referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Sladené nápoje
Dátum pridania: 02.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bača
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 841
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 8m 40s
Pomalé čítanie: 13m 0s
 
Úvod
Za posledných päťdesiat rokov si ľudia odvykli piť čistú vodu a stále častejšie ju nahrádzajú rôznymi sladkými a farebnými nápojmi. Lenže až posledných pár rokov ukázalo, že nie sú všetky zdraviu neškodné. Tlak verejnosti, ale aj záujem vedcov pomôcť objasnil mnohé nejasnosti ohľadom škodlivosti rôznych syntetických, prídavných alebo iných látok v nápojoch. V dnešnej dobe sú sladené nápoje neodmysliteľnou súčasťou každodenného života a preto je potrebné sa vedieť zorientovať v spleti názvov a značiek na etiketách. Našim cieľom je hlavne poukázať na škodliviny ktorých sa treba vyvarovať a tiež vyzdvyhnúť tie produkty koré majú zdravé zloženie. Chceme taktiež objasniť účel niektorých skupín látok v nápojoch.

Rozdelenie nápojov
Sladené nápoje sú rôznych typov. Napríklad energetické nápoje, sirupy, čaje, limonády alebo ochutené minerálky. Je však potrebné vedieť čo človek pije a aký účinok bude mať na neho ten ktorý nápoj.

Energetické nápoje
Sú využívané najmä športovcami alebo fyzicky aktívnymi ľuďmi. Tento druh tekutín sa dá rozdeliť na tri základné skupiny a to jontové nápoje, gainery a povzbudzujúce nápoje.

Jontové nápoje: Obsahujú najmä sacharidy a minerály vo forme jontov a to hlavne sodík a draslík. Tieto minerály vo forme jontov ovplyvňujú činnosť nervovej sústavy a svalstva. Ich nedostatok spôsobuje kŕče.

Gainery: Podporujú nárast svalovej hmoty. Ich zloženie je 60 až 90 percent sacharidov ako maltodextríny, glukóza, fruktóza a sacharóza, ktoré dodávajú potrebnú energiu. Ďalej 8 až 35 percent bielkovín ako srvátkové, vaječné, mliečne alebo sójové. Celý nápoj je ešte obohatený o vitamíny a minerály.

Povzbudzujúce nápoje: Obsahujú najmä kofeín, ktorý potláča únavu, antagonizuje účinok alkoholu a znižuje vstrebávanie vápnika do organizmu. Tieto nápoje sa však odporúča piť až od 18 rokov.

Red Bull: Obsahuje vodu, oxid uhličitý, sacharózu, glukózu, kyselinu citrónovú, arómu, farbivá ako karamel a riboflavín, vitamíny- B6, B12, niacín a kyselinu pentoténovú. Ďalej obsahuje kofeín a to 80mg/250ml, GLUKONOLAKTON čo je sacharid, ktorý sa v tele tvorí z glukózy a vyskytuje sa v obilninách a červenom víne. Posledná látka je TAURÍN. Je to podmienečne esenciálna amino kyselina a pri fyzickom výkone je nevyhnutné ju dodávať. Vyskytuje sa v rybách, v hydine, v mozgu, v srdci, v krvi a v svalovine.

Guarana: Je to extrakt zo semien Panlínie nápojovej a obsahuje kofeín, teobromín a teofylín. Pôsobí na ústrednú nervovú sústavu, zmierňuje depresie, znižuje únavu a obmedzuje pocit hladu.

Čaje
Dnes sú v obľube rôzne čaje a preto je dobré sa oboznámiť aj s ich zložením. V sáčkových čajoch, ktoré sú voľne dostupné v obchodoch, sa nachádzajú prírodné identické arómy (ktoré zvýrazňujú arómu a chuť), farbivá, kofeín a kyselina citrónová. Kyselina citrónová je často používaná látka. Nežiadúce účinky boli u pokusných zvierat pozorované až pri dlhodobej konzumácii veľmi vysokých dávok tejto látky. Dlhodobé štúdiá na krysách, ktoré v potrave prijímali 5% kyseliny citrónovej, dokázali znížené prírastky na hmotnosti.

