referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Parfémy
Dátum pridania: 25.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vrtulka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 388
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Parfum od kňazov
Parfum je zmes vonných olejov zriedená vysokopercentným alkoholom – esenciálne oleje tvoria približne pätinu zmesi. Ich základom sú prírodné alebo syntetické zložky. Z prírodných sa dnes využívajú najmä rastlinné zložky ako kvety, listy, kôra stromov, machy, ovocie, korene a rozličné druhy korenia. Najpoužívanejšou rastlinnou esenciou vôbec je ružový olej. Na získanie jedného litra sú potrebné až tri tony lupienkov ruže, čo je takmer pol milióna kúskov tejto kráľovskej kvetiny! Živočíšne zložky sú, naopak, na ústupe, nahrádzajú ich moderné syntetické vône. Ešte vždy sa však používajú ambra, castor, mošus, čiže pižmo, a cibet, pretože parfumom dodávajú dlhotrvajúcu kvalitu a dokážu vône fixovať. Výroba parfumu je dlhý, často až niekoľkoročný proces. Začína sa nápadom človeka, ktorého prezývajú Veľký nos, lebo rozozná desiatky až stovky vôní. Tie sa neskôr vo výrobni kombinujú v rozmanitých pomeroch a množstvách. Vedeli ste, že prvé parfumy začali vyrábať už za čias starovekého Egypta a prvými výrobcami parfumov boli tamojší kňazi, ktorí denne zapaľovali kadidlo a myrhu, aby si získali priazeň bohov?

Parfumovali lode, postele aj kone!
Archeológovia okrem toho zistili, že kňazi vkladali do hrobiek a pyramíd vonné oleje a na ich prípravu používali najčastejšie mandľový či olivový olej, levanduľu a citrusové plody. Babylončania zas obľubovali vôňu cédra, jazmínu a ľalie, preto nimi vysádzali svoje obrovské terasovité záhrady. 


Samo slovo parfum je staré štyri tisícročia a pochádza z latinského per fumum, čo znamená prostredníctvom dymu. Dymom sa vznášali k bohom vône zo zapálených voňavých olejových zmesí a ľudia verili, že vďaka voňavým obetám im božstvá ostanú naklonené. Prvé veľké parfumérie a zlatý vek voňavkárstva vôbec sa však datujú až do obdobia antiky. Voňavky v starovekom Grécku nepoužívali iba ľudia, parfumovali sa aj kone, plachty lodí, strechy domov aj interiér. Majetnejší Gréci a Rimania napúšťali parfumom postele aj nábytok! Kleopatra vraj pozvala Marka Antonia na loď, ktorej plachty voňali ružami. Na prepychových rímskych hostinách lietali dokonca navoňané holuby a z fontán striekala navoňaná voda.

Napoleon používal kolínsku
V dejinách voňavkárstva nastal skutočný prelom až po tom, čo Arabi objavili destiláciu. Alkohol sa stal novou a veľmi dôležitou súčasťou parfumov. Kým Bagdadu patrilo v stredoveku vo výrobe vôní prvenstvo, v Európe bola parfuméria takmer neznámym pojmom. Jej rozvoj sa začal až v šestnástom storočí, keď prišli do módy rukavičky parfumované pižmom a cibetom. Vďaka nim sa z Francúzska o pár rokov stala voňavkárska veľmoc. Odpudzujúce hygienické návyky dvoranov nútili výrobcov miešať nové, veľmi sýte a ťažké vône, aby zamaskovali zápach špiny. Versailles sa v tom čase nehovorilo inak ako parfumovaný dvor. Kolínsku vraj vo veľkom používal aj Napoleon, aby ňou prehlušil pach vojenských čižiem. Parfumérie, tak ako ich poznáme dnes, začali vznikať začiatkom minulého storočia vo významných európskych mestách. Bolo to po tom, čo sa v obchodných domoch osvedčil nápad darovať stálym zákazníkom flakónik s voňavkou. U ľudí zožal nevídaný úspech a obchodníci s dobrými nosmi rýchlo pochopili, že tento priemysel má veľkú, a najmä nekonečnú budúcnosť...


