Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Polyetylén

Polyetylén vznikol v tridsiatych rokoch minulého storočia. Môže mať podobu masívnych predmetov, alebo sa môže tvarovať do formy veľmi tenkých vrstiev. Polyetylén sa používa na výrobu mnohých vecí – od pevných vedier po ľahké igelitové tašky. Je to vhodný materiál na výrobu predmetov každodennej potreby, pretože sa ľahko spracúva a nerozbije sa, keď spadne. Je nepremokavý, takže sa hodí napríklad na odlievanie hračiek do vane ako sú napr. gumené kačky.

A. / nízkotlakový polyetylén / Vyrába sa polymerizáciou etylénu pri nízkom tlaku za prítomnosti špecifických katalyzátorov. Je mliečnobiely a tvrdý. Vyrábajú sa z neho fľaše, misky, poháre, vedrá a iné prakticky nerozbitné predmety do domácnosti. Taktiež sa používa na výrobu vodoinštalačného materiálu (potrubie)
B. / vysokotlakový polyetylén / Pri polymerizácii etylénu pri tlaku 100 – 200 Mpa vzniká vysokotlakový polyetylén. Je mäkký ľahko sa tvaruje. Vyrábajú sa z neho fólie, používané najmä ako obalový materiál v potravinárskom priemysle (mikrotén).

Etén sa používa sa pri polymerizácii, kde z neho možno reakciou získať POLYETÉN (polyetylén, PET).

plasty - používajú sa materiály:
PE - LD polyetylén (s nízkou hustotou), PE - HD polyetylén (s vysokou hustotou),
PP polypropylén,
PVC polyvinylchlorid,
PS polystyrén,
PET polyetyléntereftalát.

Viac ako 60% obalov z plastu sa používa na balenie potravín a nápojov.
Polyetylén je dôležitý plast, ktorý sa vyrába z eténu, ktorý patrí do skupiny alkénov.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk