referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blanka
Nedeľa, 16. júna 2024
Enzýmy
Dátum pridania: 28.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: julie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 468
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Enzými

Katalizátor - chemická látka, ktorej prítomnosť ovplyvňuje rýchlosť chemickej reakcie, ale po reakcií zostáva nezmená.
-rozdeľujeme ich na- INHIBÍTORY- znižuje rýchlosť chemickej reakcie
- STIMULÁTORY- zvyšuje rýchlosť chemickej reakcie

Medzi katalizátory patria aj enzými. Enzými sú tie, čo urýchľujú chemické premeny. Expanziu vedomostí o enzýmoch v posledných rokoch dokumentuje skutočnosť , že v roku 1947 bolo známych približne 200 enzýmov, v roku 1962 to bolo niečo málo cez 880 a v dnešných dňoch by sme napočítali cez 3000 enzýmov. Toto číslo zďaleka nie je konečné a ani len blížiace sa ku konečnému stavu. Dôležitosť štúdia enzýmov v dnešnej dobe nespočíva len v stálom objasňovaní regulačných metabolických pochodov, ale ich význam narastá s rozvíjajúcim biotechnologickým priemyslom. Enzymológia nukleových kyselín umožnila uskutočnenie génových manipulácií a vznik takzvaného génového inžinierstva, ktoré je pravdepodobne jedným z najperspektívnejším odvetvím molekulárnej biológie a biochémie. Táto práca je zameraná na spoznanie a priblíženie enzýmov ako takých.

História poznávania enzýmov:
O činnosti biologických katalyzátorov sú prvé správy už z 18.storočia-popisujú účinky žalúdočných štiav. Existenciu enzýmov tušil už J.Berzelius, keď v roku 1834 napísal že v živočíchoch a rastlinách prebiehajú tisíce katalyzovaných reakcií. Tieto biokatalyzátory sa spočiatku nazývali fermenty, pretože ich pokladali za pôvodcov rozkladných dejov v živej prírode a za procesy používané od nepamäti k výrobe potravín a nápojov, pre ktoré zaviedol Fabrony(1787) termin fermentácia. Toto pomenovanie sa dodnes používa v niektorých jazykoch, napr. v ruštine. Označenie enzým(z gréckeho en zýme - v kvasinkách) pochádza od W.Kuhneho-1878. Prvým popísaným enzýmom bola analýza zo sladu-1814.

Využitie enzýmov:
Najrozsiahlejšia je výroba pracích prostriedkov/asi 35%produkovaných tech. enzýmov/textilný, kožiarsky priemysel. Ide o používanie enzýmových koncentrátov neveľkej čistoty a nízkej aktivity. Malé nároky majú aplikácie amyláz, celuláz, proteáz pri prípravách kŕmnych zmesí. Náročnejšie nároky na kvalitu enzýmových preparátov je ich použitie v potravinárskom priemysle-sladidlo, bezlaktózové mlieko.Rastúci význam vo farmaceutickom priemysle =výroba z prasačieho inzulínu ľudský,...

Enzýmy: pepsín, inzulín, katepsín, renín, erepsín, trypsín, ...
 
Podobné referáty
Enzýmy SOŠ 2.9374 1070 slov
Enzýmy SOŠ 2.9773 346 slov
Enzýmy SOŠ 2.9744 462 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.