Ako si správne vybrať?
Odborníci sa zhodujú v tom, že vôňu by sme mali vždy skúšať na vlastnej pokožke. V žiadnom prípade nestačí privoňať si k testovaciemu papieriku alebo flakónu! Najlepšie je vraj parfum aplikovať na zápästie z dostatočnej vzdialenosti a po chvíli, keď vôňa trochu vyprchá, privoňať si len raz – dlho a zhlboka. Mali by sme počkať aspoň dvadsať minút, v ideálnom prípade až hodinu, aby sa uvoľnili všetky jej tóny.

Nikdy nepoužívajte viacero parfumov zároveň, pretože každý je sám osebe harmonický celok. Keď sa navoňavkujete viacerými parfumami, poruší sa charakter jednotlivých vôní a výsledok môže vyznieť veľmi nepríjemne.

Kam ho nanášať?
Vône sa najintenzívnejšie rozvíjajú na bodoch, kde sa dá nahmatať pulz. Najteplejšie a najväčšmi prekrvené sú – vnútorná strana zápästia, kolien a členkov, lakťová jamka, ušný lalôčik, hrdlová jamka, oblasť kľúčnych kostí. Ideálne je parfum použiť hneď po osprchovaní, veľmi efektné je nastriekať si ho na čerstvo umyté vlasy. Alkohol sa z nich po chvíli odparí a na vlasoch ostanú iba vonné oleje, takže sa nevysušia. Vône sa dobre držia na vlne, hodvábe a iných prírodných materiáloch, ale nezabúdajte, že parfum môže na vašom odeve zanechať škvrny!

Menej je dakedy viac!

Parfum používame na to, aby sme zdôraznili svoju osobnosť, a nie odstrašili všetkých naokolo. Ideálne je mať ich niekoľko a voliť si z nich podľa ročného obdobia, príležitosti, veku a dennej hodiny. V lete sú vítané svieže citrusové vône, v zime si môžeme dovoliť aj niečo zmyselnejšie. Podobne je to aj s výberom parfumu na bežné denné použitie a večerné príležitosti.

Vedeli ste, že...?
< čuchový zmysel je najslabší ráno a je asi tisíckrát silnejší než chuť, vekom však slabne
< vône umocňujú naše vnímanie a dokresľujú význam všetkých ostatných zmyslov
< ženy majú lepší čuch než muži
< nefajčiari sú na vône oveľa citlivejší než fajčiari
< „veľké nosy“ – to sú odborníci na prípravu parfumov na celom svete. Dokopy ich je asi pätnásť. Rozlíšia tristo až štyristo vôní, obyčajný človek rozpozná naraz iba tri či štyri
< Ak vystihne žena práve tú vôňu, ktorú muž obľubuje, zvýši sa jeho pripravenosť flirtovať až štvornásobne.
< Ak má žena správny parfum, muž sa na ňu pozerá dvakrát dlhšie ako s nesprávnym.
< Šanca, že ju osloví, stúpne na 78 percent.
< Pozitívny pocit viazať sa na konkrétnu ženu stúpne účinkom správneho parfumu až o neuveriteľných 240 percent.
Rozdiel medzi toaletnou vodou, parfumovanou vodou a parfémom

Parfém má najviac vonných látok 15 - 30%, vydrží tak najdlhšie voňať.
Parfumovaná voda - má menej vonných látok ako parfém cca 8 - 15 %
Toaletná voda- má najmenej vonných látok - len 3 - 5 %, preto ju musíte nanášať niekoľkokrát denne.

Vrstvenie vône
Ak chcete voňať čo najdlhšie, svoju vôňu tzv. vrstvite - používajte viac prípravkov jednej značky a jednej rady ( sprchový gel, telové mlieko, dezodorant, toaletná vodu apod.) Nikdy nepoužívajte rôzne vône naraz - môže dôjsť k disharmónii, ktorá môže vyvolať nepríjemný dojem.


Levanduľa
Esenciálny olej získaný z kvetu rastliny obsahuje lítium, vápnik, síru, chlór, vitamín B6 a vitamím E. Používa sa ako prísada do kúpeľa, pretože má ochranné a dezodoračné účinky. Esenciálny olej z levandule pomáha porušeným, unaveným a farbeným vlasom.

