referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Sobota, 28. mája 2022
Zaujímavosti o referátoch
Označenie „E“ na našich požívatinách
Dátum pridania: 20.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZlaMrcha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 456
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 8.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 14m 0s
Pomalé čítanie: 21m 0s
 

OZNAČENIE „E“ NA NAŠICH POŽÍVATINÁCH

V posledných rokoch vyvolali letáky rozširované priamo do našich domácností veľa zmätkov okolo prídavných látok do požívatín.
Táto situácia si žiada odtajniť význam označenia „E“, pretože sa nepravdivo rozširuje názor, že „éčka“ na potravinách znamenajú skratku zo skupiny aditívnych látok „emulgátorov“ a že zakrývajú identitu látok, ktoré sú pochybné z hľadiska zdravotnej neškodnosti.

Čo teda znamená „E“ na našich požívatinách, ktoré je vždy spojené s určitým číslom? Je to kód Európskej únie, ktorý vyjadruje, že príslušná prídavná látka bola kladne posúdená a zaregistrovaná ako bezriziková na použitie do požívatín. Týmto kódom je pre našu legislatívu rovnako ako pre štáty EÚ zjednodušené označovanie prídavných látok do požívatín.

Prídavné látky, ako zložky potravín uvedené v tretej hlave druhej časti potravinového kódexu, sa označujú na obale slovne skupinovým označením a jednotlivým názvom alebo skupinovým označením a medzinárodným kódom označenia. Kód pozostáva z označenia písmena „E“ a čísla podľa registrácie v Európskej únii.


Uvádzame kompletný zoznam prídavných látok zatriedených do skupín prídavných látok s ich „E“ kódom a názvom, ktoré sú povolené u nás aj v EÚ.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.