referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Papier
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Newmi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 341
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Keď natrhneš kúsok papiera, na okrajoch zbadáš drobné vlákenká. Sú to rastlinné vlákna a kúsok papiera ich obsahuje niekoľko miliónov., pevne spletených dohromady. V papieri sa nachádzajú aj iné látky: plnivá mu dodávajú hladkosť a zvyšujú jeho hmotnosť, glejívá obmedzujú jeho nasávaciu schopnosť ( zabránia atramentu vsiaknuť do vlákien a podobne.)
a farbivá zabezpečujú žiadúcu farbu. Z rozličných východiskových materiálov sa získavajú rozličné druhy papiera- od pevného ťažkého kartónu po ľahké hebké papierové vreckovky. Papier sa získava z dreva. Z tohto dôvodu sa každoročne vyrúbu milióny stromov a miesto nich sa vysadia nové sadenice. Na výrobu určitých druhov papiera sa využíva aj textilný či papierový odpad. Papier získaný z odpadu sa volá reciklovaný. Jeho výrobou sa šetria lesy, spotrebuje sa oveľa menej energie a znižuje sa znečistenie ovzdušia a vodných tokov. Papier je pomenovaný podľa papyrusu, trstinovej rastliny, z ktorej starovekí Egypťania pred viac ako 5000 rokmi vyrábali materiál na písanie. Papier, ako ho poznáme dnes, vynašli asi pred 2000 rokmi Číňania. No osy robia “papier“ už oveľa dlhšie. Rozžujú drevo a rastlinné vlákna na papierovinu a stavajú si z nej hniezda.

Výroba papiera:
Papiereň je veľká továrň, kde sa zo stromov vyrábajú obrovské kotúče papiera. Kusy dreva sa rozomelú a zmiešajú s vodou, čím vznikne drevovina. tá sa dávkuje do stroja, kde sa zlisuje a zvalcuje na tenkú vrstvu.

Papierenský stroj:
Mokrá papierovina tečie na pás s množstvom maličkých dierok, ktorý sa volá nekonečné sito. Voda najprv sama odteká, potom sa odsáva a vlhký papier napokon prechádza pomedzi vyhrievané valce, kde sa z vlákien lisovaním utvorí tenká kompaktná vrstva. Hotový papier sa stáča do obrovských kotúčov.

Stromy a papier:
Aby sa prekryla celoročná spotreba jedného človeka, treba zoťať jeden dospelý strom. Na jeho miesto sa vysadí nový , ktorý sa zvyčajne dopestúva v lesných škôlkach. Trvá 15 až 50 rokov, kým vysadený stromček vyrastie a zmohutnie natoľko, aby sa mohol zužitkovať na výrobu papiera. Druhy papiera:
Existuje veľa druhov papiera, od najmenšieho ručne vyrábaného až po najtvrdší kartón. A tiež sa mnohorako využívajú. Farbu, pevnosť a štruktúru papiera možno meniť potlačením, farbením a primiešaním rôznych látok.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.