referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Biodiverzita
Dátum pridania: 22.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rastenka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 430
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Biodiverzita, t.j. biologická rozmanitosť, pestrosť odrôd poľnohospodárskych plodín. Biodiverzita, biologická rozmanitosť, pestrosť života okolo nás má tri roviny:
Prvou je biodiverzita celých ekosystémov, ktorá je výsledkom prírodnej evolúcie a umožňuje uchovanie života na našej planéte.
Druhou je druhová pestrosť jednotlivých spoločenstiev či ekosystémov, vyjadrená celou sieťou jemných no veľmi dôležitých vzťahov medzi botanickými a zoologickými zložkami, i navzájom medzi živými a neživými prírodnými zložkami. Každé narušenie niektorej väzby má za následok ohrozenie fungovania celého systému. Druhová špecifickosť je výsledkom dlhodobej evolúcie druhov v spoločných životných podmienkach.
Treťou úrovňou je vnútrodruhová úroveň, daná množstvom odchýliek tvarov, farieb či vôní, ktoré vytvárajú úžasnú pestrosť života. Táto úroveň biodiverzity je tiež výsledkom prírodnej evolúcie.
V 6.– 8. tisícročí pred Kristom, vstúpil do procesu pretárania biodiverzity človek. Začal aktívne ovplyvňovať biodiverzitu jednotlivých rastlinných druhov pozitívnym výberom ,kultiváciou a neskôr krížením, ktorým prispel k rozšíreniu biodiverzity týchto druhov.
Čoraz vyššími nárokmi na úrodnosť, na jej kvantitu i kvalitu, odolnosť proti škodcom a chorobám spôsobil veľké zúženie biodiverzity odrôd poľnohospodárskych plodín kultiváciou veľmi malého počtu odrôd.
Veľmi rýchlo sa začali ozývať varovné hlasy upozorňujúce na potrebu uchovania starých krajových i šľachtených odrôd. Tieto sú v danej oblasti najlepšie adaptované a preto tak nepodliehajú rôznym epidémiám. V ďalšej z možností ako zachovať biodiverzitu týchto plodín zohrávajú úlohu špecializované múzeá, ktoré v spolupráci s ústavmi a univerzitami, môžu prispievať k riešeniu otázok propagácie uchovávania biodiverzity agrogenofondu v našej spoločnosti.
Za najzávažnejšie ohrozenie biodiverzity sa dnes považujú invázne cudzokrajné druhy. Spôsobujú ekonomické straty v dôsledku znižovania úrod a v súvislosti s nákladmi, ktoré si vyžadujú opatrenia proti nim.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Biodiverzita SOŠ 2.9922 1719 slov
Biodiverzita GYM 2.9647 1699 slov
Biodiverzita GYM 2.9661 1599 slov
Biodiverzita SOŠ 2.9773 1648 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.