referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Štvrtok, 27. januára 2022
Kyseliny a hydroxidy
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Duri
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 64
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 0m 20s
Pomalé čítanie: 0m 30s
 
Kyseliny - dôležitá skupina chemických zlúčenín. Reagujú kyslo (ak pH<7), lakmusový papier farbia načerveno. Reakciou s hydroxidmi vznikajú soli (neutralizujú). Väčšina z nich dráždi dýchacie cesty a leptá pokožku.
Rozlišujeme skupiny : karboxylové kyseliny,
nukleové kyseliny,
aminokyseliny, mastné kyseliny. Z jednotlivých sú najvýznamnejšie kyselina dezoxyribonukleová, kyselina dusičná, kyselina chlorovodíková, kyselina mravčia (metánová), kyselina octová (etánová), kyselina ribonukleová, kyselina sírová.
karboxylové kyseliny - sú organické zlúčeniny, ktoré obsahujú jednu, alebo viac karboxylových skupín -COOH. Najvýznamnejšie sú kyselina mravčia, kyselina octová, kyselina palmitová, stearová, olejová, šťaveľová, jantárová, glutárová, maleíová, fumárová a iné.
nukleové kyseliny - sú zložité makromolekulové látky nazvané podľa svojho výskytu v bunkovom jadre (latinsky nucleus), ale i v mitochondriách a cytoplazme buniek. Sú nositeľmi dedičných vlastností a usmerňujú tvorbu bielkovín. aminokyseliny, mastné kyseliny - organické kyseliny, v ktorých je jeden alebo viac atómov vodíka nahradených aminoskupinou -NH2. Vyskytujú sa vo všetkých organizmoch, sú dôležité pre stavbu bielkovín v ľudskom tele, najmä valín, leucín, lyzín, fenylalanín, tryptofán a i.
Kyselina chlorovodíková (HCl) - vodný roztok chlorovodíka, leptá pokožku. Zriedená (0,3 - 0,4 % vodný roztok) je súčasťou žalúdkových štiav, má význam pri trávení. Vytvára soli chloridy. Používa sa na výrobu liečiv, farbív, na čistenie kovov. Kyselina mravčia (HCOOH) - karboxylová kyselina, nachádza sa v žľazách mravcov a včiel, v žihľave. Používa sa ako dezinfekčný a konzervačný prostriedok.
Kyselina octová(CH3COOH) - karboxylová kyselina, štipľavo zapáchajúca kvapalina, leptá pokožku. Vyrába sa octovým kvasením z etylalkoholu. Používa sa na priemyselné i potravinárske účely (ocot).
Kyselina dusičná(HNO3) - nestála bezfarebná kvapalina, rozpúšťa všetky kovy okrem zlata a platiny, leptá pokožku. Priemyselne sa vyrába z amoniaku. Jej rozkladom vznikajú veľmi jedovaté oxidy dusíka. Vytvára soli dusičnany. Používa sa na Výrobu farbív, výbušnín a priemyselných hnojív.

Hydroxidy (zásady) - trojprvkové zlúčeniny, obsahujú hydroxylovú skupinu -OH. Sú zásadité (ak pH >7), lakmusový papier farbí namodro. Reakciou s kyselinami vznikajú soli (neutralizuje sa).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.