referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blahoslav
Utorok, 21. marca 2023
Textílie
Dátum pridania: 16.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Agnes
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 709
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Slovo textília sa pôvodne používalo pre akúkoľvek látku vyrobenú z prírodných vlákien, napr. vlnu, hodváb či bavlnu. V súčasnosti je mnoho textílií vyrobených z umelých vlákien. Tieto materiály sú lacné a veľmi pevné a tiež sa málo krčia. Niektoré moderné textílie sú kombináciou prírodných a umelých vlákien. Napríklad vlna alebo bavlna môže byť kombinovaná so syntetickými vláknami, akým ja napríklad terylén. Výsledkom je materiál spĺňajúci požiadavky pevnosti a pohodlia, teda to, čo od oblečenia očakávame.

Ako sa vyrábajú textílie ?

Pramene vlákien sa nazývajú priadza. Zvyčajne sa tvorí spletaním mnohých krátkych vlákien v procese zvanom spriadanie. V podstate poznáme dva spôsoby, ako z priadze vyrobiť textíliu. Prvým je tkanie, pri ktorom sa opakovane dve alebo viacej priadzí pretkáva krížom popod a ponad iné priadze v stroji zvanom tkáčsky stav. Druhý spôsob je pletenie. V tomto prípade sa textília tvorí spájaním priadze pomocou slučiek. V továrňach sa pletie na pletacích strojoch. Plstené textílie nie sú ani tkané, ani pletené. Vyrábajú sa lisovaním vlnených a iných vlákien za tepla. Syntetické textílie môžu vzniknúť zváraním jednotlivých vlákien.

Vlákna

Prírodné vlákna sú dlhé a tenké a tvoria časti živočíchov a rastlín. Sú pre človeka dôležité, pretože sa mnohé používajú na výrobu tkanín. Umelé vlákna boli vynájdené za ostatných päťdesiat rokov. Často sa kombinujú s prírodnými vláknami.

Živočíšne vlákna

Vlna je najznámejším živočíšnym vláknom. Väčšina vlny pochádza od oviec, avšak jedným z najkvalitnejších druhov je kozia vlna. Najväčšou nevýhodou vlny je, že ju napáda hmyz, ako napr. moľa šatová. Jedným z ďalších dôležitých živočíšnych vlákien je hodváb. Produkuje ho húsenica, zvaná priadka morušová. Už od pradávna sa hodváb používal na výrobu tých najjemnejších látok.

Rastlinné vlákna

Bavlna sa vyrába zo semenných toboliek bavlníka. Ako aj v prípade ostatných rastlinných vlákien, podstatu bavlny tvorí celulóza. Ďalšou dôležitou rastlinou je ľan. Vlákno sa získava z dlhých vlákien stonky ľanovníka. Juta, konope a ramie sú vlákniny, vyrábané z rastlinných stoniek. Bavlna a ľan sú jednými z rastlinných vlákien. ktoré sa v širokom rozsahu používajú na výrobu šiat. Vlna

Vlnu získavame z oviec, kôz, lám a niektorých iných zvierat. Vyrastá zvieratám z kože, podobne ako vlasy človeka. Vďaka svojim neobyčajným kvalitám patrí vlna medzi veľmi užitočné vlákniny.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Oxfordská encyklopedia
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.