referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Znečistovanie ovzdusia škodlivými látkami
Dátum pridania: 07.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: myšenka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 336
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Ak palivo zhorí úplne, potom sa všetok uhlík v ňom premení na oxid uhličitý, ktorý je len slabou kyselinou. Ak však nie je dosť vzduchu k dispozícii, uhlík môže vytvárať sadze a dym alebo sa môže premieňať na oxid uhoľnatý, čo je veľmi jedovatý plyn. Oxid uhoľnatý reaguje so zložkou krvi nazývanou hemoglobín, čo zastavuje prenos kyslíka do mozgu a iných častí tela. Je nebezpečné nechať bežať motor auta v garáži so zatvorenými dverami, pretože nedostatok vzduchu môže viesť k tvorbe oxidu uhoľnatého!

Niektoré palivá, ako uhlie a koks, obsahujú malé množstvá síry. Keď tieto palivá horia, produkuje sa oxid síričitý. Je to bezfarebný, jedovatý, dusivý plyn, ktorý dráždi naše oči a pľúca. Oxid síričitý sa vo vode rozpúšťa na kyslý roztok obsahujúci kyselinu síričitú. Keď sa oxid síričitý dostane do dažďa, dažďová voda sa stáva kyslou. Tento kyslý dážď škodí rastlinám a napáda kamenné časti budov. Kyslý dážď je vinníkom biedneho rastu stromov a príčinou smrti rýb v riekach a jazerách.

V motoroch áut benzín horí vo valcoch. Aby horel vyrovnane, do benzínu sa pridávajú zmesi olova, ale odpadové čiastočky olova sú súčasťou výfukových plynov. Tieto zmesi olova sú jedovaté, postihujú mozog. V niektorých krajinách existujú prísne pravidlá na kontrolovanie množstva olova, ktoré môže byť pridané do benzínu. Všetky nové autá sú vyrábané tak, že môžu "bežať" na bezolovnatý benzín. Motory áut potrebujú vzduch na horenie benzínu. Keď zmes iskrí, dusík a kyslík zo vzduchu sa kombinujú za vzniku oxidu dusičitého, ktorý je kyslým plynom. Oxid dusičitý zapríčiňuje kyslý dážď podobne ako oxid síričitý.

Kyslé dažde
V oblastiach, v ktorých je sústredený priemysel, je prirodzené zloženie vzduchu nepriaznivo ovplyvnené prachom a plynmi. Asi štvrtina plynného odpadu pozostáva z oxidu síričitého. Oxid síričitý, prítomný vo vzduchu, tvorí so vzdušnou vlhkosťou kyselinu síričitú. So vzdušnou vlhkosťou reagujú aj oxidy dusíka (zmes oxidu dusnatého NO a oxidu dusičitého NO2, často sa označuje NOx), ktoré sa nachádzajú v plynných odpadoch a vzniká kyselina dusičná. Kyseliny dopadajú spolu so zrážkami na zem ako kyslý dážď a dostávajú sa do pôdy.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.