referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Korózia
Dátum pridania: 16.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: edomatus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 765
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Červenohnedá hrdza na železe a oceli je najobyčajnejšia forma korózie. Približne 20% každoročne vyrobeného železa sa použije na náhradné diely za súčasti zničené koróziou železa a ocele. Železo a oceľ sa však široko používajú bez ohľadu na rýchlosť tvorby hrdze, pretože sú relatívne lacné a majú veľkú pevnosť.

Reakcie
Ku korózií obvykle dochádza preto, že na kovovom povrchu vystavenom účinkom poveternostných podmienok dochádza k chemickým reakciám s látkami obsiahnutými v atmosfére. V prípade železa a ocele reaguje prítomné železo s kyslíkom a vodou a vytvára červenohnedú zlúčeninu známu ako hydratovaný oxid železitý. (4Fe + 3O2 + H2O –> 2Fe2O3. H2O). K hrdzaveniu dochádza taktiež pod vodou, ktorá obvykle obsahuje dostatok rozpusteného kyslíka, aby mohlo dôjsť k chemickým reakciám.
Hrdzavenie dokáže veľmi vážne oslabiť kovové konštrukcie, korózia však často vyzerá horšie, než v skutočnosti je. Je tomu tak preto, že objem vytvoreného oxidu železitého je väčší než objem železa zničeného koróziou. Väčšina ostatných kovov taktiež koroduje. Napríklad sodík a draslík reagujú s vodou veľmi búrlivo, takže musia byť uchovávané v oleji, aby sa zabránilo ich zničeniu atmosférickou vlhkosťou. Niektoré budovy majú medené kopule so svetlozeleným povlakom zo zásaditého síranu meďnatého. (3Cu(OH)2.CuSO4) Ten sa postupne tvorí, ako meď pomaly reaguje s kyslíkom, vlhkosťou vo vzduchu a znečisťujúcou látkou oxidom siričitým (SO2).
Striebro na čistom vzduchu príliš nekoroduje, ale zlúčeniny síry spôsobujú, že tento kov koroduje a potiahne sa vrstvou čierneho sulfidu strieborného (Ag2S) Preto sa veci zo striebra stávajú matnými alebo začernejú a treba ich vyleštiť. Na zlato a platinu atmosféra a znečisťujúce látky nepôsobia, a preto si ponechávajú svoj lesk.
Rýchla korózia však niekedy nebráni tomu, aby boli kovy používané na výrobu každodenných predmetov. Napríklad hliník sa vo veľkej miere používa na výrobu panvíc a iných predmetov. Aj keď tento kov rýchlo koroduje a neskôr je vystavený účinkom vzduchu, pred ďalšou koróziou ho chráni tenká, ale pevná vrstvička oxidu, ktorá sa rýchlo utvorí na jeho povrchu. Ak sa táto vrstvička oxidu poškodí, utvorí sa takmer okamžite nová.
Alternatívne materiály
V prípade, keď by korózia určitého materiálu spôsobovala problémy, možno niekedy použiť alternatívny materiál.
Ak chceme napríklad zabrániť hrdzaveniu, použijeme mosadzné skrutky miesto oceľových.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Korózia GYM 2.9487 1041 slov
Korózia GYM 2.9531 1045 slov
Korózia SOŠ 2.9532 591 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.