referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Pôvod názvov chemických prvkov
Dátum pridania: 03.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Almo2
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 206
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 15.3
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 25m 30s
Pomalé čítanie: 38m 15s
 
Aktínium Ac
(prot. Č. 89), lat. actinium. Názov je utvorený z gréckeho slova (aktis) = lúč, keďže ako rádioaktívny prvok bolo objavené ( A.Debierne 1899, nezávisle F. O. Giesel 1902) podľa svojho žiarenia.

Amerícium Am
(prot. Č. 95), lat. americium je z hľadiska atómovej štruktúry svojich atómov analógom európia, preto jeho názov tak isto označuje svetadiel, v ktorom bolo pripravené jadrovou reakciou (G. T. Seaborga spolupracovníci 1945).

Antimón Sb
(prot.č. 51), lat. stibium. Latinský názov a značku má podľa pomenovania svojho najrozšírenejšieho nerastu antimonitu Sb2S3 ktorý staroveký Gréci nazývali (stimmi), zatial čo Rimania stibium. Neskorší latinský názov antimonium, používali alchymistami, dáva sa do súvisu s gréckym slovom (athemónion), keďže kryštály antimonitu vyskytujúce sa v prírode majú často vzhľad kvetov (anthos) = kvet.

Argón Ar
(prot.č.18), lat. argon (objavený R. J. Rayleighom a W. Ramsayom r. 1894) má pre svoju nereaktívnosť názov utvorený z gréckeho slova (argos) = lenivý.

Arzén As
(prot.č. 33), lat. arsenicum. Názov pochádza od jeho žltkastého nerastu auripigmentu As2S3, ktorý sa za čias aristetolových (4.stor.pred n. let.) nazývali (arsenikon). Názov auripigment (aurum-zlato, pigmentum-farbivo) vznikol až neskoršie za čias Pilíniových (1 stor. pred n.let.). Z gréckeho názvu pravdepodobne vzniklo arabské pomenovanie tohto nerastu: az-zernik. Astát At
(prot.č.85), lat. astatium bol pripravený jadrovou reakciou (D. R. Corson a kolegovia 1940). Jeho názov vyjadruje jeho veľkú nestálosť: (astatos) = nestály. Výskyt tohto prvku v prírode(domnelí objavitelia mu dali latinský názov alabamium Am) sa nepotvrdil. Jeho existenciu a vlastnosti predvídal D. I. Mendelejev (1871), ktorý sa s ohľadom na jeho umiestnenie v periodickej sústave nazval ekajód.

Bárium Ba
(prot.č.56), lat. baryum (izolované H. Davym r. 1808) má pre veľkú hustotu svojich nerastov (napr. barytu BaSO4 ) názov odvodený od gréckeho slova (barys) = ťažký.

Berkélium Bk
(prot.č.97), lat. berkelium sa nazýva podľa mesta Berkely, sídla kalifornskej univerzity, kde bolo pripravené jadrovou reakciou (G. T. Seaborg a kolegovia r. 1950).

Berýlium Be
(prot.č. 4), lat. beryllium má názov utvorený od pomenovania svojho nerastu berylu. Starší latinský názov glycinium Gl, vyjadrujúci, že jeho zlúčeniny (objavené L. N. Vauquelinom r.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.