referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Tuky, cukry, bielkoviny
Dátum pridania: 26.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: acromion
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 800
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 12
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 20m 0s
Pomalé čítanie: 30m 0s
 
BIELKOVINY – PROTEÍNY
Bielkoviny sú prírodné polymérne zlúčeniny zložené z aminokyselín (proteinogénne), ktoré sú navzájom viazané kovalentnými peptidovými väzbami. Pospájané aminokyseliny vytvaraju tzv. polipeptidove reťazce. Bielkoviny (proteíny) sú podstatou života. Kdekoľvek sa v prírode prejavuje život, v akomkoľvek vývojovom štádiu, vždy musí byť prítomná bielkovina.
Aminokyseliny, ktoré vytvárajú bielkovinu, sa vyskytujú v rôznych usporiadaniach. To spôsobuje, že bielkoviny, aj keď majú podobnú chemickú štruktúru, vlastnosti majú odlišné. Všetky bielkoviny v prírode sú vytvorené kombináciou 20 aminokyselín. Toto poradie nevzniklo náhodne, ale je už zakódované v molekule DNA.
Pri prvkovej analýze sa zistilo, že bielkoviny obsahujú najmä H, C, O, S, N, P. V niektorích pristupujú ešte ďalšie prvky a to Fe, I, Cu, Co, Zn, Mg, Mn a iné.

Štruktúry bielkovín
Pri bielkovinách rozoznávame štyri typy štruktúr:
•primárna štruktúra
•sekundárna štruktúra
•terciárna štruktúra
•kvartérna štruktúra

Primárna štruktúra je lineárne usporiadanie aminokyselín v polypeptidovom reťazci. Už primárna štruktúra bielkoviny je významná pre výslednú konformáciu makromolekuly a pre jej vlastnosti. Jediná zmena v genetickom kóde, čiže zmena v usporiadaní hoci len jednej aminokyseliny, môže mať závažné patologické dôsledky pre organizmus. Primárna štruktúra teda určuje celkovú štruktúru, vlastnosti a biologickú funkciu bielkovín.

Sekundárna štruktúra predstavuje priestorové usporiadanie ďalších úsekov polypeptydového reťazca do rozličných geometrických útvarov. Najznámejšie útvary sú alfa-hélix (pravotočivá jednozávitnica) a štruktúra skladaného listu. Aby bola udržiavaná stabilita týchto štruktúr, pôsobia v nich vodíkové väzby.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.