referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Vlasová kozmetika
Dátum pridania: 11.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: donalda
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 354
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 21.5
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 35m 50s
Pomalé čítanie: 53m 45s
 
Človek už oddávna dbal o svoj účes , a to dokonca bez rozdielu pohlavia. Z archeologických vykopávok vieme, že zámožné Egypťanky si už pred 6000 rokmi dávali farbiť vlasy, osobitne česať a natierať voňavými olejmi. Po celé stáročia sa účesy menili. Ani dlhé vlasy u mužov nie sú novinkou, ibaže v minulosti nikoho nepohoršovali tak, ako keď sa začali presadzovať. Zdravé, dobre ošetrované vlasy, upravené do pôsobivého účesu dávajú vyniknúť kráse každej ženy. Neraz sú to predovšetkým vlasy, ktoré dodávajú žene pôsobivý a príťažlivý vzhľad. Našim cieľom je pestovať si vlasy rozumne, odborne a zdravo. Aby sme to robili správne, musíme mať o vlasoch určité základné vedomosti.
VLAS
je vlákno mŕtvych buniek zakorenených v koži. Vlasy vyrastajú na celom povrchu tela okrem dlaní, chodidiel, pier, častí pohlavných orgánov a bradaviek. Chránia kožu a pomáhajú nám cítiť veci, ktoré sa dostávajú do blízkosti povrchu kože. Každý vlas sa skladá z mŕtvych buniek, obsahujúcich keratín. Štruktúra vlasu závisí od miesta a doby jeho rastu. Vyvíjajúci sa plod je krytý jemnými chĺpkami, nazývanými lanugo, ale pred narodením ich stráca. Lanugo je nahradené jemnými chlpmi, ktoré porastajú telo a hrubšími vlasmi, ktoré vyrastajú na temene a tvoria obočie. Vlasy vyrastajú z dutiniek v koži, nazývaných vlasové folikuly, ktoré prerastajú cez pokožku a zamšu. Bunky na báze folikulov sa delia a tvoria vlas, ktorý rastie rýchlosťou 1 cm za mesiac. Folikuly s okrúhlym otvorom tvoria rovné vlasy. Z folikulov s oválnym alebo ohnutým otvorom vyrastajú kučeravé alebo vlnité vlasy.FARBA VLASU

Prirodzené zafarbenie vlasov umožňuje látka, ktorá sa nazýva melanín. Melanín sa tvorí v bunkách -melanocytoch. Melanín je farbivo makromolekulárneho zloženia, vo vode je nerozpustný. V bunkách je obsiahnutý vo forme zrniečok. Vzniká z aminokyseliny-tyroxínu, pôsobením enzýmov. Farba vlasu závisí od množstva farbiva. Ak je ho: málo- vlas je svetlý, veľa- vlas je tmavý.
Mel. je látka zložitej štruktúry. Pozostáva z: farebnej časti a bielkovinového nosiča
Farebná zložka má polymérny charakter a je rôzneho sfarbenia :
1.
2.
3.
1. Eumelanín- tmavý melanín, má zastúpenie v tmavých vlasoch
2. Feomelanín- svetlý melanín, zastúpený vo svetlých vlasoch
3. Erytomelanín- zastúpený v ryšavých vlasoch
CHEMICKÉ VLASTNOSTI VLASU
Z chemického hľadiska patria vlasy , vo svojej základnej forme, do skupiny bielkovín- proteínov , ktoré sa nazývajú alfakeratíny.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.