referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Striebro
Dátum pridania: 24.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: barka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 339
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
VLASTNOSTI:
Lom striebra je hákovitý, kov je ľahko ťažný: hustota je okolo 10,5.,farbu má striebrobielu, tenké pliešky modro presvitajú, na povrchu často so žltkastým, hnedým, sivým alebo čiernym nábehom. Hojne sa vyskytujúce idiomorfné kryštály sú miestami deformované, s porušenými kryštálovými plochami. Nachádzajú sa aj dendritické a pérovité formy (tzv. strieborné stromčeky), pravouhlé rozvetvenia sú paralelné, niektoré zrasty bývajú pod uhlom 60 stupňov. Striebro sa často vyskytuje voľne v hniezdach, vtrúsené alebo ako nálet, tiež vo forme plieškov, doštičiek, zaoblených nepravidelných poskrúcaných a navzájom spletených, machovitých alebo vláskovitých agregátov (tzv. strieborné vlasy). Známe sú pseudomorfózy po augentite, pyrargyrite a stefanite. Rýdze striebro často obsahuje prímes zlata, ortuti, medi, vzácne platiny, antimónu a bizmutu.
VZNIK:
Striebro sa v malom množstve nachádza v cementačnej alebo niekedy i v oxidačnej zóne hydrotermálnych žíl. Tieto ložiská sú v súčasnosti väčšinou vyťažené. Vyskytovalo sa tam spolu s ďalšími minerálmi striebra, ako aj s galenitom a ceruzitom. Veľké strieborné ložiská sú vždy viazané na hydrotermálne podmienky vzniku. Pritom striebro môže vystupovať:
a) so sulfidmi, zeolitmi, kalcitom, barytom, fluoritom a kremeňom. Táto paragenéza je typická pre Kongsberg v Nórsku, kde sa ťažilo celé storočia a kde boli nájdené vynikajúce exempláre kryštálov striebra, hrubé až ako rameno a vážiace niekoľko desiatok kilogramov.
b) s arzenidmi sírnikmi a bizmutom. Takáto paragenéza sa vyskytuje napr. vo Freibergu a Schneebergu v Sasku.
c) s uraninitom a kobaltovoniklovými minerálmi sa striebro nachádza v Jáchymove v Čechách.
VÝSKYT:
Striebro bolo ťažené hlavne v Harzi, v Banskej Štiavnici na Slovensku, v Rakúsku, Španielsku, Francúzsku, Anglicku a Rusku. Keďže je často prítomné i v galenite, vyhľadáva sa i tento minerál. Bohatstvo antického Grécka sa zakladalo na striebornom galenite z pohoria Laurion. Veľké náleziská striebra sú v Kanade, Mexiku a Bolívii.
POUŽITIE:
Striebro je predovšetkým technicky dôležitý kov. Získava sa hlavne zo sulfidických rúd. Je potrebné na fotografické účely, na výrobu šperkov, úžitkových a ozdobných predmetov, pre elektrotechnický priemysel, ako aj na liečebné a chemickotechnologické účely. V dôsledku klesajúcej produkcie a vzrastajúcich cien bude v budúcnosti striebri ako mincový kov nahradené inými kovmi, predovšetkým niklom a meďou.
 
Zdroje: minerály a horniny
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.