referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anabela
Sobota, 20. augusta 2022
Antrax
Dátum pridania: 21.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 795
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Chorobu antrax vyvoláva baktéria antracis. Názov je odvodený od gréckeho slova antrakis, čo znamená uhlie, pretože kožná forma ochorenia sa väčšinou prejavuje čiernymi rankami na koži.
Choroba sa vyskytuje u žudí len zriedkavo. Väčšinou napáda zvieratá, ktoré s potravou prehltnú v pôde spiace formy baktérie - spóry. Spóry dokážu prežiť v pôde v latentnej podobe celé roky. Antrax sa v krajinách západnej Európy a v Spojených štátoch objavuje len málokedy. Oveža častejšie sa vyskytuje v Latinskej a Strednej Amerike, na juhu a východe Európy, v Ázii a Afrike. Najviac sú ohrození žudia, ktorí pracujú s hospodárskymi zvieratami alebo v odvetviach spracúvajúcich mäso a vlnu. Antrax nie je nákazlivý. Jediný spôsob, ako ním môžno človeka nainfikovať, je vystaviť ho vežkému množstvu spór.

Spóry antraxu môžu infikovať človeka cez porezanú alebo odrenú pokožku, prostredníctvom konzumácie nakazeného mäsa alebo pri ich vdýchnutí. Tri druhy antraxu sa nazývajú podža toho, akým spôsobom sa dostali do organizmu: kožný, žalúdočno-črevný alebo pžúcny (inhalačný).
Výskumy dokazujú, že človek je voči antraxu pomerne odolný. Podža štúdie z počiatku 60. rokov sa na zamestnancoch mlynu, ktorí v priebehu 8 hodín vdýchli až 1300 spór, neprejavili nijaké nepriaznivé účinky. Odhaduje sa, že človek by musel vdýchnuť viac než 10 000 spór, aby sa nakazil. Infekcia prepukne vtedy, keď sa zo spór vytvorí dostatočné množstvo baktérií a tie vyprodukujú škodlivé toxíny. Príznaky choroby sa zvyčajne prejavia do troch dní, v niektorých prípadoch až do dvoch mesiacov. U žudí, u ktorých je vežké riziko nakazenia v práci alebo u vojakov, ktorí by mohli prísť do styku s biologickými zbraňami, je možné očkovanie.

Formy
1.) Pžúcny antrax Najmenej bežný druh. V špojených Štátoch bolo od roku 1900 do roku 1978 zaznamenaných len 18 prípadov. Príznaky Spočiatku kašež a kýchanie, podobne ako pri chrípke. Do 36 hodín sa objaví bolesť na pžúcach, vážne dýchacie problémy a nastane šok. Tento druh antraxu sa zvyčajne končí smrťou asi do dvoch dní. Účinky Spóry sa dostanú cez pžúcne mechúriky do lymfatického systému. Môže však trvať až dva mesiace, kým sa spóry zaktivizujú. Len čo sa tak stane, začnú produkovať toxíny, ktoré rýchlo vyvolávajú silné krvácanie. Každé oneskorenie pri zavedení antibiotík znižuje u človeka šancu na prežitie. Úmrtnosť pri tomto druhu antraxu je asi 89%. Liečenie Súčasné prípady antraxu v špojených Štátoch sa liečia antibiotikami typu ciprofloxacin, v Británii známom ako ciproxin.

2.) Žalúdočno-črevný antrax
Tento typ ochorenia je dosť neobvyklý a dochádza k nemu po požití mäsa nakazeného antraxom.
Príznaky
Akútny zápal čriev, počiatočná nevožnosť, strata chuti do jedla, zvýšená teplota sprevádzaná bolesťami brucha, zvracaním krvi a akútnymi hnačkami.
Liečenie
Antrax sa dá liečiť antibiotikami. Bez liečenia sa 24% až 60% prípadov končí smrťou.

3.) Kožný antrax
K väčšine nakazení dochádza cez poranenú pokožku. Ročne je registrovaných asi 2000 prípadov.
Príznaky
Kožné infekcie sa najprv prejavia svrbiacou opuchlinou, ktorá sa v priebehu 2 - 6 dní zmení na vred a potom na čiernu ranku.
Liečenie
Keď sa spóry antraxu zaktivizujú, vyprodukujú toxíny, ktoré poškodzujú kožné tkanivá. Choroba sa môže rozšíriť po celom tele, ale smrť nastáva len zriedka. Pri liečení je úmrtnosť na túto formu antraxu menej ako 1%. Súčasné prípady v Spojených štátoch sa liečia antibiotikami typu ciprofloxacin, v Británii známom ako ciproxin.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Antrax SOŠ 2.9343 1056 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.