referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Chémiou proti rakovine
Dátum pridania: 08.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: _dominika_
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 304
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 9.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 15m 50s
Pomalé čítanie: 23m 45s
 
Úvod
Rakovina je ochorenie spôsobené nekontrolovaným rastom a delením buniek v špecifickom tkanive.Všetky bunky v našom tele by sa potenciálne mohli zmeniť na rakovinové a väčšina z nich by sa takými aj stala, keby nebolo chemických substancií, ktoré obmedzujú ich rast. Imunitný systém vytvára chemické látky a bunky, ktoré strážia organizmus, moniturujú delenie a rast buniek a udržujú tieto záležitosti v norme. Akékoľvek narušenie integrity tohto systému môže mať za následok tvorbu nádorov.

Poznáme všeobecné princípy, ktoré sa vzťahujú na všetky druhy malígneho bujnenia.Čím v mladšom veku sa malígne bujnenie bujnenie začne, o to je zhubnejšie. Čím primitívnejší typ rakovinových buniek, tým rýchlejšie sa rozšíria a zapríčinia smrť.
Nádory sa môžu vyvíjať z rôznych embryonálnych typov buniek : karcinómy – rastú z vonkajšej vrstvy a sarkómy – rastú z najvnútornejších buniek. Sarkómy bývajú vo väčšine prípadov zhubnejšie ako karcinómy. Keďže väčšina nádorov je krehká, malígne bunky sa môžu oddeliť z primárneho nádoru a vniknúť do krvného obehu. Ak sa tak stane, bunky cirkulujú v krvnom obehu,až kým sa nedostanú do vzdialeného orgánu, kde vytvoria ďaľší rakovinový nádor, ktorý sa nazýva metastáza.(obr.1)

Najlepšie vyhliadky na vyliečenie sú vtedy, keď sa rakovina objaví pred jej rozśírením – metastázovaním. Aj veĺmi malé karcinómy môžu metastázovať, preto je nevyhnutná dôkladná prevencia. Včasné odhalenie je najdôležitejší faktor, ktorý umožňuje úspešnú liečbu. Sú určité faktory, ktoré napomáhajú rakovinovému bujneniu. Jedným z nich je náš spôsob stravovania, bohatý na živočíšne tuky a chudobný na vlákninu. Aj stres oslabuje imunitný systém organizmu a je možné, že neprítomnosť stresu a relaxácia môže mať ochranný vplyv.

Príčiny vzniku nádorov
Ako vzniká zhubný nádorový rast nevieme, ale poznáme viaceré činitele, ktoré ho zapríčiňujú. Za najdôležitejšie pokladáme :
- ionizujúce žiarenie - tieto nádory vznikajú po niekoľkoročnom odstupe odvtedy, ako bol jedinec vystavený ožiareniu, prípadne opakovanému ožarovaniu. Dnes ide o choroby z povolania u pracovníkov s ionizujúcim žiarením.
- Chemické karcinogény - sú ďalším činiteľom vyvolávajúcim vznik nádorov. Veľký význam majú pri vzniku rakoviny pľúc u fajčiarov. nebezpečné sú aj automobilové plyny.
- Vírusové karcinogény- sa najskôr podarilo dokázať u vtákov. Poznáme celý rad nádorových ochorení s vírusovou etiológiou (vtáčie, myšacie a potkanie leukózy). U človeka sa nepodarilo dokázať vírusový pôvod nádorových ochorení.
- Hormonálne karcinogény - u človeka poznáme štyri druhy nádorov, pri ktorých majú hormóny významnú úlohu: karcinóm prsníka, predstojnice, štítnej žľazy a nádory lymfatického tkaniva.
- Dedičnosť sa pokladá za významného činiteľa pri vzniku nádorov. Poznatky o dedičnej dispózii na nádorové ochorenia sú však skromné.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.