Dalšie štúdiá dospeli k záveru, že pri nedostatku vitamínu D môže kyselina citrónová brániť vstrebávaniu vápnika, ktorý sa z tela vylučuje ako citronan vápenatý. Vysoké dávky kyseliny citrónovej tiež poškodzovali zubnú sklovinu pokusných zvierat. Koncom štyridsiatych rokov bola vyslovená domnienka, že niektoré z pôvodných javov konzumácie vysokých dávok kyseliny citrónovej a jej solí pripomínajú nedostatok vápnika. Časté a nadmerné používanie kyseliny citrónovej spolu s nevyváženou stravou može teoreticky spôsobit poškodenie zubov (to isté platí pre citrónovú šťavu). Arómy a farbivá v čajoch môžu vyvolať pri konzumácii rôzne alergické reakcie ale je to skôr výnimka ako pravidlo. Najviac farbív sa používa pri ovocných čajoch a to hlavne rôzne lesné zmesy.
Zo sáčkových čajov sú najvhodnejšie bylinkové čaje, ktoré neobsahujú žiadne farbivá.
Zelený čaj má nezanedbateľne pozitívne zdravotné úcinky – spomaľuje činnosť voľných radikálov a tým i starnutie, povzbudzuje telo a upokojuje nervovú sústavu.

Sirupy
Sirupy sú vyrábané z ovocných alebo zeleninových štiav, ale aj z prírodných či syntetických chuťových látok, alebo rastlinných výťažkov. Na sladenie sa najčastejšie používa fruktózový sirup vyrábaný z kukurice, pretože je 1,5-krát sladší ako sacharóza a zároveň má o 50% menší energetický obsah. Zo syntetických sladidiel sú doposiaľ používané SACHARÍN a CYKLAMÁT, ktoré sa považujú za karcinogénne.

Väčšina chemických látok používaných v potravinárstve ako farbivá sú na báze dusíka. Sú to látky často vysoko jedovaté aj keď nie sú karcinogénne. Pôvodne neškodné látky boli kôli svojej nebezpečnosti zakázané ako napríklad E130 (modrá farba), E125 (šarlátová červená) alebo E171 takzvaný Titanbioxyd, farbivo ktoré blokuje dýchanie buniek. V Súčasnosti však zdravotníctvo podporuje tendencie používať prírodné farbivá z cvikly, hroznových šupiek alebo z mrkvy. Treba si uvedomiť, že na obaloch sirupov sa často nachádzajú len názvy látok ktoré sú v ňom obsiahnuté, ale neobsahujú ich celé názvy a ľudia si ich vôbec nedávajú do spojitosti a nevedia ktorá látka čo spôsobuje. Tu je niekoľko karcinogénnych látok s názvom aj s označením: E123- amarat, E210- kyselina benzoová, E211- natrium-benzoát, E213- kalcium-benzoát, E131- patentná modrá.

Sladené značkové nápoje
Značkové nealkoholické sladené nápoje ako napríklad Fanta, Sprite, Coca Cola a iné neobsahujú žiadne kontamináty čo je veľmi dobre. Niektoré však neobsahujú konzervačné látky čo môže znížiť ich trvanlivosť a je možné, že to znižuje aj ich bakteriálnu, hubovú a plesňovú čistotu, a zrejme aj preto si výrobcovia kryjú chrbát nápismi na etiketách ako „skladujte v chlade a suchu“ poprípade „vyhnite sa pôsobeniu priameho slnka na tento výrobok“. Inak sú tieto nápoje štandardne sýtené oxidom uhličitým a sladené fruktózo-glukózovým sirupom, poprípade cukrom.

Sprite: Neobsahuje vôbec konzervačné látky a sladidlo je používané štandardné fruktózo-glukózový sirup. Obsahuje prírodný antioxidant citran Na a kyselinu citrónovú ako regulátor kyslosti nápoja. Sprite je sýtený oxidom uhličitým a obsahuje bližšie nešpecifikovanú arómu.

Fanta: Je tiež sýtená, sladená a obsahuje kyselinu citrónovú ako Sprite. Obsahuje však aj iné látky, antioxidant kyselinu askorbovú, konzervačnú látku benzoan Na 211. Fanta obsahuje 5% pomarančovej šťavy, prírodné farbivo beta karotén a guarovú gumu ktorá upravuje fyzikálne vlastnosti.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.