Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jód

Iodum - I
Protónové číslo: 53
Konfigurácia: 4d10 5s2 p5

Fyzikálne vlastnosti:

teplota topenia: 114
teplota varu: 184

Charakteristika:

Jód tvorí kovovo lesklé šupinky, ktoré sublimujú na fialové jedovaté pary, zapríčiňujúce očné zápaly a leptajúce nosnú sliznicu. Objavil ho B. Courtois roku 1813 v popole morských chalúh. Prvok bol pomenovaný podľa fialového zafarbenia svojich pár, podobného farbe fialky, podľa gréckeho "ioeidés". Jód je disperzný prvok rozptýlený ako voľný vo všetkých horninách, vodách aj v ovzduší. V malých koncentráciách sprevádza zlúčeniny chlóru a brómu. Napomáha funkcii štítnej žľazy.

Výskyt:

V pitných vodách sa vyskytuje len v stopách, minerálne vody a jódové vody obsahujú už niekoľko desiatok mg v litri.Z pôdy sa dostáva do rastlín a organizmus ho prijíma v zelenine, mlieku a v morských rybách. Je súčasťou štítnej žľazy. Najväčšie množstvo jódu sa hromadí v niektorých tropických hubách.

Použitie:

Pretože nedostatok jódu vyvoláva strumu a kreténizmus, kuchynská soľ sa jóduje prídavkom jodidu sodného, aby ľudský organizmus mal dostatok jódu. Rádioaktívny jód je žiarič beta. Používa sa v lekárstve pri určovaní funkcie štítnej žľazy a pri vyhľadávaní zhubných nádorov, v ktorých sa hromadí. Používa sa k odstráneniu prejavov súvisiacich s nedostatočnou tvorbou hormónov štítnej žľazy, napr. zhoršená funkcia srdca, problémy s koordináciou, spomalené reflexy, depresie a zhoršená pamäť. ZLÚČENINY:Zlúčeniny majú význam najmä v lekárstve, lebo majú dezinfekčný účinok a podporujú hojenie rán. Známa je jódová tinktúra a jodoform. Veľké množstvo jodidu strieborného sa spotrebuje na výrobu fotografických filmov a papierov.

Odporúčaný denný príjem:

150 mikrogramov (µg), optimálny príjem jódu závisí aj na geografických faktoroch.

Kedy môže nastať nedostatok minerálov:

K nedostatku jódu môže dôjsť u jedincov, ktorých potreba tohto minerálu je zvýšená, ako sú napríklad tehotné a kojace Ženy, v niektorých prípadoch kojenci, dospievajúci a vegetariáni odmietajú jodizovanú soľ, plody mora a ďalšie na jód bohaté potraviny.

Nadbytok minerálov:

Akútna otrava jódom je vzácna a obvykle k nej dochádza až po požití veľmi vysokých niekoľkogramových dávkach. K jej prejavom patrí pálivý pocit v ústach, hrdle a žalúdku, horúčka, pocit na zvracanie alebo zvracanie, slabý pulz až kóma. V bežnej strave je obsah jódu len ojedinele vyšší ako 1mg/deň (táto dávka je považovaná pre dospelého človeka za bežnú). Dlhodobý príjem vysokých dávok jódu môže mať za následok poruchy funkcie štítnej žľazy. Pri súčasnom podávaní solí lítia a jodidu môže dôjsť ku zníženiu činnosti štítnej žľazy.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk