Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ferrum - biologický význam

Minerálne látky sú v tele zastúpené v malom množstve, pre náš organizmus sú však nevyhnutné. Telo si ich nedokáže samo vytvoriť a je preto odkázané na ich príjem potravou a vodou. Minerálne látky hrajú dôležitú úlohu v prevencii , pri spomaľovaní aterosklerotických zmien ne cievach, pri látkovej premene, majú vplyv na hladinu cholesterolu a pod. Naša strava bohužiaľ zahrňuje skôr potraviny, ktoré obsahujú tuky, cukry a soli minerálnych látok niekedy chýbajú. Minerálne látky sa rozlišujú podľa množstva potrebného pre organizmus na tzv. množinové prvky - makroprvky a stopové prvky. Napriek tomu, že pre udržanie organizmu a jeho regulačných mechanizmov je potrebných približne 18 prvkov, len pre niekoľko z nich sa odporúča denný príjem .Sú to napr. železo - Fe, horčík - Mg, fosfor – P, zinok – Zn.
Železo – Fe je to najbohatšie sa vyskytujúci stopový prvok v ľudskom tele- asi 4 g. Je nevyhnutné pre život, keďže je potrebné k tvorbe hemoglobínu, k vzniku myoglobínu (červeného svalového farbiva) a niektorých enzýmov. Hemoglobín ako súčasť červených krviniek transportuje z pľúc do tkanív kyslík, potrebný na oxidačné procesy v bunkách. Asi 70 % Fe viazaného v tele je súčasťou hemoglobínu. Ten nemá dlhú životnosť, musí sa neustále obnovovať v cykle 120 dní. Nedostatok železa v krvi spôsobuje nedostatok červených krviniek. Ich najdôležitejšia úloha je už pri vývoji mozgu nenarodeného dieťaťa. Železo zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám, Fe ovplyvňuje látkovú premenu glukózy v bunkách, produkciu protilátok, detoxikáciu liekov v pečeni, premenu karoténu na vitamín A, tvorbu kolagénov a purínov, metabolizmus vitamínov skupiny B, podporuje rast, navracia pokožke dobré napätie.
Anémia z nedostatku železa je jednou zo štyroch najrozšírenejších ochorení spôsobených nedostatkom Fe v potravinách. Počet ochorení medzi deťmi v rozvojových krajinách dosahuje 30-90 %.Výskumy ukázali, že nízka vstrebateľnosť Fe, ktoré sa nachádza v potrave je hlavnou príčinou vzniku anémie z nedostatku Fe. Stopový prvok Fe zohráva vážnu úlohu v procese látkovej výmeny. Podceňovať tento jav nie je možné. V súčasnosti je nedostatok Fe celosvetovým problémom .Anémia z nedostatku Fe sa stala najpopulárnejšou chorobou. Pri tomto ochorení najčastejšie pozorujeme slabosť, závraty, nespavosť nechutenstvo,.. Prvok Fe je krajne nevyhnutný pre výživu epitelových buniek, pre výživu nechtov, vlasov, sliznice. Pri nedostatku Fe svaly a koža sú suché, strácajú lesk, nechty sú ploché, lámu sa.

Takéto nechty sa nazývajú aj lyžicovité, sú tenké, objavujú sa na nich trhliny. Pri nedostatku Fe sa u detí stretávame s roztržitosťou, slabým prospechom v učení, nechutenstvom, spomalením rastu a rozumového rozvoja, znížením imunity. Pre týchto ľudí je charakteristické, že hladina hemoglobínu v hraniciach normálu a hladina železa v krvnom sére sa nachádza niže hranice prípustnej hodnoty.
V roku 1981 bol uskutočnený výberový výskum vyše1171 detí vo veku od 10 dní do 7 rokov. Bolo zistené, že u 83 % detí hladina hemoglobínu nedosahuje normu. V záznamoch centra expertízy výživy USA bolo uvedené, že v rokoch 1970-1980 v Amerike 1-6 % ľudí trpelo nedostatkom Fe.
Je mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť nedostatok Fe v krvi. Je to napr. obmedzenosť vonkajšieho zdroja Fe. Vonkajší zdroj Fe to sú doplňujúce príjmy železa prostredníctvom stravy. Výskum ukázal, že naše telo je schopné prijať zo živočíšnej potravy až 25 % Fe, zatiaľ čo z rastlinnej len 3 % Fe. Ďalším faktorom je postupné zvyšovanie spotreby železa. Akútna potreba zvýšenia príjmu železa je u predčasne narodených detí a dojčiat, ktoré sú kŕmené kravským mliekom, podobne u tehotných žien. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje nedostatok Fe v krvi je nízka hladina stráviteľnosti železa. Vstrebávanie Fe je problematické. Asi len 8 % sa vstrebe tráviacou sústavou. Vitamíny C, B12, B10 pomáhajú pri vstrebávaní železa. Pitie veľkého množstva kávy a čaju bráni vstrebávaniu Fe. Bohatým zdrojom železa je mäso ,vnútornosti, múka, morské mäkkýše, broskyne, vaječný žĺtok, ustrice, orechy, fazuľa, ovsené vločky, brokolica, atď...

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk