Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Vitamíny

Čo sú to vitamíny?
Definícia vitamínov hovorí, že predstavujú organickú zložku potravy, ktorá nie je stavebnou látkou ani zdrojom energie, ale je nevyhnutná pre život, zdravie a rast. Väčšina z nich sa podieľa (ako súčasť enzýmov - urýchľovačov biochemických reakcií) na dôležitých procesoch látkovej premeny. Označovanie jednotlivých vitamínov písmenami latinskej abecedy má historický pôvod a poradie je dané iba časom, kedy boli objavené. Rozlišujeme vitamíny rozpustné v tukoch - A, D, E, K a vitamíny rozpustné vo vode - kde patrí najmä komplex vitamínov B a vitamín C. Hoci vitamíny plnia dôležité funkcie, ľudský organizmus nie je schopný vytvoriť si ich sám, preto sa musia privádzať potravou.

Jeme dostatok vitamínov?
V dnešnej dobe je kvalita našej stravy na vysokej úrovni. Ochorenia spôsobené ťažkým nedostatkom vitamínov sa dnes vyskytujú naozaj iba výnimočne. Na druhej strane zriedkavosťou nie je mierny nedostatok vitamínov. V zníženom množstve prijímame najmä vitamíny, ktoré sa nachádzajú v rastlinných potravinách - vitamín C a skupinu vitamínov B. Príčinou je nedostatočný príjem čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov. Veľa vitamínov sa z potravín môže strácať aj ich úpravou vo výrobe, nevhodným skladovaním a pri nešetrnom kuchynskom spracovaní. Znížený prísun vitamínov nepriaznivo ovplyvňuje funkciu organizmu, jeho obranyschopnosť, telesnú výkonnosť alebo schopnosť sústrediť sa a učiť sa. Straty vitamínov pri spracovaní potravín

Vitamíny sú veľmi citlivé látky. Vplyvom podmienok v prostredí, kde sa potraviny nachádzajú, sa môžu rozkladať, čím sa vlastne potravina o časť vitamínov ochudobňuje. Nepriaznivo na vitamíny pôsobí vysoká teplota, svetlo (UV žiarenie), kyslík z ovzdušia, zásadité prostredie (pridanie sódy bikarbóny) kovy alebo kyseliny. Nesmieme zabúdať ani na straty vznikajúce mechanickým spracovaním. Napríklad vysokým vymieľaním obilia na biele múky sa z neho stráca nezanedbateľná časť vitamínov (skupina B). S vodou, v ktorej sme varili potraviny (zemiaky, zeleninu) vylievame do výlevky aj časť vitamínov, ktoré sa do nej vyplavili. Nedostatok tukov v potrave môže spôsobiť nedostatočné vstrebávanie vitamínov A, D, E a K do organizmu.
Niekoľko tipov ako obmedziť straty vitamínov
- potraviny skladujte na tmavom a chladnom mieste
- po očistení potraviny ihneď spracujte
- nevarte potraviny dlhšie ako je potrebné
- na varenie nepoužívajte priveľké množstvo vody
- hrniec pri varení prikryte pokrievkou
- využite prednosti tlakového hrnca – skráti sa čas tepelnej úpravy
- pokúste sa zeleninu dusiť na pare
- jedzte čo najviac čerstvého ovocia a zeleniny
- nepoužívajte hliníkový riad a príbory
- uprednostňujte tmavé a celozrnné druhy chleba a pečiva
- do zeleninových šalátov pridajte lyžičku oleja
- uprednostnite zmrazovanie potravín pred iným spôsobom konzervovania

Ako docielime dostatočný príjem vitamínov?
Príjem potrebného vitamínov v potrebnom množstve možno docieliť z ich prirodzených potravinových zdrojov. Základným predpokladom je pestrá strava s vysokým obsahom čerstvého ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov a rastlinných olejov. Zdravý človek nepotrebuje užívať vitamínové doplnky. Vitamínové tabletky ani nemôžu ponúknuť takú bohatú zmes živín ako prirodzená strava, obsahujúca aj ďalšie biologicky aktívne látky, ktorých účinok sa navzájom dopĺňa a podporuje.

Môže nadbytok vitamínov škodiť?
Môže. Toto nebezpečenstvo sa týka najmä vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré sa môžu v tele hromadiť. Predávkovanie môže nastať najčastejšie nadmernou konzumáciou vitamínových prípravkov, nadbytok vitamínov z nadmerného príjmu potravou je veľkou výnimkou. Nebezpečný je príjem vysokých dávok vitamínu A v tehotenstve, pretože môže nastať poškodenie plodu. Vitamíny rozpustné vo vode sa pri nadbytku v organizme prakticky okamžite vylúčia močom a predávkovanie nimi je až na niektoré špecifické prípady (ťažké ochorenie obličiek) takmer vylúčené.

Ničí skutočne alkohol a fajčenie vitamíny, ktoré prijímame potravou?
Fajčenie a samozrejme aj nadmerná konzumácia alkoholických nápojov sú príčinou rýchleho odbúravania vitamínov v organizme. Ten, kto každý deň vypije asi 60 g alkoholu, či je približne 1,5 l piva, fľaša vína alebo šesť malých štamperlíkov tvrdého alkoholu, môže si spôsobiť nedostatok vitamínov B1, E, C a beta- karoténu (provitamínu A). To isté platí aj pre fajčiarov. Čím viac cigariet denne vyfajčíme, o to budeme mať väčší nedostatok beta-karoténu, vitamínu B2, C, D, E a kyseliny listovej. Fajčenie a alkohol zvyšujú spotrebu týchto vitamínov, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné.

Chcete byť zdraví?
Zlý krvný obeh - preventívne ale aj pri liečení už existujúcich ťažkostí pomáhajú šťavy z jablka, cesnaku, mrkvy, ananásu a cvikly.
Zápcha - najlepšie ju odstránia jablká, ale pomôže aj šťava zo sliviek, fíg, špenátu, mrkvy, pomaranča a ananásu. Posilnenie imunity - čím viac druhov ovocia a zeleniny striedame, tým lepšie si posilníme obranyschopnosť organizmu. Základ však tvoria šťavy z cvikly, mrkvy, kapusty a jabĺk.
Bolesti hrdla - pomôžu šťavy zo zeleru, kapusty, mrkvy, grapefruitu a cibule.
Proti stresu - dobré sú šťavy z hrušiek, banánov, červeného melóna, čučoriedok, čiernych ríbezlí, ale aj zeleru. Menštruačné ťažkosti - najmä bolestivé kŕče zmiernia a upokoja šťavy z uhoriek, malín, melónov a sliviek. Zároveň pomôžu nahradiť úbytok železa.
Čo sa skrýva v zelenine?
Paradajky - obsahujú vitamíny A, C, ďalej draslík, sodík, vápnik a magnézium.
Hlávkový šalát - okrem iného je bohatý na železo, a vďaka magnéziu zase podporuje nervový systém. Cvikla - je to lacný a vynikajúci zdroj vitamínov A, C, niacínu a draslíka. Pomáha pri tvorbe červených krviniek.
Uhorky - sú bohaté na vitamíny A a C, okrem toho majú močopudné a čistiace účinky. Mrkva - sú v nej vitamíny A, B, C, D a E, niacín a draslík. Vďaka betakaroténu chráni organizmus proti rakovine, pomáha zdolávať rôzne infekcie, ale i poruchy trávenia.
Zeler - je bohatý na vitamíny A a C, magnézium a železo, ktoré je dôležité pri tvorbe krvi. Môžeme ho kombinovať s mrkvou a citrónovou šťavou. Špenát - okrem železa, kyseliny listovej a iných cenných látok je vďačným zdrojom vitamínov A, C, a E.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk