referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Pondelok, 23. mája 2022
Ochudobnený urán
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: miso.corny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 922
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Používanie zbraní s ochudobneným uránom (Depleted Uranium) vo vojenských konfliktoch a možný dopad na zdravie ľudí a životné prostredie.

Obavy z možného vplyvu DU a jeho zdravotných účinkov na vojakov, ako aj civilistov sa objavili v roku 1991 vo vojne pri Golfskom zálive. Tieto obavy boli vznesené niekoľkými mimovládnymi organizáciami, niekoľkými vedcami ale hlavne nezávislými novinármi.
Odkedy DU boli použité v Balkánskom konflikte v roku 1999, objavili sa nové dohady o možných dôsledkoch použitia DU na ľudí a na životné prostredie v tejto oblasti. Ukázalo sa nevyhnutné podrobiť analýze existujúce informácie o DU a z príslušných odporúčaní prejsť na príslušné opatrenia. To sa uskutočnilo v Októbri 1999. V Novembri 2000 bola vyslaná misia do Kosova, vybavená novými informáciami NATO. V Máji 1999 sa ustanovila Balkan Task Force (skupina UNEP) kvôli prieskumu enviromentálnych následkov konfliktu a vplyvu na civilné obyvateľstvo Kosova, Macedónie, Čiernej Hory, Albánska a Srbska. Boli zorganizované Technické Misie na získanie nezávislých a dôveryhodných informácii, ktoré boli relevantné pre riešený problém. Bola vytvorená špeciálne medzinárodná expertná skupina (Depleted Uranium Desk Assessment Group), ktorej úlohou bolo analyzovať situáciu predovšetkým v Kosove. Úlohou tejto skupiny bolo zistiť možný zdravotný a enviromentálny dopad DU použitého v Kosovskom konflikte prostredníctvom:

1. zberu informácii z existujúcich materiálov v úzkej spolupráci s relevantnými inštitúciami a skupinami o: - možných dopadoch DU na ľudské zdravie a životné prostredie
- kvantitu a kvalitu DU použitého v konflikte
- lokalizovanie postihnutých miest
2. odhadu potenciálneho vplyvu DU použitého v konflikte v Ksove na zdravie a životné
prostredie a to jak bezprostredné tak aj pozdné. Vplyv DU, ktorý sa nachádza v Jadranskom
mori.
3. prostredníctvom vytvorenia odbornej misie, ktorá v Kosove pripraví odber vzoriek
a terénne merania
4. použitia vhodných metod odhadu radioaktivity a toxicity DU na zhromaždenie
dostatočného množstva informácii z rôznych miest.
5.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.