referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Ozón
Dátum pridania: 10.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: FiRe_BaLanCe
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 693
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Ozón je súčasťou plynného obalu Zeme. Je to plyn, ktorý zhruba vo výške 20-50 km nad zemou tvorí ochrannú vrstvu proti nebezpečnému ultrafialovému žiareniu Slnka, ktoré poškodzuje kožu a vyvoláva zhubné nádory. Zatiaľ, čo v minulosti pozornosť v ochrane ovzdušia bola sústredená na klasické škodliviny napr. oxid síričitý, tuhé znečisťujúce látky v poslednej dobe je diskutovanou témou ozón. Molekula kyslíka sa skladá z dvoch atómov kyslíka, zatiaľ čo molekula ozónu z troch atómov kyslíka. Ozón je vo vzdušnom obale Zeme veľmi nerovnomerne rozložený.

V stratosfére sa nachádza hlavný podiel ozónu. Je to v dôsledku energeticky bohatého UV žiarenia, ktoré z kyslíka tvorí ozónovú vrstvu. Táto funguje ako filter, absorbuje škodlivé UV žiarenie a prepúšťa Zemi životodárne svetlo a teplo. Vieme, že niektoré látky, zvlášť freóny porušujú tento ochranný štít, a tak škodlivé UV žiarenie dopadá na Zem a poškodzuje zdravie ľudí. Expozícia ozónom počas 7 – 8 hodín pri relatívne nízkej koncentrácii významne ovplyvňuje funkciou pľúc počas miernych cvičení aj u zdravých ľudí. Štúdie na zvieratách demonštrujú, že opakované expozície ozónom počas mesiacov, resp. rokov, môžu poškodzovať štruktúru pľúc a starnutie pľúc. Ozón má nepriaznivé účinky nielen na ľudské zdravie, ale poškodzuje aj rastliny. Predpokladá sa, že u človeka spôsobuje niektoré formy kožnej rakoviny.

V súčasnosti je na Slovensku inštalovaných 33 automatických meracích staníc umiestnených v najznečistenejších územiach. Z toho na 11-tich sa meria ozón.
Znečistenie ovzdušia nerešpektuje hranice štátov. Toto tvrdenie je veľmi výstižné pre ozón, ktorý je typickým predstaviteľom regionálneho znečistenia. Pre úspešné riešenie znižovania prízemného ozónu je preto nevyhnutné medzinárodne spolupracovať.

Jednotlivec nemôže priamo ovplyvňovať koncentráciu prízemného ozónu. Môže však prispieť, aby škodliviny zbytočne neunikali do ovzdušia a nevytvárali ozón. Ako?
- šetriť elektrickú a tepelnú energiu
- používať automobil len vtedy, keď je to nevyhnutné
- nechať si skontrolovať emisie a nastavenie motora u automobilov
- nový automobil mať vybavený trojcestným riadeným katalyzátorom
- pri nakupovaní rozmýšľať ekologicky, napr. kupovať a používať vodou riediteľné farby
- minimalizovať odpady

Dlhodobé merania NASA ukázali, že ak ešte v roku 1984 pokrývala ozónová diera nad Antarktídou asi 10 mil. km2, tak o 10 rokov neskôr to bolo viac než dvojnásobok. Preto si uvedomme, že nie sme pánmi sveta a keď chceme dýchať zdravý vzduch, zaistiť zdravú budúcnosť pre naše rodiny dodržiavajme určité zásady. Život bez škodlivých látok, ktoré momentálne dýchame však nezaistí sám jednotlivec, pre zlepšenie kvality životného prostredia by mali niečo urobiť najmä firmy alebo štáty, ktoré tak často zanedbávajú ochranu

Pri póloch je už ozónová vrstva veľmi tenká a v Austrálii bol zaznamenaný prudký nárast kožných nádorov. Každý rok v jari sa nad Antarktídou otvára neviditeľná diera v ozónovej vrstve, jej rozloha je trikrát väčšia ako rozloha USA. Touto dierou na Zem prenikajú ultrafialové lúče. Ozón sa rozkladá nielen nad Antarktídou, ale aj na iných miestach Antarktídy do iných častí sveta. Tak vzniká škodlivá ozónová diera v atmosfére planéty. Môžu za to freóny, ktoré sa dostávajú zo zeme do stratosféry, do výšky 16 až 48 km nad zemou, kde poškodzujú vrstvu ozónu, chrániacu nás proti prebytočnému ultrafialovému žiareniu. Bolo dokázané, že pôvodcom sú freóny. Tieto plyny sa uvoľňujú zo sprejov a chladiacich agregátov chladničiek alebo klimatizačných
 
Podobné referáty
Ozón SOŠ 2.9014 471 slov
Ozón SOŠ 2.9438 670 slov
Ozón SOŠ 2.9275 688 slov
Ozón GYM 2.9262 396 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.