referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Kuchynská soľ
Dátum pridania: 17.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hydrant
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 528
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Chlorid sodný, známy pod názvom kuchynská soľ, bol kedysi vzácnou látkou. Už v období pred našim letopočtom viedli cez Európu obchodné cesty (nazývané soľné cesty), po ktorých sa prevážala soľ do vzdialených miest. Soľ sa vymieňala za iný tovar, do stredoveku ju často používali aj ako platidlo. Na ťažbu a obchod sa soľou nás upozorňujú aj názvy mnohých miest, napr. Solivar pri Prešove, Salzburg.

Chlorid sodný, životne dôležitá látka. Mnohé živočíchy potrebujú chlorid sodný na udržiavanie nervovej činnosti a látkovej výmeny. Človek potrebuje denne 2 až 3 gramy soli. Potrebuje ju napr. na tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a na vedenie vzruchov nervami. V lekárskej praxi sa v prípade potreby, pri veľkej strate krvi, zavádza do žíl ako náhrada za krv fyziologický roztok. To je roztok chloridu sodného (obsah chloridu sodného je v roztoku 0,9%)

Nadmerné solenie jedál je škodlivé – môže vyvolať zvýšenie krvného tlaku a iné poruchy zdravia. Obsah soli v mnohých potravinách (napr. údeniny, konzervy, niektoré syry) je taký veľký, že človek prekročí dennú spotrebu soli už po zjedení primeraného množstva týchto potravín.

Použitie. Čistý chlorid sodný sa predáva pod názvom jedlá soľ a používa sa najmä na dochutenie potravín. U nás sa do kuchynskej soli pridáva jód. Nedostatok jódu zapríčiňuje ochorenie štítnej žľazy. Roztokom kuchynskej soli sa dajú konzervovať ľahko kaziace sa potraviny, napr. mäso alebo ryby.

Znečistený chlorid sodný má mnohostranné použitie ako priemyselná soľ (technický chlorid sodný), napr. pri spracovaní koží zo zvierat alebo v textilnom priemysle ako prísada pri farbení látok. V chemickom priemysle sa používa ako surovina pri výrobe kyseliny chlorovodíkovej, chlóru alebo hydroxidu sodného.

V zime sa veľké množstvo chloridu sodného spotrebuje ako soľ na posýpanie pri rozmrazovaní zľadovatených ciest. Na rozlíšenie od jedlej soli je táto soľ obyčajne zafarbená. Počas rozmrazovania vzniká roztok soli, ktorý má podstatne nižšiu teplotu tuhnutia ako voda. Ľad sa na cestách netvorí ani pri teplote nižšej ako 0°C. Použitie soli na posýpanie ciest je však škodlivé. Veľké množstvo soli sa spolu s dažďovou vodou a vodou z roztopeného ľadu dostáva do pôdy a do riek. Následok je odumieranie rastlín, poškodzovanie životného prostredia a ohrozenie spodnej vody.

Vznik a získavanie chloridu sodného. Veľké ložiská soli, z ktorých sa v súčasnosti získava chlorid sodný, vznikli asi pred 200 miliónmi rokov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.