Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Cudzorodé látky v požívatinách a v krmivách

Úvod:
V posledných rokoch sa dostavajú cudzorodé latky v životnom prostredí a najmä v potravinách na celom svete aj do záujmu širokej verejnosti. Je známe, že niektoré cudzorodé latky môžu nepriaznivo vplývať na zdravie obyvateľstva a na ekologičku rovnováhu. S rozširujúcou sa chemizáciou narastajú aj množstva
zvyškov rozličných, v prírode pretrvávajúcich chemických látok, ktoré "kolujú" v prostredí a dostavajú sa aj do ľudského organizmu. A to jednak tak, že človek prichádza s nimi priamo do styku, a lebo nepriamo,čo je výsledkom zložitých ciest chemickej latky cez zložky prostredia (vzduch, voda, pôda a potraviny).Prídavné látky do potravín sú látky, ktoré sa pridávajú do väčšiny potravín za účelom zmeny farby, chuti, vône, z dôvodov prepravných čí skladovacích (potraviny dlhšie vydržia), čí z dôvodov zmeny ich vlastnosti. Označenie E s číslom vyzerá na pohľad hrozivo, zvlášť človeku nedôverčivému voči všetkému umelému. V skutočnosti ide o kód, ktorý je priradený danej prídavnej latke príslušnou komisiou v Európskej Únii. Tieto látky by mali byť dlhodobo sledovane a mali by byť bezpečné. Tak to aspoň tvrdia statní potravinári, svetoví výrobcovia potravín, ale aj nezávislí odborníci. Sú tvorené E a číslom, ktoré značí konkrétnu zlúčeninu.Používanie kódu prináša mnoho výhod.Chemické názvy jednotlivých zlúčenín totiž bývajú dlhé a zložité, takže hrozí riziko skomolenia názvu pri príprave obalu. Okrem toho chemické názvoslovie nie je vo všetkých krajinách jednotné, na rozdiel od číselných kódov zhodných pre mnoho štátov. Mnoho ľudí sa domnieva, že sa jedná výhradne o syntetické, teda umelo vyrobené zlúčeniny. Nie je to však pravda.

1.Aditiva sa dajú podľa pôvodu rozdeliť do troch skupín:
•prírodného pôvodu
•prírodné identické (vyrobené umelo, ale zložením rovnaké ako prírodného pôvodu)
•syntetické(v prírode sa nevyskytujú alebo sa vyskytujú v nepatrnom množstve)

2.Rozdelenie aditív
•Farbivá E 1xx. Sú napríklad v cukrovinkách, zmrzlinách, jogurtoch či pudingov. Príklady: riboflavín (E 101), karamel (E150), karotény (E 160) oxidy a hydroxidy železa (E 172).
•Konzervačné látky E 2xx. "Bojujú" proti baktériám, plesniam a ďalším mikroorganizmom, vďaka čomu sa predlžuje trvanlivosť potravín. Príklady: siričitan sodný (E 221), dusičnan draselný (E 252), kyselina mliečna (E 270).
•Antioxidanty E 3xx. Spomaľujú oxidačný proces, ktorého dôsledkom je napríklad žltnutie tukov a farebné zmeny potravín. Baliace plyny (dusík, oxid uhličitý, kyslík) sa používajú pri balení potravín do obalov. Príklady: kyselina askorbová - vitamín C (E 300), fosforečnany draselné (E 340), kyselina jantárová (E 363).
•Látky upravujúce vlastnosti potravín E 4xx. Stabilizátory a zahusťovadlá pomáhajú zvýšiť hustotu a zlepšiť konzistencie omáčok a krémov. Predtým sa na to používala napríklad zápražka - zapražená múka. Patria sem aj emulgátory, ktoré dokážu nemožné - spojiť vodu s tukom. Príklady: arabská guma (E 414), pektíny (E 440), celulóza (E 460).