S úspechom sa využíva pri potlačení trémy, úzkosti, vyčerpanosti, pri depresiách a nespavosti, migrénach a melanchóliách.

Pomarančovník čínsky
Silica je obsiahnutá v jeho kôre, listoch aj kvetoch. Pomarančová silica má prekrvujúce, antiseptické a zmäkčujúce účinky. Ovplyvňuje pružnosť pokožky, spevňuje suché a rozštiepené vlasy a zbaví ich precitlivelosti. Dodáva potrebnú výživu a lesk, mastné vlasy osvieži a dá im magickú vôňu. Pôsobí do hĺbky a podporuje rast vlasov.

Pomáha telu získať stratenú energiu a vnútornú silu, osviežuje a uvoľňuje. Vôňa pomarančovníka má povzbudzujúce účinky pri rôznych druhoch napätia, únave, melanchólii a celkovej vyčerpanosti.

Jazmín arabský
Dodnes je známych asi dvesto druhov jazmínov, väčšinou s výrazne voňavými kvetmi.
Urýchľuje liečbu akné, popálenín a upokojuje postihnuté miesta po bodnutí hmyzom. Je vhodným regeneračným a dezodoračným prostriedkom, predovšetkým pre staršiu a unavenú pokožku. Jazmínová esencia zabezpečí vlasom sviežosť a lesk. Je určená predovšetkým pre mladé, chúlostivé a veľmi jemné vlasy.

Ovplyvňuje aj vnútorný život a provokuje libido vôňou, ktorá sa spája so zmyselnosťou a túžbou. Má účinok na lymfatické žľazy a zároveň prináša upokojenie pri melanchólii, migrénach a nervových slabostiach.

Ruža
Esenciálny olej z ruže sa získava destiláciou vodnej pary z čerstvých korunných lupeňov zbieraných ešte pred úplným rozvitím. Ružová silica je výborným dezodoračným prostriedkom. Zabraňuje akné, zjemňuje a ochraňuje pokožku, je protizápalová. Pokožku najprv prekrvuje, potom sťahuje, následne uvoľňuje a dodáva jej výživu. Esenciálny olej z ruže je dokonalou vlasovou výživou. Je určený pre vlasy jemné, lámavé, vysušené, unavené a farbené. Vďaka jeho používaniu dosiahnete hebké vlasy s prirodzeným leskom a vôňou.

Vdychovanie ružovej silice ochraňuje pred trémou, depresiou, melanchóliou. Pomáha odstrániť hypochondrické myšlienky a úzkosť. Na traumy pôsobí veľmi krátkodobo.

Konvalinka voňavá
Používa sa len krátko, lebo má prudko jedovaté všetky časti rastliny. Esenciálny olej z konvalinky voňavej dobre pôsobí na plesňové ochorenia ako antibiotikum. Upokojuje a znecitlivuje svrbiace miesta a opuchliny. Je účinný ochranný prostriedok na odfarbené vlasy. Jemné, krehké, precitlivené, suché a rozštiepené vlasy ochraňuje a dopĺňa ich výživu.

Dokáže prinavrátiť pozitívnu energiu, pozitívne myslenie a stratený optimizmus. Pomáha posilniť myseľ a získať sebadôveru, načerpať novú silu a prekonať prekážky. Pôsobí antidepresívne a dodáva pocit vnútorného šťastia.

Blahovičník guľatoplodý, eukalyptus

Je to veľmi aromatická, mentolovo voňajúca rastlina, ktorá prekrvuje, lokálne sťahuje a zlepšuje priedušnosť pokožky. Používa sa na liečbu plesní. U niekoho môže dôjsť k alergickým reakciám s následnými ekzémami. Blahovičníková silica je vhodná pre lámavé a veľmi jemné vlasy, ktoré spevní a zväčší ich objem. Unaveným vlasom dodá lesk. Vyživuje, prekrvuje a regeneruje vlasovú pokožku.

Blahovičník zbavuje organizmus precitlivenosti. Je dobrý pri melanchóliách, stavoch vyčerpanosti a duševných poruchách.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.