referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Fosílne suroviny (ropa, zemný plyn, uhlie)
Dátum pridania: 25.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Asfalt
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 486
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 15m 20s
Pomalé čítanie: 23m 0s
 
Vyspelý svet potrebuje obrovské množstvo energie nielen na zabezpečovanie tepla, svetla, osobnej a nákladnej dopravy, ale aj na pohon rozličných zariadení a podporu poľnohospodárstva. Na tieto účely sa najviac využívajú tieto suroviny:
- ropa
- zemný plyn
- uhlie


Vznik surovinových zdrojov organických zlúčenín:
Ak by pred niekoľko miliónmi rokov neboli žili na Zemi rastliny a živočíchy, dnes by sme nemali žiadne zásoby ropy, zemného plynu a uhlia, ktoré sú jednými z najdôležitejších zdrojov energie. Tieto zdroje surovín vznikli rozkladom živých organizmov, ktoré boli zasypané vrstvou zeme a prešli chemickými zmenami. Ich výsledkom sú látky zložené z rôznych molekúl, ktoré patria do kategórie uhľovodíkov. Väčšina energie sa získava z fosílnych palív- uhlie, ropy a zemného plynu, ktoré vznikli v dávnych časoch premenou rastlinných zvyškov. Nahradenie fosílnych palív by trvalo mnoho miliónov rokov, preto sa tieto zdroje označujú ako neobnoviteľné. Predpokladá sa, že pri súčasnej spotrebe energie sa zásoby ropy vyčerpajú v priebehu 30 rokov. A zásoby uhlia vydržia len na 170 rokov. Okrem toho stúpajúca spotreba energie nepriaznivo ovplyvňuje životné prostredie. ROPA
Ropa sa nachádza takmer všade na svete. Niektoré náleziská sú pod morskou hladinou, no ťaží sa aj v pobrežných oblastiach, ktoré boli pred miliónmi rokov zaliate morom. Ropa sa zhromažďuje v závislosti od geologickej štruktúry jednotlivých oblastí v rôznych hĺbkach pod zemským povrchom. Časom sa však začne predierať nahor a zastaví sa až pred nepriepustnou vrstvou hornín. Preto existujú oblasti ako Stredný východ, kde ropa preniká až na povrch a vytvára tam rozsiahle jazerá. Vo väčšine prípadov sa však ropa ťaží z hĺbkových vrtov.

Chemické zaradenie ropy:
Ropu tvoria uhľovodíky, organické zlúčeniny vodíka a uhlíka. Uhľovodíky tvoria stupnicu od ľahkých plynov ako je metán (CH4) až po ťažké tuhé látky ako asfalt alebo mazut. Ropa je zmesou ťažkých aj ľahkých uhľovodíkov a v ložiskách sa často nachádza aj s prírodným plynom. Na vytvorenie ropného ložiska v minulosti boli teba 3 druhy hornín: A to usadené, z ktorých sa uvoľňovali uhľovodíky; porózne horniny, ktoré udržiavali ropu a plyn a navrchu nepriepustné horniny, ktoré slúžili ako krycia vrstva. Ťažba ropy:
Po lokalizácii pravdepodobného náleziska sa začínajú skúšobné vrty. Prvú ropu vyťažil plukovník Edwin Drake v roku 1859 v Titusville v západnej Pennsylvánii v USA.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: http://www.fns.uniba.sk/zp/fond/2002/preco/preco.html, http://www.akva.sk/aktivne_uhlie.htm, http://www.fae.sk/DOPRAVA/paliva/Zemny%20plyn.htm, Ložiská fosílnych palív – M. Dopita, V. Havlenka, J Pešek
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.