•Soli a kyseliny E 5xx. Slúžia na konzerváciu a zároveň vplývajú na konečnú chuť. Patria sem kyseliny, soli aj zásady. Príklady: kyselina chlorovodíková (E 507), síran draselno-hlinitý (E 522), hydroxid amónny (E 527).
•Chuťové látky E 6xx. Používajú sa na zlepšenie chuti tých surovín, ktoré pri spracovaní stratili pôvodné vlastnosti. Príklady: kyselina glutamanová (E 620), vápenaté soli (E 635), glycín a jeho sodná soľ (E 640).
•Technologické pomocné látky E 900 - E 948. Patrí sem množstvo látok, ktoré sa používajú napríklad pri výrobe marmelády na odpenenie, pri výrobe margarínu ako katalyzátory, lúhy pri šúpaní zemiakov, ako čeriace a filtračné prostriedky. Napríklad: včelí vosk (E 901), parafínový olej (E 905), hélium (E 939).
•Sladidlá E 950 - E 1102. Používajú sa na prisladzovanie potravín, veľké opodstatnenie majú najmä v strave pre diabetikov. Napríklad: acesulfán (E 950), cyklamáty (E 952), lyzozým (E 1105).
•Škroby E 1200 - E 1450. Napríklad: polydextrózy (E 1200), monoškrobfosforečnan (E 1410).
•Rozpúšťadlá E 1505 a vyššie. Používajú sa v technológii výroby potravín na získavanie látok z jedného druhu požívatiny, aby sa mohli použiť v inej, v ktorej sa prirodzene nenachádzajú. Napríklad: diacetín (E 1517), propylénglykol (E 1520).
Rozdelenie podrobnejšie:
•Farbivá ako aditíva
Azofarbivá sú potencionálne škodlivé. U nás boli v potravinárskej výrobe zakázané pre ich karcinogenitu (schopnosť vyvolávať rakovinu). Žlté farbivo tartrazin (E 102) bolo v roku 1992 zakázané v niektorých európskych štátoch (Nemecko, Rakúsko, Nórsko,švédsko,Fínsko, švajčiarsko). Tartrazin môže ohrozovať osoby alergické na aspirín (acylpyrín). Ďalšie azofarbivá sú amaranth (E 123) a erythrosin (E 127). Amaranth je v USA zakázaný, inak je povolený len k farbeniu liehovín a aperitívu, erythrosin je povolený len v kokteiloch. K azofarbivám ešte patrí azorubin (E 122) k farbení nápojov, pudingov a cukroviniek a červeň 2G (E 128), ktorej vysoké dávky môžu vyvolať rakovinu ľadvín. Povolená je len k farbeniu más. Erythrosin údajne môže  vyvolať rakovinu štítnej žľazy. Návrat pôvodne zakázaných azofarbív v potravinárstve umožňuje smernica EU pre používaní farbív. Zo strany konzumentov existuje jediné opatrenie: odmietať potraviny či nápoje farbené
syntetickými farbivami dávať prednosť neškodným farbivám prírodného pôvodu, aj keď by boli vyrobené i synteticky. Neškodné prírodné farbivo je zelený chlorofyl (E 140), príp. obohatený o meď (E 141), je vyrábaný extrakciou zo žihľavy.

Farbí sa ním niektoré likéry, dezerty, nápoje a cukrovinky. Biele farbivo titandioxid (E 171) je síce neškodný, jeho používanie poškodzuje životné prostredie
•Konzervačné látky
Mnohé patria do skupiny potenciálne rizikové. K neškodným sa radí kyselina sorbinová (E 200) a jej zlúčeniny (soli) so sodíkom, draslíkom a vápnikom (E 201, E 202, E 203). Prevažne sú vyrábané umelý, synteticky. Aditíva od E 210 do E 219 môžu vyvolávať alergie, ďalšie až po E 228 sa môžu vedľa alergie podieľať na vzniku migrény. Postupne sa upúšťa od používania kyseliny benzolové ako konzervačnej látky (E 210) a dáva sa prednosť účinnejšiemu a bezpečnejšiemu spôsobu konzervácie, tj. vákuovému baleniu. Oxid siričitý (E 220) pôsobí súčasne ako antioxidant, má negatívny vplyv na obsah vitamínu B1 v potravinách, rovnaký účinok majú i jeho zlúčeniny E 221 až 228. Nisin (E 234) je v humánnej medicíne používaný ako antibiotikum a jemu blízka látka natamycin (E 235), vyrábaný
gen-technologicky, je ako antibiotikum používaný i vo veterinárnej medicíne, pre tieto vlastnosti má použitie v potravinárstve k ošetreniu syrova mnohých údených výrobkov. K ošetreniu povrchu citrusových plodov slúži difenyl, bifenyl (E 230) napriek tomu, že je to fungicid (!) - preto by kôra citrusových plodov nemala byť používaná, iba ak by spoľahlivo pochádzala z plodov z bio-produkcie. Tento fungicid poškodzuje u pokusných zvierat ľadviny a vyvoláva rakovinu močového mechúra. Dusitan a dusičnan sodný (E 250, E 251), príp. i dusičnan draselný (E 252) sú aditíva pre potravinárstvo,výrobu údených výrobkov ktorých vzniknutý oxid dusnatý odáva mäsu stálu červenú farbu,ktorá sa udrží i po tepelnom spracovaní. Okrem toho majú tieto látky výrazné baktericídne (baktérie usmrcujúce) vlastnosti, mimochodom Clostridium botulinum, a tak zabraňujú otrave botulinotoxinom (tzv. botulismus).

•Okysľujúce prostriedky
Kyselina octová (E 260) a jej zlúčeniny acetáty draslíka, sodíka, vápnika(E 261, E 262, E 263) a kyselina mliečna (E 270) nie sú škodlivé, súčasne pôsobia ako konzervačné látky. Kyselina propionová (E 280) patrí už medzi látky povážlivé, má tiež konzervačné vlastnosti - zabraňuje plesniveniu chleba a balených pekárskych výrobkov. Koncom osemdesiatych rokov bolo jej použití zakázané v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku, rovnako i jej zlúčenín(solí) so sodíkom, vápnikom a draslíkom (E 281, E 282, E 283), v súčasnej dobe je v krajinách EU povolená.

•Antioxidancia
Látky s protiokysličujúcimi vlastnosťami od E 300 do E 309 sú zo zdravotného hľadiska nezávadné, pri prehnanom užívaní hrozí tvorba močových kamienkov. Sú to kyselina askorbová - vitamín C (E 300) a jej zlúčeniny so sodíkom, vápnikom (E 301, E 302) a zlúčeniny s estermi mastných kyselín  skorbylpalmitát a askorbylstearát (E 304) a konečne i vitamín E - tokoferol (E 306) prírodného pôvodu a tokoferoly syntetické alfa-, gama- a delta- (E 307, E 308, E 309). Tokoferol je priamou zložkou tuku, pôsobí v organizmu ako antioxidant, syntetické tokoferoly sú k potravinám pridávané, čím sa obmedzuje pozvoľné žltnutie tukov. Z biologického hľadiska sú syntetické tokoferoly látky pre organizmus cudzorodé, a preto by mali byť používané len v odôvodnených prípadoch - konkrétne pri zaťažení
organizmu tzv. voľnými radikálmi. Propylgalát (E 310), octylgalát (E 311) môžu vyvolávať alergie, event. i migrénu, takisto ako butylhydroxyanisol - BHA (E 320) butylhydroxytoluol - BHT, ktoré sa pridávajú do žuvačiek, výrobky zo zemiakov, fritovacích olejov. Tiež lecitín (E 322) údajne môže vyvolávať u niektorých osôb alergické reakcie i migrénu. Často používané aditivum - kyselina ortofosforečná (E 338) a fosfáty - majú naviac okysľujúce, stabilizačné a emulgačné vlastnosti. Vyššie dávky údajne vedú k obmedzeniu príjmu vápnika, horčíka a železa organizmom. Je vážne podozrenie, že sa podieľa na vzniku "syndrómu hyperaktivity detí" (Zappel-Philippův  syndróm). V nápojoch typu Cola je E 338 ako okysľujúce aditívum. Fosfáty sa pridávajú do mastných a rybích výrobkov, pečiva, kondenzovaného mlieka, tavených syrov a výrobkov zo zemiakov a vajec. Umelé antioxidanty E 385 kalcium-dinatriumethylen-diamintetraacetát (ETA alebo tiež DTA), môže vyvolávať alergie. V potravinách je toto aditivum škodlivé pre malé deti, väčšie uplatnenie má ako prísada do pracích práškov, kde pôsobí ako stabilizátor. V medicíne je používaný pri otrave ťažkými kovmi.
•Zahušťovacie a želírovacie prísady
Zahušťovacie a želírovacie prísady, v našom zozname od E 406 do E 415, nevyvolávajú vážnejšie potiaže, len vysoké dávky pôsobia ako preháňadlá. Taktiež to
platí i pre ďalšie aditíva tejto kategórie.

•Emulgátory
Látky zo skupiny polysorbátov (E 432 až E 436) sú z hľadiska zdravotného nezávadné, u niektorých jedincov však vyvolávajú alergické reakcie. Pektín (E 440a) je látka prírodná bez rizika. Amoniumfosfatid (E 442) pôsobí také ako stabilizátor. Difosfát (E 450), trifosfát (E 451) a polyfosfát (E 452) sú emulgátory aj stabilizátory kyslosti a môžu nepriaznivo ovplyvniť metabolizmus minerálnych látok v kostiach. Fosfáty, podobne ako kyselina ortofosforečná, sa údajne tiež podieľajú na vzniku "syndrómu hyperaktivity detí". Celulóza prírodného pôvodu (E 460) a z nej umelým zásahom vyrobené varianty (E 461 až E 466) sú považované za neškodné,
takisto ako estery kyseliny octové (E 472a), kyseliny mliečnej (E 472b) a kyseliny citrónovej (E 472c), látky používané k ošetrení múky. Sorbitan a jeho zlúčeniny(E 491 až E 495), gen-technologicky vyrobené emulgátory a súčasne i stabilizátory, sú údajne menej škodlivé. U niektorých jedincovpôsobia ako alergény - u pokusných zvierat došlo k poškodeniu niektorých orgánov (napr.močového mechúra) a hnačkám.

Aditíva uvedené v zozname od E 500 do 585 väčšinou nie sú škodlivé. Natrium karbonát - sóda (E 500) je kypriaci prášok do pečiva, pridáva sa tiež do čokolády a kakaa ako stabilizátor farby a taktiež do tavených syrov.Vysoké dávky zvyšujú kyslosť žalúdočných šťav. Chlorid cíničitý (E 512) sa môže v obmedzenom množstve pridávať ako antioxidant do konzerv. Potraviny obsahujúce aditívum hliník a jeho zlúčeniny (E 520 až E 523) nie sú vhodné pre osoby trpiace ochorením obličiek. Hliník (alumínium) je podozrievaný zo spoluúčasti na vzniku Alzheimerovej choroby (pozn. autora: bolo by rozumné nepoužívať v kuchyni alumíniové nádoby). Antiaglomerační činidla (zabraňujú "hrudkovateniu"sypkých látok) - pre kuchynskou soľ sú nátrium-, kálium- a kalcium-ferokyanid (E 535, E 536, E 538) -
obsahujú prudko jedovatý kyanovodík, ale v bezrizikovom množstveE 536 (kaliumferokyanid) u pokusných zvierat poškodil obličky. Kyselina glukonová - glukonát (E 574), regulátor kyslosti a stabilizátor, vo vyšších dávkach pôsobí ako preháňadlo, je aditívum v limonádach a niektorých cukrovinkách.

•Aditíva zvýrazňujúce či zosilňujúce chuťové vlastnosti  V našom zozname figurujú od E 620 po E 640, E 901, E 904 a E 927. Kyselina glutaminová (E 620) a jej zlúčeniny (soli) so sodíkom, draslíkom, vápnikom, amoniakom a horčíkom (E 621 až E 625) patrí medzi aditíva rizikové a naviac, podľa niektorých literatúr, sa podieľajú na vzniku migrény. Sú pridávané do výrobkov z mäsa, rýb, do polievok, omáčok, polievkového korenia a kociek, dezertov, cukroviniek i do nápojov.
Kyselina gualynová (E 626), kyselina inosinová - inositát (E 630) a jej chemické zlúčeniny zosilňujú účinok glutamátov. Kyselina glutaminová, resp. glutamáty, sa podieľa, okrem už uvedeného, pravdepodobne u některých niektorých osôb na vzniku "syndrómu čínskej reštaurácie". Glutamáty (E 621 až E 625) vyvolávajú u pokusných zvierat zmeny v pečeni a mozgu. Včelí vosk (E 901) - biely a žltý nie je aditívum, používa sa k povrchovej úprave niektorých výrobkov, obvykle syrov - je neškodný, po požití sa nevstrebáva
•Sladidlá
Nahrážky prírodných sladidiel sú prevažne vyrábané umelo (umelá sladidla), ale také gen-technologicky. Aspartam (E 951) je gen-technologicky vyrábaný len v USA a v Japonsku. Vyrába sa z  fenylalaninu (je to jedna z aminokyselín) a z kyseliny asparagovej.Taktiež i jemu je prisudzovaný podiel na vzniku migrény a alergických reakcií, je nevhodný pre chorých fenylketonuriou(vrodená porucha metabolizmu aminokyselín u novorodených detí). Aspartam je pridávaný do nápojov
žuvačiek,mliečnych výrobkov Cyklamát (E 952) je bežne používané sladidlo pre diabetikov. Znesiteľná dávka činí 11 mg/kg/deň. U pokusných zvierat údajne vyvoláva rakovinu močového mechúra. Umelé sladidlá sú obvykle menejkalorické - nápoje a sirupy nimi sladené sú prezentované ako LIGHT
Aditíva pre potravinárstvo majú rôzny pôvod, v textu je vyjadrený skratkami: prír. (prírodný), rast. (rastlinný), živ. (živočíšny), umel. (umelý), synt. (syntetický), gen-tech. (pôvod v genetických  technologiích). Miesto slovného komentára a pre jednoduchosť nasledujú symboly, ktoré vyjadrujú
- (X) látka, ktorej použitie je nebezpečné (s rizikom)
- (0) látka, ktorej použitie nie je nebezpečné (bez rizika)
- (0-) látka nie je nebezpečná, ale nemá byť používaná často
- (A) látka môže byť alergén a vyvolať alergii
- (Rs) látka pre jedincov z tzv. "rizikových skupín" nevhodná (napr. pre alergikov, astmatikov)
- (?) riziko zatiaľ nejasné

E 100 (0) Kurkumin, žltá, prír.., rast. nebo synt.
E 101 (0) Vit. B2, riboflavin, žltá, prír, rast alebo synt.
E 101a (0) Riboflavin-5-fosfát, žltá, umel.
E 102 (X)(A) Tartrazin, žltá, umel.-vyvoláva astmu,hyperaktivitu u detí a ďaľšie alergické reakcie
E 104 (Rs)(A) Chinolinová žlť, žltá, umel.
E 110 (Rs)(A) Žlť-oranž S, žltooranžová, umel.môže vyvolať astmu,ekzémy a ďaľšie alergické reakcie
E 120 (0-) Karmín, červený, prír.
E 122 (0-) Azorubin, červený. umel.
E 123 (X)(A) Amarant, červený, umel.-farbivo do alkoholu a ikier,v USA zakázaný.Predpokladá sa,že je karcinogénny.
E 127 (X)(A) Erytrosin, červený, umel.
E 128 (0-) Červeň 2G, červená, umel.
E 131 (Rs)(A) patentná modrá,pridáva sa do cukroviniek,zmrzliny,nápojov,dezertov,ovocných nátierok,karcinogénny pre zvieratá
E 132 (Rs)(A) Indigotin, modrá, umel., v kombinácií s nitritátom sodným
E 133 (0-) Brilant. modrá, umel., po vysokých dávkach tvorba usadenín v ľadvinách,viď E131

E 140 (0-) Chlorofyl, zelená, prír., rast.
E 150a (0) Karamel, hnědý, prír., rast.
E 150b (0-)(?) Sulfit-couleur, hnedá, umel., rast., možno gen-tech.
E 150c (0-)(?) Amoniak-couleur, hnedá, umel, rast.., možno gen-tech.
E 151 (Rs)(A) Brilant., čierna, umel
E 154 (0-) Hneď FK, hnedá,umel, pri vysokých dávkách event.
usadzovanie v ľadvinách lymfatických cievach
E 155 (0-) Hneď HT, viď E 154
E 160a (0) Karotén, beta karotén, oranž, prír., rast., väčšinou umel.., gen-tech
E 160b (Rs)(?) Bixin, oranž., prír.,rast., vodné a olejné extrakty zo semien, pravdep.gen-tec
E 160c (0) Kapsantin, červenooranž, prír , rast.. z papriky,prípadne umel.
E 160d (0-) Lykopin, červený, prír., rast.. z rajčiat, prípadne umel
E 160e (0-)(?) Beta-Apo-8-Karotinal, oranž.-červ., prír.
E 160f (0-) Beta-Apo-8-Karotinester, oranž.-červ., prír .
E 161a (0) Xantofyl (Flavoxantin) oranž., rast.. umel
E 161b (0) Lutein, žltooranž., prír., vaječný žĺtok
E 161g (X) Canthaxantin, žltooranž., umel.
E 162 (0) Betanin, červený, prír . z červenej repy
E 163 (0) Antokyan, červenomodrý, prír ., rast. z veľa druhov ovocia a zeleniny
E 170 (0) Krieda (kalciumkarbonát), bielošedá, prír ., miner.
E 171 (0-) Titandioxid, biely, umel., miner.
E 172 (0-) Oxid železitý a hydroxid železnatý, žltý, červ. alebo čierny,umel.,miner.
E 173 (Rs) Hliník (aluminium), striebrošedá, miner.
E 174 (X) Striebro, strieborná, prír, miner., možnosť intoxikácie a ukladania v tkanivách
E 175 (0-) Zlato, zlatá, prír , miner.
E 180 (Rs)(A) Rubinový pigment BK, červený, umel.

Konzervačné prostriedky
Predlžujú dobu trvanlivosti potravinárskych výrobkov. Je povolené je
používať u pomerne širokého sortimentu: v pekárenských výrobkoch, tukoch
omáčkach, v údenárskych výrobkoch, vrátane rýb, ale i pri výrobe potravín
zo sušených zemiakov
E 200 (0-) Kyselina sorbinová, umel. i prír
E 201 (0-) Natriumsorbát, umel.
E 202 (0-) Kaliumsorbát, umel.
E 203 (0-) Kalciumsorbát, umel.
E 210 (X)(A) Kyselina benzoová,. umel. prítomná i prirodzene v potravinách
E 211 (X)(A) Natriumbenzoát,umel.
E 212 (X)(A) Kaliumbenzoát, umel.
E 213 (X)(A) Kalciumbenzoát, umel.
E 214 (X)(A) pHB-Ester a zlúč., umel. na jazyku pocit znecitlivenia
E 215 (X)(A) pHB-Ester-Natrium-zlúč., viď E 214
E 216 (X)(A) pHB-n-Propylester, viď E 214
E 217 (X)(A) pHB-n-Propylester-Natrium- zlúč, viď E 214
E 218 (X)(A) pHB-Methylester, viď E 214
E 219 (X)(A) pHB-Methylester-Natrium- zlúč., viď E 214
E 220 (X) oxid siričitý,umel., bolesti hlavy, nevoľnosť, astmatické záchvaty, znižovanie obsahu tiamínu (vitamín B1)

E 221 (X) Sulfid sodný, viď E 220
E 222 (X) Hydrogensulfid sodný, viď E 220
E 223 (X) Disulfid sodný, viď E 220
E 224 (X) Disulfid draselný, viď E 220
E 225 (X) Sulfid draselný, viď E 220
E 226 (X) Sulfid vápenatý, viď E 220
E 227 (X) Hydrogensulfid vápenatý, viď E 220
E 228 (X) Hydrogensulfid draselný, viď E 220
E 230 (X)(A) Difenyl, bifenyl, umel. u pokusných zvierat poškodenie ľadvín
E 231 (X)(A) Ortofenylfenol, viď E 230
E 233 (X)(?) Thiabendazol, umel.?
E 234 (X) Nisin, umel., antibiotické pôsobenie
E 235 (X) Natmycin, umeľ., antibiotické pôsobenie, liečivo
E 239 (X)(A) Hexamethylentetramin, umeľ. z čpavku a formaldehydu, liečivo
E 242 (X) Dimethyldikarbonát, umeľ.?, toxický
E 249 (X) Dusitan draselný (kaliumnitrit), umeľ.
E 250 (X) Dusitan sodný (natriumnitrit),umeľ. , v soľnom roztoku na nakladanie mäsa

E 251 (X) Dusičnan sodný (natriumnitrát), umel.,mení sa na dusitan,príčina alimentačnej methemoglobinémie u novorodencov
E 252 (Rs) Dusičnan draselný (kaliumnitrát), umel.,mení sa na nitrit methemoglobinémie u detí

Okysľujúce prostriedky
Vyvolávajú kyslú chuť potravín a udržujú ich na pôvodnej požadovanej
úrovni. Kyslé prostredie zabraňuje do určité miery množeniu zárodkov. Môžu
byť pridávané do všetkých potravín podľa kulinárskych zvykov.
E 260 (0) Kyselina octová, prír., výrazne kyslá chuť
E 261 (0) Octan draselný (kaliumacetát), prír., rast.,. i . umeľ.
E 262 (0) Dioctan sodný (natriumdiacetát), viď E 261
E 263 (0) Octan vápenatý (calciumacetát), viď E 261
E 270 (0) Kyselina mliečna, umeľ., gen-tech.
E 280 (X)(?) Kyselina propionová, umeľ., gen-tech.?
E 281 (X) Sodná soľ kyseliny propionové, umeľ
E 282 (X) Vápenatá soľ kyseliny propionové, umel.pridáva sa do chlebu a jemného pečiva,-môže vyvolať agresivitu,hyperaktivitu,poruchy učenia,stálu únavu,bolesti žalúdka ,či hlavy
E 283 (X) Draselná soľ kyseliny propionové, . umeľ.
E 284 (X) Kyselina boritá, umeľ., toxická, jej soľ borax má
obmedzenie použitia-len do kaviáru
E 285 (X) Tetraborát sodný (natriumtetraborát),umeľ., toxická
E 290 (0) Oxid uhličitý, kyselina uhličitá, "hnací plyn",
šumivé nápoje
E 296 (0) Kyselina jablčná, prír., gen-tech.
E 297 (0)(?) Kyselina fumarová, prír., gen-tech.?, liečivo

Antioxidačné látky
Antioxidancia pôsobí proti oxidácií tukov vzdušným kyslíkom, pokazenie potravinárskych výrobkov sa tým odďaľuje. Ako aditíva sa pridávajú do  stolných olejov, margarínov, korenia, instantných polievok, výrobkov zo zemiakov, do výrobkov z marcipánu, samozrejme i do mastných a údenárskych výrobkov. Niektoré z nich pôsobia tiež ako stabilizátory, regulátory i ako konzervačné látky..
E 300 (0-) Kyselina askorbová - vitamín C,prír., gen-tech., nadmerný príjem môže škodiť
E 301 (0-) Sodná soľ kyseliny askorbové, umeľ., gen-tech., nadmerný príjem môže škodiť
E 302 (0-) Vápenatá soľ kyseliny askorbové, viď E 301
E 304 (0-)(?) Ascorbylpalmitát, -stearát,umel., živ., gen-tech.?
E 306 (0) Tokoferol - vitamín E, umeľ., rast. oleje, nebezpečie predávkovania
E 307 (0) Alfa-Tokoferol, viď E 306
E 308 (0) Gamma-Tokoferol, viď E 306

E 309 (0) Delta-Tokoferol, viď E 306
E 310 (X)(A) Propylgalát, umeľ.
E 311 (Rs)(A) Octylgalát, umeľ.
E 315 (0-)(?) Kyselina isoaskorbinová, umeľ., zabraňuje príjmu prír.vitamínu C?
E 316 (0-)(?) Natriumisoascorbát, viď E 315
E 321 (X)(A) Butylhydroxytoluol (BHT), umeľ.
E 322 (0)(?) Lecitín, umeľ., rast. emulgátor, gen-tech.
E 325 (0) Laktát sodný, umeľ., rast.
E 326 (0) Laktát draselný, umeľ.
E 327 (0) Laktát vápenatý, umeľ.
E 330 (0-)(A) Kyselina citrónová,prír., rast., gen-tech.
E 331 (0-) Sodná soľ kyseliny citrónové, synt.
E 332 (0-) Draselná soľ kyseliny citrónové, synt.
E 333 (0-) (mono-. di-, tri-) Kalciumcitrát, synt., gen-tech

E 335 (0-) Natriumtartrát, synt.
E 336 (0-) Kaliumtartrát, prír., synt.
E 338 (0-)(A) Kyselina ortofosforečná, synt., pri vysokých dávkach môže obmedzovať príjem vápnika,horčíka a železa
E 340 (0-)(A) Kyselina kalium-ortofosforečná, viďE 338
E 341 (0-)(A) Kyselina kalcium-ortofosforečná, viď E 338
E 350 (0) Malát sodný, synt.
E 351 (0) Malát draselný, synt.
E 352 (0) Malát vápenatý, synt.
E 354 (0-) Kalciumtartrát, synt., sťažuje príjem vápníka
E 357 (0-) Adipát draselný, uměl., nahrážka kuchynskej soli
E 363 (0) Kyselina jyntarová, prír
E 380 (0-) Hlinitá sôľ kyseliny citrónové,umel., vysoké dávky spôsobia prekyslenie telových kyselín
E 385 (X) Kalcium-dinatriumethylen-diamin-tatraacetát, (Kalcium-natrium ETA), umelý antioxidant, možné poruchy metabolizmu,veľmi škodlivé pre deti mladšie ako 2 roky.
Zhušťovacie a želírovacie látky
Sú to látky väčšinou rastlinného pôvodu, ktoré majú v potravinách viazať vodu. Z látok živočíšneho pôvodu je želírovacím prostriedkom väčšinou želatína. Používajú sa pri výrobe pudingov, krémov, mliečnych výrobkov i polievok.
E 406 (0-) Agar-agar, prír. nestraviteľná balastná látka,
podporuje trávenie, zabraňuje príjmu
minerálných látok, vo vysokých dávkách preháňadlo
E 407 (0-) Karagen, viď E 406
E 413 (Rs) Traganth, prír., podporuje trávenie, vyššie dávky pôsobia preháňavo,na koži kontaktné alergie
E 414 (0-) Arabská guma (gummi arabicum), prír., podporuje trávenie
E 415 (0-) Xanthan, prír., gen-tech., podpora trávenia, vyššie dávky pôsobia preháňavo
E 416 (0-) Karaya guma, prír., podpora trávenia, pôsobí preháňavo,môže zabraňovať príjmu minerálnych látok
E 418 (0-)(?) Gellan, umeľ., organizmus neprijímá, pôsobí preháňavo
E 420 (0-) Sorbit, umeľ., gen-tech., vysoké dávky vyvolajú hnačku
E 421 (0-) Mannit, umeľ., gen-tech., nahrážka cukru, nadúvanie a hnačka vo vyšších dávkach
E 422 (0-) Glycerin, umeľ., živ., plnidlo

Emulgátory
Emulgátor je činidlo umožňujúce vznik emulzie z dvoch alebo viac vzájomne
nezlúčiteľných kvapalných látok, napr. vody a tuku. Môže byť použitá v
pečive, omáčkach, polievkach, dezertoch, pri výrobe
emulgovaných potravinových tukov (margarínu).
E 432 (0-)(A) Polysorbát 20 (polyoxyethylen-sorbitan-
monolaktát), umeľ., mení trávenie mnohých látok
E 433 (0-)(A) viď E 432
E 434 (0-)(A) viď E 432
E 435 (0-)(A) viď E 432
E 436 (0-)(A) viď E 432
E 440a (0-) Pektín, prír. v ovocí, podporuje trávenie, vysoké dávky môžu vyvolať hnačku
E 442 (0-)(A) Amoniumfosfatid, prevažne umeľ., vysoké dávky môžu vyvolať poruchy gastroinest. traktu
E 450 (X)(A) Difosfát, umeľ., vysoké dávky zabraňujú príjmu rôznych látok,strata kostného tkaniva
E 451 (X)(A) Trifosfát, viď E 450
E 452 (X)(A) Polyfosfát, viď E 450

E 460 (0) Celulóza (prášková), prír , plnilo, balastná látka podporující trávenie, organizmus ju nezužitkuje
E 461 (0-) Methylcelulóza,umel.ošetrená celulóza, vysoké dávky môžu pôsobiť preháňavo
E 463 (0-) Hydroxypropylcelulóza,umel.pozmenená celulóza, pôsobí preháňavo
E 464 (0-) Hydroxypropyl-methylcelulóza,umel.pozmenená celulóza, pôsobí preháňavo
E 465 (0) Ethylmethylcelulóza, prír., zahušťujúci prostriedok,balastná látka
podporujúca trávenie,organizmus ju nezužitkuje
E 466 (0-) Karboxymethylcelulóza, prír. zahušťujúca látka s preháňavým účinkom
E 472a (0) Ester kyseliny octovej, umeľ.., gen-tech.
E 472b (0) Ester kyseliny mliečnej, umeľ., gen-tech.
E 472c (0) Ester kyseliny citrónovej, umeľ.., gen-tech.
E 481 (0) Natriumstearoyl-2-laktylát, umeľ.
E 482 (0) Kalciumstearoyl-2-laktylát, umeľ.
E 491 (0-) Sorbitan-monostearát, umeľ. snáď i gen-tech.
E 492 (0-) Sorbitan-tristearát, umeľ., snáď i gen-tech.
E 493 (0-) Sorbitan-monolaureát, umel.snad i gen-tech.
E 494 (0-) Sorbitan-monooleát, snáď i gen-tech.
E 495 (0-) Sorbitan-monopalmitát,umel. snáď i gen-tech.
Pozn.: E 491 až 495 sú takisto i stabilizátory.

Aditíva zaradené pod číslami E 500 až E 585 (zredukovaný výber)
E 500 (0-) Sóda (natriumhydrogenkarbonát, natron),umeľ.
E 501 (0-) Potaš (kaliumkarbonát), umeľ. kypriaci prášok do perníka
E 503 (0-) Karbonát amónny, umeľ.
E 504 (0-) Karbonát horečnatý, umeľ., kypriaci prášok do pečiva
E 507 (0-) Kyselina solná (chlorovodíková),umeľ.., poškodenie tkanív
E 510 (Rs) Salmiak (amoniumchlorid), nepoužívat pri ochoreniach pečene
E 512 (X) Cín, chlorid ciničitý, umeľ., antioxidant, kovová príchuť
E 513 (0-) Kyselina sírová, umeľ., okyseľujúcí prostriedok (neobvyklý), nevoľnosť, bolesti hlavy
E 514 (0-) Glauberova soľ - sulfát sodný, preháňadlo
E 520 (Rs) Sulfát hlinitý, nezaťažovať organizmus hliníkom pri ochorení obličiek
E 521 (Rs) Sulfát sodnohlinitý, viď E 520
E 522 (Rs) Sulfát hlinitodraselný, viď E 520
E 523 (Rs) Sulfát hlinito-amónny, viď E 520
E 524 (0-) Hydroxid sodný, málo sa vyskytujúci, len ako koncentrovaný lúh,poškoďuje tkanivá
E 530 (0) Oxid horečnatý, použitie bez rizika
E 535 (0-) Natriumferokyanid, prísada do kuchynskej soli antiaglomeračný účinok
E 536 (0-) Kaliumferokyanid, antiaglomerační účinok, poškodenie obličiek pokusných zvierat
E 538 (0-) Kalciumferokyanid, antiaglomerační účinok, poškodenie obličiek pokusných zvierat
E 552 (0) Kalciumsilikát, prír., neškodný,pretože sa v tele nevstrebáva antiaglomeračný účinok
E 574 (0-) Kyselina glukonová, gen-tech. z genovo zmenenej kukurice
E 585 (0-) Ferum-2-laktát, umeľ., stabilizátor farieb, možný aj ako liečivo

Látky zosilňujúce či zvýrazňujúce chuťové vlastnosti výrobkov
E 620 (X)(A) Kyselina glutaminová (glutamát), prír., možno
gen-tech., pre deti nevhodný
E 621 (X)(A) Glutaman sodný, v sójovej omáčke, viď E 620-vedie k deštrukcii mozgových buniek
E 622 (X)(A) Glutaman draselný, v sójovej omáčke, viď E 620
E 623 (X)(A) Glutaman vápenatý, v sójovej omáčke viď E 620
E 624 (X)(A) Glutaman amonný, v sójovej omáčke viď E 620
E 625 (X)(A) Glutaman horečnatý, v sójovej omáčke viď E 620
E 626 (0-)(A) Kyselina guanylová, mení sa na kyselinu močovú, v malých množstvách neškodná
E 627 (0-)(A) Guanylát sodný, viď E 626
E 630 (0)(A)(?) Kyselina inosinová (inosinát), prír., mení sa na kyselinu močovú,veľmi účinný zosilňovač chuti

E 631 (0)(A)(?) Inosinát sodný, viď E 630
E 632 (0)(A)(?) Inosinát draselný, viď E 630
E 633 (0)(A)(?) Inosinát vápenatý, viď E 630
E 634 (0-)(?) Kalcium-5'-ribonukleotid, je získavaný z bunkových jadier, mení sa na kyselinu močovú
E 635 (0-)(?) Natrium-5'-ribonukleotid, viď E 634
E 636 (0) Maltol, zosilňovač karamelovej chuti
E 637 (0) Ethylmaltol, umeľ., aromatikum
E 640 (0-) Glycin a jeho sodné soli, intenzívne sladká príchuť
E 900 (X) Silikonový olej (dimethylpolysiloxan), umel.,protipenivý účinok
E 901 (0) Včelí vosk (biely a žltý), prír., neškodný, v tele sa nevstrebáva
E 904 (0) Šelak, v tele sa nevstrebáva
E 927 (0-) Karbamid, prír., stabilizátor, povolený len v žuvacích gumách

Sladidlá
Ich nahrážky sú syntetické látky..
E 950 (0-) Acesulfam K, umelé sladidlo 200krát sladšie než cukor,
znášaný do 15 mg/kg telesnej váhy/deň
E 951 (X)(A) Aspartam, z časti gen-tech.,pridáva sa do horčice,omáčok,piva,dezertov,žuvačiek,zmrzlín.Niektorí ľudia majú neurologické poruchy a poruchy správania,bolesti hlavy,záchvaty až slepotu.
E 952 (X)(A) Cyklamát, umeľ.
E 953 (0-) Isomalt, gen-tech., preháňací účinok, vysoké dávky môžu spôsobiť nadúvanie alebo hnačky
E 954 (0-) Sacharin, 500krát sladší než cukor
E 957 (0-) Thaumatin, prír., 2500krát sladší než cukor, gen-tech.
E 959 (0-) Neohesperidin DC, umeľ., z citrusových plodov
E 965 (0-) Maltit (Maltsirup), umeľ. vyššie dávky môžu spôsobiť nadúvanie alebo hnačky
E 966 (0-) Lactit, živ. z laktózy
E 967 (X) Xylit, môže spôsobiť nadúvanie alebo hnačky
E 1105 (Rs)(A) Lysozym, konzervačná látka pre syry, pre alergikov na výrobky z hydiny povážlivý
E 1200 (0-) Polydextrosa, umeľ., plnidlo, znášaný len v malých dávkach, môže pôsobiť preháňavo
3.Rozdelenie podľa miery škodlivosti
Neškodné prísady
E 100, 101, 103, 104, 105, 111, 121, 122, 126, 130, 132, 140, 151, 152, 160, 161, 162, 163, 170,
E 174, 180, 181, 200, 201, 202, 203, 236, 237, 238, 260, 261, 262, 263, 270, 280, 281, 282, 290, 300,
E 301, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 322, 325, 326, 327, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 382,
E 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 408, 410, 411, 413, 414, 420, 421, 422, 440, 471, 472, 473, 474, 475, 480

Podozrivé prísady
E 125, 141, 150, 153, 171, 172, 173, 175, 240, 241, 477

Nebezpečné prísady
E 102, 110, 120, 122, 123, 124, 151

Prísady poškodzujúce zdravie
Poškodenie čreva: E 220, 221, 222, 223, 224
Poškodenie trávenia: E 336, 338, 339, 340, 341, 450, 461, 463, 465, 466,
Eiscreme E 107, zmrzlina E 407
Kožné ochorenia: E 230, 231, 232, 233
Zničenie vitamínu B12: E 200
Ochorenie ciev E 250, 251, 252 (predovšetkým v údeninách)
Cholesterin: E 320, 321
Citlivosť nervov: E 311, 312
Zamlčované: E 330 (kyselina citrónová) je najnebezpečnejšia
(rakovinotvorná), je obsiahnutá. v Schweppes-Citrón, Kofole, horčici
Mezzo-Mix, v krabom mäse, niektorých syroch, v hubách v plechovkách,
rajčinách v konzervách, müsli tyčinkách, Atemgold, atd. - je takmer vo všetkých potravinách i v niektorom toustovom chlebe

Rakovinotvorné prísady
E 131, 142, 210, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239

POZOR!
E 123 je silno rakovinotvorná!!! V USA a v bývalom ZSSR je zakázaná!
Mamba E 123/E 110 !!!!!!

Záver:

Zdravotné riziká z aditív v potravinárskych výrobkoch väčšinou nespočívajú v bezprostrednom toxickom či škodlivom pôsobení cudzorodých látok. Ich škodlivé prejavy sa môžu u ľudí prejaviť až po dlhšej dobe nepretržitého užívania ,napr.po desaťročiach či dokonca až po generáciách.
Nezostáva nič iné len akceptovať skutočnosť ,že aditíva v potravinách sú súčasťou životného prostredia.
Osobne by som netvrdila žiadne závažné skutočnosti, ale radšej budem opatrná a budem sa snažiť jesť čo najviac prirodzene,bez prídavných látok.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk