referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Utorok, 25. januára 2022
Vplyv užívania návykových látok na zdravotný stav človeka a jeho okolia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Python
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 255
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 15m 10s
Pomalé čítanie: 22m 45s
 
Droga je prírodná alebo umelo vyrobená omamná látka, ktorá sa využíva ako liečivo alebo sa zneužíva pri toxikománií. Všetky drogy sú návykové a ich dlhodobé a nadmerné užívanie poškodzuje organizmus a môže spôsobiť smrť. Patrí sem alkohol, prchavé látky, ktoré sa fetujú (toluén), a iné organické zlúčeniny, halucinogény. Náš životný štýl sa v posledných rokoch od základov zmenil, a to nie len v uvažovaní, ale u mnohých ľudí i v konkrétnom spôsobe života. Návykové látky, ktoré trvalo sprevádzajú človeka v jeho radostiach i starostiach, ho sprevádzajú aj v tejto zmene. Snáď aj preto sa situácia v spotrebe alkoholu i nealkoholových drog v poslednej dobe výrazne zmenila. Po rokoch stabilizovanej spotreby, dokonca i s miernym poklesom, v posledných rokoch spotreba alkoholu opäť pravidelne stúpa, aj keď nie tak dramaticky ako spotreba nealkoholových drog.

Nové spoločenské usporiadanie sprevádza rada problémov a záťažových situácií. Návykové látky ponúkajú jednoduchú cestu k ich riešeniu, v záťažových situáciách sú však tým najhorším radcom.

S narastajúcou spotrebou návykových látok zákonite pribúdajú následky súvisiace s ich užívaním, medzi iným i závislostí. Doterajšia pomerne nedostatočná, či skôr skreslená informovanosť laickej i odbornej verejnosti o príčinách, dôsledkoch, prejavoch a predovšetkým o možnostiach liečby a prevencie tejto závažnej choroby pritom často vedie k prehliadnutiu včasných vývojových štádií i k rezignácií nad pokročilými štádiami a tým k zbytočným individuálnym i celospoločenským škodám.

Základné faktory vzniku závislosti

Pri výrazných priebehoch vedúcich k závislosti je základným faktorom s veľkou pravdepodobnosťou genetická transmisia. Výrazným faktorom sa ukazujú byť aj biochemické zvláštnosti organizmu. Ďalšími dôležitými faktormi sú :

osobnostné štruktúry postihnutého
prostredie a tolerantné postoje spoločnosti
droga a jej dostupnosť
podnet

Za prítomnosti týchto faktorov už pôsobia mechanizmy priebehové :

vznik a opakovanie situácií, v ktorých sa podarilo dosiahnuť účinku a uspokojenia pomocou návykovej látky
neprítomnosť iných dostupných alternatív k riešeniu situácie s uspokojivým výsledkom

Rozhodujúcimi prvkami v dynamike vývoja závislosti sú dva mechanizmy, typicky sa meniace v jednotlivých štádiách vývoja. Sú to tolerancia a kontrola.

Ľudský organizmus reaguje typicky na určitú hladinu alkoholu v krvi.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.