referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Soli
Dátum pridania: 17.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nika2901
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 442
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Soľ je zlúčenina zložená z kovového prvku a zo zvyšku kyseliny, tzv. radikálu kyseliny. Soli možno pripraviť viacerými spôsobmi. Najbežnejšie sú:

  1. Priame zlučovanie kovového prvku s nekovovým, napr.: zahriata meď sa zlučuje s chlórom, vzniká chlorid meďnatý, alebo zahrievané železo sa zlučuje so sírou na sírnik železnatý.
  2. Reakcia kovov s kyselinami, napr.: zinok reaguje so zriedenou kyselinou sírovou, vzniká vodík a síran zinočnatý.
  3. Priame zlučovanie kysličníka kovu s anhydridom kyseliny, napr.: kysličník vápenatý pražený s kysličníkom kremičitým dáva kremičitan vápenatý.
  4. Reakciou kyseliny s kysličníkom kovu, s hydroxidom alebo s uhličitanom kovu, napr.: kysličník meďnatý reaguje s kyselinou sírovou, vzniká voda a síran meďnatý, alebo roztok hydroxidu sodného neutralizovaný kyselinou chlorovodíkovou dáva vodu a chlorid sodný.
  5. Vytláčaním kovu z jeho soli iným, reaktívnejším kovom, napr.: z roztoku modrej skalice sa pôsobením železa vylúči meď a železo prechádza do roztoku.

Názov soli (napr. dusičnan sodný) sa skladá z dvoch slov: podstatné meno je utvorené z názvu príslušnej kyseliny (dusičnan) a prídavné meno od príslušného kysličníka alebo hydroxidu kovového prvku (sodný). Podstatné meno soli kyslíkatej kyseliny má príponu –an (dusičnan, síran), soli bezkýslíkatej kyseliny –id (chlorid, bromid) alebo –nik (sírnik). Pri odvodzovaní vzorcov solí viacsýtnych kyselín možno vo vzorci kyseliny nahradiť kovom alebo všetky vodíky, alebo len niektoré. Soli, ktoré nemajú vo vzorci všetky atómy vodíka, kyseliny nahradené kovom, voláme hydrosoli alebo kyslé soli. Latinské názvy solí bezkyslíkatých kyselín sa skladajú z latinského názvu prvku a z prídavného mena názvu nekovového prvku, ku ktorému sa pridáva prípona –atum: chlorid draselný- Kalium chloratum. Latinské názvy solí kyslíkatých kyselín sa skladajú z latinského názvu prvku a z prídavného mena utvoreného z príslušnej kyseliny a prípony –osum alebo icum, podľa toho či je kyselina odvodené od nižšieho alebo vyššieho mocenstva prvku: siričitan vápenatý- Calcium sulfurosum alebo dusičnan sodný- Natrium nitrocum. Hydrosoli (kyslé soli) dvojsýtnych kyselín majú v názve predponu bi- alebo hydrogen-. Názvy solí bezkyslíkatých kyselín majú príponu –id: chlorid sodný- natriumchlorid.

 
Podobné referáty
Soli SOŠ 2.9610 266 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.