referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Estera
Piatok, 12. apríla 2024
Fluór
Dátum pridania: 07.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nelleh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 512
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Fluór patrí medzi plynné prvky a v prírode sa vyskytuje vo forme zlúčenín. Objavil ho v roku 1771 C. W. Scheele. Ako plyn ho získal až v roku 1886 H. Moissan elektrolýzou fluoridu draselného a kyseliny fluorovodíkovej. Názov dostal podľa fluoritu CaF2 , ktorý je najrozšírenejším nerastom obsahujúcim F. Fluór je žltozelený plyn , najreaktívnejší zo všetkých plynov. S vodíkom sa zlučuje na fluorovodík HF , ktorého vodný roztok kyselina fluorovodíková sa uskladňuje v bakelitových alebo v gutaperčových nádobách , pretože leptá sklo .Vyleptávajú sa ňou ozdoby , monogramy na pohároch a tabuliach. Používa sa na matnenie skla. Pretože sa zistilo , že fluór sa v organizme najlepšie absorbuje z vody , takmer 60 miliónov obyvateľov Európy pije fluoridovanú vodu. Medzi nich sa zaradili aj obyvatelia niektorých lokalít SR. Svetová zdravotnícka organizácia schválila fluoridáciu verejných zdrojov pitnej vody v roku 1969. Na Slovensku sa výraznejšie uplatnila metóda podávania fluoridov do organizmu detí predškolského a školského veku prostredníctvom tabliet. Jedna tableta obsahuje 0,55 mg fluoridu sodného NaF. Výskyt :

Ľudský organizmus obsahuje priemerne 2,6 g fluóru , ktorý stimuluje aktivitu kostnej fosfatázy , čím sa vysvetľuje jeho účasť na tvorbe kostí. Dostatočný príjem F chráni organizmus pred výskytom osteoporózie , čo je porucha štruktúry kostí , ktorá sa vyskytuje u starších ľudí , najmä žien po klimaktériu. Ku chronickej otrave dochádza vplyvom dlhodobého pôsobenia na organizmus. Profesionálna chronická otrava tzv. fluoróza , vzniká inhalovaním prachu obsahujúceho F. Je to ochorenie kostí , ktoré strácajú svoju štruktúru , zužujú sa dreňové dutiny. Prejavuje sa bolesťami , pocitom stuhnutosti chrbtice , malou pohiblivosťou chrbtice a kĺbov. Fluoróza môže mať aj neprofesionálny charakter , napr. zvýšenou koncentráciou fluoridov v pitnej vode. Použitie :

Starí hutníci ho používali na zníženie teploty pri roztavovaní rúd , a pretože latinsky fluo znamená tečiem , nazvali ho „ fluorit “. Vyskytuje sa v neraste kryolite Na3AlF6. Jeho ložiská sú v Grónsku a v Rusku. Nachádza sa aj v apatitoch a zubnej sklovine. Biologicky F je veľmi zaujímavý. Organizmus ho príjma vo vode a v mäse morských rýb ( makrela ). Pretože sa zistilo , voda , ktorá neobsahuje F je príčinou zubných kazov , pitnej vody sa niekde fluórujú a odporúčajú sa zubné pasty s obsahom F. Vo väčšom množstve však F zapríčiňuje poruchu zubnej skloviny a černenie zubov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Obecná a anorganická chémia
Podobné referáty
Fluór GYM 2.9599 684 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.