurýchlo útočia. Aj medzi vtákmi sa nájdu mäsožravce. Sú to silné rýchle a nebojácne vtáky, ktoré zabíjajú a žerú iné zvieratá - svoju korisť. Nezáleží na tom, či sú veľké ako vrabec alebo majú trojmetrové rozpätie krídel ako kondor - pre všetky sú charakteristické tri spoločné znaky: zahnutý zobák, ostré pazúry a "orlí zrak", ktorý im umožňuje zazrieť zajaca aj z päťkilometrovej vzdialenosti. Pri strmhlavom lete sokoly sťahovavé dosahujú rýchlosť až 160 km za hodinu. V poslednej chvíli vysunú nohy a zatnú do koristi svoje pazúry
Sokol sťahovavý
mocným zahnutým zobákom trhá zvieratá, ktoré nemôže prehltnúť vcelku. Jeho hlavnou korisťou sú holuby, niekedy uloví kačku, volavku alebo vranu a ďalšie druhy vtákov. Korisť uloví vo vzduchu alebo na zemi a na skale ju požiera. Ako všetky dravce, aj sokoly väčšinu dňa strávia odpočinkom alebo čistením peria a nie lovom. Veľa dravcov má holé nohy. Niektoré majú nohavičky z peria. Pazúry ostré ako ihly používajú na uchmatnutie koristi. Chvost používajú ako kormidlo. Vďaka končitým krídlam lieta sokol rýchlejšie ako ktorýkoľvek iný vták. Sokol sťahovavý ma rozšírenie v mnohých krajinách.

Medzi plazmi poznáme taktiež mäsožravce. Väčšina z nich je dravá. Výnimku tvoria len niektoré korytnačky a leguány. Aligátor severoamerický
žerú takmer všetko, čo sa pohybuje a dostane sa do primeranej vzdialenosti od ich tlamy. Sú to výhradne mäsožravce a svoju potravu prehĺtajú v menších kúskoch. Potrava je tvorená predovšetkým veľkými hlodavcami, ktorých počty sú v prírode udržiavané na nízkych stavoch. V žalúdku aligátora sa často nachádzajú kamene a štrk, ktoré napomáhajú k rozomieľaniu potravy pre lepšie trávenie. Aligátor si zakladajú podzemné brlohy, ktoré sú do polovice zaplnené vodou. Hlava aligátora je pomerne dlhá, ale veľmi plochá, široká a vpredu zaguľatená. Na hornej strane trupu sú opticky naznačené rebrá. Farba kože je špinavá olivovo zelená.

Psovité mäsožravce patria medzi najstaršie mäsožravce vôbec. Podľa stavby zubov sa dá usudzovať, že okrem mäsitej potravy sa občas živia občas aj rastlinou potravou. Táto čeľaď osídlila svet, všetky druhy biotopov, od púští po pralesy, od odľahlých Malvinských ostrovov po vysoké vrchy. Vlk obyčajný
Najznámejším zástupcom čeľade psovitých šeliem je vlk. Obýva väčšinu Európy, miernu Áziu a severnú Ameriku. Najväčšie vlky žijú hustých lesoch Kanady. Samozrejme, v jednotlivých oblastí sa vlci odlišujú. Žije vo svorkách, ktoré majú niekedy až 30 členov. Každá svorka má svoje teritórium. Vo svorke je veľmi komplikovaný sociálny rad. Svorka má svojho vodcu. Vlky lovia organizovane, každý člen svorky má svoju úlohu. Zdravé prenasledované zviera, ktoré kladie svorke veľký odpor, sa obyčajne útoku ubráni. Cez krutú zimu sa jednotlivé vlčie rodiny združujú do veľkých svoriek, ktoré lovia spoločne. Počas súmraku svorka často vyje.

Mačkovité šelmy sú najdokonalejšie prispôsobené dravému spôsobu života.
Ich typickou zbraňou sú pazúry. Je to naozaj dômyselné zaradenie. V pokoji sú pazúry zatiahnuté aby sa zbytočne neotupovali. Ako nočné zvieratá majú výborný sluch a pomerne dokonalý zrak.

Lev púšťový
Pre jeho vznešenosť a veľkoleposť ho ľudia nazvali kráľ zvierat. Je to majestátne zviera o čom svedčia jeho rozmery. Jeho hmotnosť je 210 kg a dĺžka 2,8 m. Levy sú ťažkopádne zvieratá ale majú ohromnú silu v predných končatinách. Rana labou dokáže zlomiť väz zebre. Levy skáču 11 m do diaľky a 3,5 m do výšky a môžu sa šplhať po stromoch. Na krátku vzdialenosť môže lev vyvinúť rýchlosť až 60 km/h.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk