referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Vznik kyslých dažďov
Dátum pridania: 08.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucassos
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 250
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 


Vznik kyslých dažďov, ktoré obsahujú splodiny z tovární a áut.

Ťažko tomu uveríme, ale veľa z toho, čo ľudia každý deň robia, znečisťuje prostredie, v ktorom žijeme, a to nepriaznivo vplýva na našu prítomnosť aj budúcnosť. Priveľké znečisťovanie môže zmeniť aj počasie. Na niektorých miestach budú horúčavy a vzniknú záplavy, na iných miestach bude sucho. Ak sa dnes podarí zmenšiť znečisťovanie životného prostredia, budeme mať zajtra čistejší svet.

Problémy znečisťovania
Dym a plyny z tovární znečisťujú vzduch a vytvárajú smog. Je to zmes dymu a hmly, čo spôsobuje choroby u ľudí. Výfuky áut vypúšťajú jedovaté plyny, ktoré nielenže ohrozujú naše pľúca, ale bránia aj prístupu slnečných lúčov.
(myslím si, že najviac ovzdušie znečisťujú: Slovnaft, ktorý spracúva na pohonné látky a iné výrobky, Istrochema, Duslo, a ďalšie významné závody v Novákoch, Nitre, Žiline, Smoleniciach, Senci, Svite, Humennom, Strážskom, Hnúšti-Likieri, Hlohovci, Slovenskej Ľupči, Šarišských Michaľanoch, Púchove, a v Dolných Vesteniciach)

Kyslý dážď
Elektrárne, ktoré spaľujú pri výrobe elektrickej energie uhlie alebo ropu, vypúšťajú do ovzdušia dymové plyny. Vetry tieto plyny unášajú, až kým sa nerozpustia v kvapkách dažďa, čím vzniká „kyslý dážď“. Ten poškodzuje budovy, ničí stromy, rastliny a život v riekach i jazerách.(kyslý dážď unášaný vetrami môže zničiť ihličnaté lesy vzdialené aj tisíc kilometrov)

Ozónová vrstva
Ozónová vrstva našej atmosféry nás chráni pred škodlivou radiáciou. V niektorých sprejoch, ktoré používame, sú však chemické látky, ktoré narúšajú ozónovú vrstvu. Diery, ktoré sa objavia v ozónovej vrstve, umožňujú preniknúť škodlivým lúčom na zemský povrch. A to by mohlo zničiť mnohé živé organizmy.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.