referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Elektrolýza
Dátum pridania: 17.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hydrant
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 318
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Elektrolýza – rozklad soli elektrickým prúdom. Dve elektródy ponoríme do roztoku jodidu zinočnatého. Jedna elektróda je spojená so záporným pólom zdroja jednosmerného prúdu, má záporný náboj. Túto elektródu nazývame katóda. Na nej je nadbytok elektrónov a priťahuje kladné ióny – katióny. Ak by som si zobral príklad jodidu zinočnatého budú to ióny Zn2+. Zinok sa vylučuje na katóde. Ión Zn2+ prijíma z katódy 2 elektróny a vylučuje sa ako atóm zinku.

Zn2+ + 2e- -> Zn0
Katión zinku atóm zinku

Elektróda spojená s kladným pólom má kladný náboj a nazýva sa anóda. Na nej je nedostatok elektrónov a priťahuje záporné ióny – anióny. Mojom príklade sú to anióny jódu I-. Každý anión I- odovzdá anóde 1 elektrón a stáva sa atómom jódu. Dva atómy jódu sa spájajú do dvojatómovej častice. Na anóde začne byť viditeľná hnedastá farba jódu.

2I- -> 2I + 2e- 2I -> I2
ióny jódu atómy jódu

Elektrický prúd rozloží soľ jodid zinočnatý na prvky, z ktorých je zložená. Rozklad zlúčeniny pomocou elektrického prúdu sa nazýva elektrolýza. Na katóde sa odovzdá práve toľko elektrónov, koľko sa na anóde prijme. Zdroj jednosmerného prúdu musí katóde dodávať sústavne práve toľko elektrónov, koľko sa na anóde odoberá. Zdroj prúdu preto pôsobí ako čerpadlo elektrónov.

Elektrolýza chloridu meďnatého. Podobne, ako roztok jodidu zinočnatého, možno rozložiť elektrickým prúdom aj roztok chloridu meďnatého. Do roztoku sú ponorené dve grafitové elektródy spojené so zdrojom jednosmerného elektrického prúdu. Na katóde začne byť viditeľná červenohnedá farba medi. V roztoku sa ióny Cu2+ vplyvom elektrického prúdu pohybujú ku katóde a na nej každý ión priberie 2 elektróny. Vznikajú atómy medi. Na anóde sa vyvíja žltozelený plyn – chlór. Záporné ióny Cl- priťahuje anóda a na nej odovzdajú elektróny. Vznikajú atómy chlóru, z ktorých sa vždy dva spájajú a vytvoria časticu prvku.


Katóda: Cu2+ + 2e- -> Cu
Anóda: 2Cl- -> 2Cl + 2e- 2Cl -> Cl2


Počas elektrolýzy sa pohybujú kladné katióny ku katóde (záporný pól) a odoberajú z nej elektróny. Ióny so záporným nábojom, anióny, odovzdajú elektróny na anóde (kladný pól).
 
Podobné referáty
Elektrolýza SOŠ 2.9566 405 slov
Elektrolýza SOŠ 2.9200 241 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.